Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
YAZAR VA ŞAİRLER - Şair ve Yazar Hasan Buldu’nun “Küçük Askerler” çocuk romanı - http://www.habergunebakis.com/
   
 Şair ve Yazar Hasan Buldu’nun “Küçük Askerler” çocuk romanı

Şair ve Yazar  Hasan Buldu’nun “Küçük Askerler” çocuk romanı
 Yazı Boyutu

 Tarih : 10.08.2012 - 23:52:10


Şair ve Yazar Hasan Buldu’nun “Küçük Askerler” çocuk romanı

 

Haber: İlker ÇAKAN

  Amasaya’lı Şair ve Yazar Hasan Buldu’nun  yeni yayınladığı “Küçük Askerler” adlı çocuk romanı üzerine Araştırmacı-Yazar Aziz Şeker’in değerlendirmesi şöyledir; 

  “Çağdaş Dünya ve Türk Edebiyatında anı dediğimiz türün önemli bir yeri ve ağırlığı vardır. Hemen hemen her klasik yazarın yaşamının bazı dönemini aktardığı yapıtları bulunmaktadır. Bu yapıtlarda yazarın duyarlılığı, olgulara bakış açısı, yaşam olaylarıyla ilişkisi, umutları, özlemleri, hayal kırıklıkları ve daha bunun ötesinde birçok duygusal ve düşünsel süreç işlenmektedir. İşte bu yazarların kaleminden hep bir itiraz yükselir. Bu adaletsizliğe karşı bir itirazdır.

  Hasan Buldu’yu son yıllarda yazdığı şiirleriyle, okuyucular daha çok şair yanını bilmektedirler. Yaşam güçlükleriyle örülü dünyasında ekmek kavgası için mücadelesini sürdüren Buldu, ömrünün bazı duraklarında sanatsal çalışmalarına zorunlu olarak ara vermiştir. Gorki’yi anımsatan bir ekmek kavgasının içindedir ta o zamanlar… Yaşam koşullarının zorluğu bir yandan sürerken şair Buldu, özellikle sosyal sorunları işlediği şiirleriyle gündeme gelmiştir. Daha doğrusu kendi mecrasında akmıştır. Zorunlu inziva döneminde Türkiye’ye hep yakın bir objektiften bakmayı da bilmiştir. Kimilerinin dediği gibi o geç kalmış bir şair değildir. Yaşama özgü koşulların bir getirisidir bu gecikmişlik durumu. O ise üretimleriyle, yazamadığı dönemin karşılığını çok almıştır.

Hasan Buldu’nun “Küçük Askerler” isimli çalışması 1981 yılında kaleme alınmış bir eserdir. Yapıt günümüzde ancak basıla bilmiştir. Daha ilginç olan kitaptaki yaşam serüveninin 1960’lı yıllara dayanıyor olmasıdır.

  Hasan Buldu kitabında, toplumsal gerçekliğimizin bir yönü olan yoksul bir olay ikliminde varlık bulan Ali’nin öyküsünü yazıyor. Ali’nin gözlerinden eğitim amaçlı ve yatılı bir yurt gerçekliğini en trajik yanlarıyla öğreniyoruz. Ali yazarken de yaşarken de adaletli davranmaktadır. Kumarbaz bir babanın ve iyi bir annenin çocuğudur Ali. Annenin ölümü, babanın terkiyle Ali’ye bakan büyükannesi ve dedesi de zor koşullar altında yaşamaktadırlar. Okul çağı gelen Ali’nin Erzincan’a gitmesi de böyle olur. Dede onu birgün elinden tutar ve Erzincan’a götürür. İçindeki çatışmalarla, ellerinden ve özlemlerinden kayıp giden dedesinin onu bıraktığı zamanki psikoloji, anı kitabında bir çocuğun yaşamındaki psikososyal özellikleriyle işlenir. Ali bir parça kuru ekmeğe razıdır. Yeter ki, dedesi onu bırakmasın. Ama ne mümkün! Ayrılık başlamıştır. Ali yaşamının hep etkileneceği olaylar dizisiyle karşı karşıya kalacaktır.

  Kitapta bir çocuğun gözünden doğa olaylarına eğilişine de tanık olmaktayız. İklimlerin dönüşümü türlü zenginlikleriyle işlenir. Kitabı okuduğunuzda baharın gelişi, kış mevsimi hepsi de bir tablo gibi gözlerinizin önüne gelmektedir.

   Yapıtın bir bölümünde çocuk şarkılarından söz edilirken şöyle bir olay geçmektedir: “Ali, birbirinden güzel oyunlarla, okul şarkıları da öğrenmiştir. Öğrendiği şarkılardan birisi şuydu. ‘Daha dün annemizin kollarında yaşarken/Çiçekli bahçemizin yollarında koşarken…’ Hoş, onun ne annesi oldu, ne de onun kollarında yaşadı, ne evlerinin çiçekli bahçesi vardır, ne de o bahçede koştu. O ancak emanet kollarda, emanet şefkatle büyüdü, mahallenin tozlu ve çamurlu yollarında koştu ve oynadı. Ama gene de bu şarkıyı severdi. Belki de onda ana özlemi uyandırıyordu da onun için severdi; kim bilir?”

