Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Köşe Yazısı - İnsan ve spor bilimi - http://www.habergunebakis.com/
   
 

Cemal TUZCUOĞULLARI ¬

Cemal TUZCUOĞULLARI

 İnsan ve spor bilimi

 Yazı Boyutu

 Tarih : 20.12.2012 - 01:06:39


İnsan ve spor bilimi

 

  “Her şey insanlar için” sözü toplumda çok sık kullanılır. Her yenilik insanlar içinde söylenebilir. Aslında çok geniş bir kavram; 360 derecelik pencereden dünya da olup bilenleri incelemek gibi. Her yöne, her şeye hakim olan bir bakış diye de tanımlayanlar olabilir.  Dünya devletlerinde olduğu gibi 1980’li yıllardan bu yana ülkemizde de her geçen gün “Bilgi Çağının” etkileri daha çok hissedilmektedir. (Bilgisayar, Elektronik Teknoloji, Dijital kayıt, Manyetik bilgi depolama, Görüntüleme Sistemleri ve Uzaydan dünyanın yüzeyi, