Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Köşe Yazısı - Azerbaycanın Avrupa Birliği ile siyasi ilişkilerinin genişletilmesi - http://www.habergunebakis.com/
   
 

Doç.Dr.Elçin Ahmedov ¬

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV

 Azerbaycanın Avrupa Birliği ile siyasi ilişkilerinin genişletilmesi

 Yazı Boyutu

 Tarih : 05.12.2011 - 01:50:59


Azerbaycanın Avrupa Birliği ile siyasi ilişkilerinin genişletilmesi

 

  Türkiye de bu alanda önümüzde duran görevlerin çözümü yönünde tutarlı adımlar atmakla kendi tutumunu ifade etmişti. Bu amaçla Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev 1 Haziran 2005 yılında "Azerbaycan  Avrupa'ya Entegrasyonu Devlet Komisyonunun oluşturulması" konusunda imzaladığı kararnamede Azerbaycan ile Avrupa Birliği arasında ilişkilerin daha da güçlendirilmesi, İttifak'ın Azerbaycan üzere Faaliyet Planı'nın hazırlanması ve uygulanması, verimli, ilişkili çalışmanın sağlanması konuları yer buldu.  Ayrıca, kabul edilen belgede Avrupa Birliği ile siyasi, ekonomik, hukuki, ulaşım ve enerji, güvenlik, insan hakları ve demokratikleşme, insani bilim-eğitim ve diğer işbirliği alanlarında çalışma grubunun oluşturulması planlanmaktadir.

  Şu anda Avrupa Birliği'nin bölgede uyguladığı "Yeni komşuluk politikası" projesinin temel amacı Güney Kafkasya devletlerinin siyasi, ekonomik açıdan Avrupa değerlerine yaklaşmasını sağlamaktan  ibarettir. Tabii ki Güney Kafkasya devletleri de bu konuyla ilgililer ve Avrupa Birliği ile ikili ilişkileri genişletmeye çalışıyorlar.

Bu anlamda Devlet Başkanı İlham Aliyev'in 6-8 Ekim 2006 tarihinde Brüksel'e resmi ziyareti önem taşıyordu. AB Bakanlar Konseyi Genel Sekreteri, dış ve güvenlik politikası üzere yüksek temsilcisi Javier Solana ile yaptığı görüşmede, Azerbaycan ile AB arasında işbirliğinin yeni aşamasının başladığını belirten Devlet Başkanı İlham Aliyev bu yolculuğun İttifak'ın "Güney Kafkasya bölgesine ilişkin yeni komşuluk politikasının" gelecek beş yılda ülkemizde siyasi ve ekonomik gelişme prensiplerinin AB`deki standartlara uygunlaştırılmasının temelini koyacağını açıkladı: "Avrupa-Atlantik mekana entegre "alanında Azerbaycan'ın önceki yıllarda yaptığı siyaset hem ülkemiz hem de bütün bölgesel işbirliği için çok büyük sonuçlar vermiş ve verecektir”.

  Devlet Başkanı İlham Aliyev ve Avrupa Komisyonunun Başkanı José Manuel Barrozu 7 Ekim 2006 yılında Brüksel'de Türkiye ve Avrupa Birliği arasında "enerji sorumlu stratejik ortaklık"a ilişkin anlaşma  imzalandı.  Bu belgenin imzlanması Azerbaycan'ın AB'nin enerji piyasalarına daha çabuk entegrasyonuna yardım etmekle beraber, Hazar'ın enerji taşıyıcılarının nakli sonucunda Birliğin enerji güvenliğini daha da güçlendirecektir. Bunun bölgesel güvenlik, ayrıca işbirliği ve genel olarak Avrupa-Atlantik mekana entegre, özellikle, Azerbaycanın büyük petrol-doğalgaz rezervleri ve ülkemizin gelecek  gelişimi için büyük önemi vardır. Aynı gün Brüksel'de Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde Devlet Başkanı İlham Aliyev'le birlikte siyasi brifing düzenlendi.