  Hasan Buldu’nun bu çalışmasını her ne kadar anı olarak nitelendirsek de biçim ve içerik    olarak bir çocuk romanıdır. Edebiyatımızda çocuk romanı olgusu örneklerine rastlamak diğer edebiyat türlerine göre daha azdır. Bu kitap bazı özelliklerinden dolayı bir çocuk romanı olarak nitelendirilebilir. Açıkçası kitabı okuduğumda Yaşar Kemal’in Kuşlar da Gitti romanını birçok kez anımsadım. Çocuk yüreği sıcaklığını en masum ve saf yönleriyle yazıya dökmek iğneyle kuyu kazmaya benzer. Küçük Askerler kitabında insan-hayvan ilişkisinin boyutlarını da görüyoruz. Sadık bir köpek olan Gümüş ile Ali arasındaki dostluk okuyucuların çok etkileneceği bölümler arasında. Sigarayı bırakmak için öğretmenine verdiği sözü tutamayan Ali okuldan kaçmaya karar verdiğinde Gümüş engellemeye çalışır. Haylaz çocuk Adil, Ali ile kavga ettiğinde Gümüş Ali’yi korur. Yalnızca bu mu, çay kenarından kurtlar geldiğinde Gümüş çocukları korur. Canı pahasına çocukları savunur. Sonra çocukların şefkat dolu elleri, Gümüş’ün yaralarını sağaltır.

   Hasan Buldu bu kitabında Anadolu insanın kırsaldaki doğasını da yansıtıyor. Okulun bulunduğu çevre köyleri, kağnıları, gündelik insan ilişkilerini de kaleme alıyor…

Bir Anadolu Ozanı Yaşar Kemal diyor ya, “bir tek insan acı çekiyorsa, bütün insanlar acı çekiyordur.” Ali bir Küçük Asker olarak (köylülerin verdiği isim), acı çekiyordu, duygusaldı, yalnızdı. Dünyanın farkındaydı. Bir yazar olacaktı…

  Küçük Askerler bir çocuk ve anı romanı. Ali’nin trajediyle örülü romanı. Hasan Buldu’ya bu yapıtı ölümün elinden alıp bizlere bıraktığı için bir kez daha teşekkürler. Onun şair yüreği sanat için çarpıyor…

 
Şiir ve Hasan Buldu

  Hasan Buldu’nun şairliğinde biraz da söz edelim. Network şairleri, yayınevi şairleri, internet şairleri, tablacı şairler gibi sınıflandırmalar arasında ona bir yer aradığımız da onu daha çok internet şairleri içinde değerlendirebiliriz. Kuşkusuz tabla (tezgâh) şairleri gibi internet şairlerinin de eleştirilebilir yanları olabilir. Biz şimdilik bu eleştiri konusunu bir başka yazımıza bırakarak Hasan Buldu’nun şiir tarihi içindeki konumuna da kısaca bir göz atalım:

Hasan Buldu ismine 1970’li yıllarda rastlıyoruz. Toplumsal mücadelenin o yoğun olduğu yıllarda, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Memurlarının Sesi olan DEVHAMİŞ’in bültenlerinde; “Karşımda Kazıkçı” ve “Yarınlar” gibi şiiriyle çıkar. O dönemler karikatür sanatıyla ilgilenen Hasan Buldu aynı zaman Ankara’da bir orkestrada gitarist olarak yer almaktadır.

  1975 yılında Liselim adlı şiir kitabını Ankara Öğretmen Matbaasında çıkarır. Kitap daha çok lirik şiirlerden oluşmaktadır. 1976 yılında Ankara Morel Matbaasından Yoksullar adlı kitabı çıkar. Kitapta sosyal sorunlar ve emek mücadelesi ağırlıklı olarak işlenmektedir.

2009 yılında uzun yıllar ara verdiği şiir uğraşısına çıkardığı Ay Suya Değdiği Zaman kitabıyla yeniden döner. Kitapta doğa, aşk, memleket sevgisi temaları ön plandadır.

  2010 yılında düzenlenen Sivas Postası Gazetesi Şiir Yarışmasında hazırlanan kitaba, “Oyuncak Keman” şiiriyle konuk olur. Aynı tarihte Sivas’ta düzenlenen Yetim konulu yarışmanın antolojisinde “Ufuk” şiiriyle yer bulur.

2010 yılında Şiirkolik yayınları arasından çıkan Şiirkolik 10. yıl antolojisinde “Ay Suya Değdiği Zaman” ve Eros’un Okuyla Vurulduk” şiirleriyle yer alır.