  AB-Azerbaycan: “Enerji alanında ve diğer alanlarda işbirliği" konusunda törende konuşan Devlet Başkanı İlham Aliyev Azerbaycan-AB ilişkilerinin artık yeni sayfasının açıldığını beyan ederek, emin olduğunu ifade etti ve yolculuk çerçevesinde imzalanan enerji sorumlu stratejik ortaklığa dair anlaşma temelinde bir çok alanlarda illişkilerimizi daha amaçlı ve kapsamlı biçimde kurmak mümkün olacaktır. Ayrıca, ortak çabalar sonucunda AB'nin Güney Kafkasya'ya ilişkin "Yeni komşuluk politikası" çerçevesinde yeni adımlar atılacak ve bu da Azerbaycan'ın gelecek gelişmesine büyük etki gösterecektir. Devlet başkanı İlham Aliyev'in Belçika Krallığı ziyareti hem AB ile işbirliğinin genişletilmesi, hem de ilişkilerin yeni aşaması olarak değerlendiriliyor.

  AB ile ilişkilerin genişletilmesi açısından Devlet Başkanı İlham Aliyev'in 28-29 Nisan 2009 yılında Belçika Krallığı’na iş gezisi de önem taşıyor. Ziyaret sırasında Avrupa Komisyonunun Başkanı José Manuel Barrozu ile görüşmesinde Devlet Başkanı İlham Aliyev, AB ile ülkemiz arasında ilişkilerin çeşitli alanlarda başarıyla geliştiğine dikkat çekerek, Azerbaycan'ın Avrupa'ya entegrasyonunu bundan sonra da sürdüreceğini bildirdi.   İlham Aliyev, Brüksel'de Avrupa Siyasal Merkezi'nin temsilcilerinin "Azerbaycan AB için gittikçe önemi artan bir ortak" konusunda yapılan toplantısında ülkemizin AB için önemi artan ülke olduğunu özellikle kaydederek, Azerbaycan'ın Avrupa'nın enerji güvenliğinin sağlanmasında önemli rol üstlendiğine dikkat çekti. Ayrıca görüşmede, Ermenistan-Azerbaycan, Dağlık Karabağ sorununun çözülmesi temel konulardan biri olarak müzakere konusuna dönüştü. Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev bu sorunun çözümünde kararlı tutumunu beyan ederek, Dağlık Karabağ'a hiçbir zaman bağımsızlık verilmeyeceğini, anlaşmazlığın çözümü yolunun Ermenistan'ın işgal politikasının sonunun olmadığını özellikle vurguladı.

  İlham Aliyev AB-nin Bakanlar Konseyi Genel Sekreteri dış politika ve güvenlik politikası üzere yüksek temsilcisi Javier Solana ile yaptığı görüşmede AB ile ülkemiz arasında ilişkilerin karşılıklı yararlı olduğunu ve "Doğu Ortaklığı" programı çerçevesinde oluşacak yeni düzenin bu ilişkileri daha da güçlendireceğini beyan etti.   Bu yolculuğun devamı olarak 17 Mayıs'ta Prag'da AB'nin "Doğu Ortaklığı" zirvesi'ne katılan İlham Aliyev bu programın Azerbaycan'ın AB ile ilişkilerinin daha da yakınlaşmasına ve yaygınlaşmasına katkıda bulunacağını kaydederek ülkemizin Avrupa'nın enerji güvenliğinin sağlanmasında önemli rol üstlendiğine dikkat çekti. Mayısın 8'de Prag'da "Güney Koridoru - Yeni İpek Yolu" Zirvesi'ne Devlet Başkanı İlham Aliyev Azerbaycan'ın girişimi ve katılımıyla küresel enerji projelerinin petrol-boru hatlarının sonra ise doğalgaz hatlarının inşasının uzak görüşlü bir strateji olduğunu ve ülkemizde çeşitli yönlerde petrol-doğalgaz hattının faaliyetinin önemini değerlendirdi.

Sonuç

  Azerbaycan'ın  AB ile ilişkilerinde kendi dış politikasına uygun olarak daha çok ikili ilişkilere ağırlık veriyor. AB'nin bölgesel projelerine katılarak, Güney Kafkasya'daki genel ekonomik  kalkınmadakı payına göre lider devlet olan Azerbaycan İttifakın dış ilişkilerinde belli pozisyon yakalamaya çalışıyor. Dolayısıyla, Azerbaycan'ın AB ile ikili ilişkilerinin yeni biçimlerini ortaya koyuyor. Birliğe yakınlaşmak için gerekli olan tüm kurumları geliştirerek İttifak'ın tüm Avrupada ekonomik-politik ve güvenlik mekanına bütünleşmek isteğini belirtiyor.

  Bugün AB ile ilişkilerin genişletilmesi ve derinleştirilmesi, Avrupa'ya entegre edilmesi, kendi çıkarlarını doğrudan temsil etmesi açısından özel önem arz ettiğinden, bu alanda faaliyet bağımsız Azerbaycan devletinin dış politikasının öncelikli yönlerinden birini oluşturmaktadır.

 

Kaynakça

  1- Yine orada. s. 498-499

  2-“Azərbaycan” gazetesi. 11 Kasım 2006

  3-“Halk” gazetesi. 12 Kasım 2006

  4- “Halk” gazetesi , 1 Mayıs 2009

  5-“Azerbaycan” gazetesi, 2 Mayıs 2009

  6-“Azerbaycan” gazetesi, 9 Mayıs 2009

  -Fact sheets on the European Union Luxemburg, 2004.

 -Political Handbook of  the World 1995-1996 New York,

  CSA Publications State  University of  the New York. Binghamton, 1996, p.1140

 -Şrepler H. Uluslararası Örgütler, M.,1994,s.165

 -Hasanov E.M. Modern uluslararası ilişkiler ve Azerbaycan'ın dış politikası.

  Bakü, 2005, s. 494-495

  -“Azerbaycan” gazetesi, 20 Mayıs 2004

  -Commision of the European Communities.

   European Neigbhourhood Policy”,Country Report  Azerbaijan, Brussels, 2005, p.3

  -“Halk” gazetesi, 13 Mart 2004

  -Azerbaycan cumhurbaşkanı İlham Aliyevin 17 mart 2004 tarihinde Bratislav'da

   “Daha büyük  Avrupaya doğru: yeni gündem” konusunda yapılan
    uluslararası konferansdakı konuşması. “Azerbaycan” gazetesi, 23 Mart 2004

  -Azerbaycan cumhurbaşkanı İlham Aliyevin 19 Mayıs 2004 tarihinde Brüksel'de

    “Avrupa Birliği və Azerbaycan – işbirliği için yeni yollar” konusunda
    yapılan politik toplantıdakı konuşması. “Azerbaycan” gazetesi, 22 Mayıs 2004

  -Commision of the European Communities.

   “European Neigbourhood  Policy”,Country Report Azerbaijan. Brussels, 2005, p.2-3

   -“Azerbaycan” gazetesi. 11 Kasım 2006

  -“Halk” gazetesi, 12 Kasım 2006

  -“Azerbaycan” gazetesi, 2 Mayıs 2009

  -“Azerbaycan” gazetesi, 9 Mayıs 2009


3641 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Yazıya Toplam 30 Puan Verildi
 Kaynak :  Doç. Dr. Elçin Ahmedov

 Kategori ¬ Köşe Yazısı

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Yazara Ait Diğer Yazılar

Ermenistanın devlet terörü politikası ve Azerbaycana karşı saldırganlığının sonuçları

 04.07.2014

Ermenistanın devlet terörü politikası ve Azerbaycana karşı saldırganlığının sonuçları

 19.03.2014

Modern jeoplitik şartlarda Azerbayca’ın dinamik kalkınma göstergeleri (2)

 16.12.2013

Modern jeopolitik şartlarda Azerbaycan’ın dinamik kalkınma göstergeleri

 20.10.2013

Haydar Aliyevin dış politika çizgisi yeni ve dinamik gelişme aşamasında

 27.06.2013

Haydar Aliyevin dış politikasında Avrupa kurumları ile işbirliği

 21.05.2013

Ermenistanın etnik temizlik, soykırım ve saldırganlık politikasının aşamaları

 31.03.2013

Azerbaycan-NATO ilişkilerinin yeni aşaması

 13.02.2013

Azerbaycanın NATO ile işbirliğinin geliştirilmesi

 20.12.2012

Nato ile işbirliği kapsamında Azerbaycan...