  10 Mayıs 2000 yılında yayın hayatına başlayan şiirkolik web sitesinin 2012 tarihindeki yayınlarından çıkan Günün Şiirleri Antolojisi 3 kitabında Hasan Buldu “Vadim O Kadar Güzel ki” şiiriyle yer alır.

  Şiir severlerin takip ettiği ve yazdıkları şiirlerini paylaştıkları internet şiirciliği alanlarında yazdıklarını okuyucularla ve şiir yazanlarla paylaşan şair Hasan Buldu’nun ulusal anlamda farklı bölgelerde çıkan edebiyat dergilerinde de şiirleri yer yayınlanmıştır.

  Dönem dönem gazete sütunlarında toplumsal konulu yazılarına da rastladığımız Buldu’nun Kayseri Yazarlar Şairler ve Sanatçılar Derneği KAYSADER’in yayın organı olan Çıngı başta olmak üzere, Sivas’ta yayın yapan Edebiyat Sanat Ve Kültür Dergisi Poyraz’da, Ankara’da yayın yapan Kum Edebiyat dergisinde belli aralıklarla şiirleri çıkmıştır…

  Şiir dünyasına yapmış olduğu katkılardan dolayı kendisine teşekkür ediyoruz. Son olarak üzerinde çalıştığı ve ileriki günlerde çıkarmayı planladığı “Kelepçe” isimli romanını da beklediğimizi belirtmekte yarar görüyorum.”


  Editör : İlker ÇAKAN

3570 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 30 Puan Verildi
 Kaynak :  Editör İlker ÇAKAN

 Kategori ¬ YAZAR VA ŞAİRLER

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 SON DAKİKA
 
 

 Duyuru
  HABERGÜNEBAKIŞ FACEBOOKTA  

  HABERGÜNEBAKIŞI DÜNYA DİLLERİNDE OKUMA  

  TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİNİ JPEG OLARAK OKU  

  Site videosunda Yaşamın İçinden Türkiye Programı fragmanı  

 
 Köşe Yazıları

İlker ÇAKAN

İlker ÇAKAN ¬
“Sanatçı; toplumun dertlerini, sorunlarını algılayan insan demektir”

Yasin TEMİZKAN

Yasin TEMİZKAN ¬
15 Temmuz Demokrasi Zaferi

Prof. Dr.Reşat KASAP

Prof. Dr.Reşat KASAP ¬
Demokrasinin gelişmesinde ve sağlıklı bir toplumun oluşumunda

Doç. Dr. Meral MERT

Doç. Dr. Meral MERT ¬
Şeker hastalığı

Sadullah KAVAK

Sadullah KAVAK ¬
Vatandaş ve insan olmamızın gereği üretmek

İbrahim UYAR

İbrahim UYAR ¬
MÜSİAD Türkiye’de 86, yurtdışında 68 ülkede 181 noktada

Ali KOPLAY

Ali KOPLAY ¬
Bütçe dışı fon uygulamaları ve Türkiye Varlık Fonu (2)

Av. Fatih SARIOĞLU

Av. Fatih SARIOĞLU ¬
Gürcistanda orturum başvurusunun reddine itiraz davası

Prof MuhittinYÜREKLİ

Prof MuhittinYÜREKLİ ¬
Batı

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV ¬
Ermenistanın devlet terörü politikası ve Azerbaycana karşı saldırganlığının sonuçları

Doç MürtezaHASANOĞLU

Doç MürtezaHASANOĞLU ¬
Dünyanın düzeni nereye gidiyor?

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU ¬
Hz. Peygamber hürmetine, dön yüzünü bana

Abdil KOÇ

Abdil KOÇ ¬
Ne kadar çevreciyiz?

Leman HALİLOVA

Leman HALİLOVA ¬
Kafkasyanın iki önemli stratejik müttefiki

Cemal TUZCUOĞULLARI

Cemal TUZCUOĞULLARI ¬
Yaratıcı muhasebe stratejileri(1)

Hasan AZAKLI

Hasan AZAKLI ¬
Dünyada nadir bir örnek; iki ülke bir gazete, TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİ

Naile MEMMEDOVA

Naile MEMMEDOVA ¬
Avrupa oyunları; neden Azerbaycan?

Kübra IŞIK

Kübra IŞIK ¬
Aşırı terleme (Hiperhidroz)
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 16
 Bugün : 465
 Dün : 694
 Toplam : 1082234
 Ip No : 3.234.214.179
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam
 Reklam
 Reklam

  
 

   © Copyright - 2009- http://www.habergunebakis.com/ - Habergunebakis.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya yazarlara ait yazılardan dolayı Haber Güne Bakış sorumlu tutulamaz.

Bu site

HABER GÜNE BAKIŞ

altyapısını kullanmaktadır.