 29.10.2012

Azerbaycanın Avrupa Konseyi ile işbirliğinin yeni aşaması

 28.07.2012

Azerbaycan’ın tarihi kültür merkezi ve Karabağ’ın baş tacı olan Şuşa

 06.06.2012

Azerbaycanın Avrupa Konseyi ile ilişkilerin genişlemesi

 12.04.2012

Avrupa Konseyinin oluşturulması

 26.02.2012

Azerbaycanın Avrupa Birliği ile siyasi ilişkilerinin genişletilmesi

 05.12.2011

Avrupa kurumlara entegrasyon çerçevesinde Azerbaycan Cumhuriyeti

 08.11.2011

Ermenistanın Azerbaycana karşı saldırısı ve Türkiyenin politikası

 25.09.2011

Ermenistan’ın Azerbaycan’a toprak iddaaları ve saldırganlık politikası

 08.08.2011

XX yüzyılın başlarında Ermenilerin Azerbaycanlılara karşı etnik temizleme ve soykırım politikası

 12.07.2011

Ermenilerin Azerbaycan topraklarına göçürülmesi

 08.06.2011

Hocalı gerçeklerinin dünyaya anlatılması ve uluslararası alanda yayılması

 16.04.2011

Ermenilerin Hocalıda yaptıkları soykırım

 29.03.2011

Ermenistan’ın etnik temizlik, soykırım ve işgalcilik politikasının sonuçları

 05.03.2011

Dağlık Karabağ probleminin uluslararası hukuki yönleri

 24.01.2011

Ermenistanın Azerbaycana karşı toprak iddiaları

 14.01.2011

 
 SON DAKİKA
 
 

 Duyuru
  HABERGÜNEBAKIŞ FACEBOOKTA  

  HABERGÜNEBAKIŞI DÜNYA DİLLERİNDE OKUMA  

  TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİNİ JPEG OLARAK OKU  

  Site videosunda Yaşamın İçinden Türkiye Programı fragmanı  

 
 Köşe Yazıları

İlker ÇAKAN

İlker ÇAKAN ¬
“Sanatçı; toplumun dertlerini, sorunlarını algılayan insan demektir”

Yasin TEMİZKAN

Yasin TEMİZKAN ¬
15 Temmuz Demokrasi Zaferi

Prof. Dr.Reşat KASAP

Prof. Dr.Reşat KASAP ¬
Demokrasinin gelişmesinde ve sağlıklı bir toplumun oluşumunda

Doç. Dr. Meral MERT

Doç. Dr. Meral MERT ¬
Şeker hastalığı

Sadullah KAVAK

Sadullah KAVAK ¬
Vatandaş ve insan olmamızın gereği üretmek

İbrahim UYAR

İbrahim UYAR ¬
MÜSİAD Türkiye’de 86, yurtdışında 68 ülkede 181 noktada

Ali KOPLAY

Ali KOPLAY ¬
Bütçe dışı fon uygulamaları ve Türkiye Varlık Fonu (2)

Av. Fatih SARIOĞLU

Av. Fatih SARIOĞLU ¬
Gürcistanda orturum başvurusunun reddine itiraz davası

Prof MuhittinYÜREKLİ

Prof MuhittinYÜREKLİ ¬
Batı

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV ¬
Ermenistanın devlet terörü politikası ve Azerbaycana karşı saldırganlığının sonuçları

Doç MürtezaHASANOĞLU

Doç MürtezaHASANOĞLU ¬
Dünyanın düzeni nereye gidiyor?

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU ¬
Hz. Peygamber hürmetine, dön yüzünü bana

Abdil KOÇ

Abdil KOÇ ¬
Ne kadar çevreciyiz?

Leman HALİLOVA

Leman HALİLOVA ¬
Kafkasyanın iki önemli stratejik müttefiki

Cemal TUZCUOĞULLARI

Cemal TUZCUOĞULLARI ¬
Yaratıcı muhasebe stratejileri(1)

Hasan AZAKLI

Hasan AZAKLI ¬
Dünyada nadir bir örnek; iki ülke bir gazete, TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİ

Naile MEMMEDOVA

Naile MEMMEDOVA ¬
Avrupa oyunları; neden Azerbaycan?

Kübra IŞIK

Kübra IŞIK ¬
Aşırı terleme (Hiperhidroz)
 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 8
 Bugün : 103
 Dün : 686
 Toplam : 1085844
 Ip No : 34.237.51.159
     

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam
 Reklam
 Reklam

  
 

   © Copyright - 2009- http://www.habergunebakis.com/ - Habergunebakis.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya yazarlara ait yazılardan dolayı Haber Güne Bakış sorumlu tutulamaz.

Bu site

HABER GÜNE BAKIŞ

altyapısını kullanmaktadır.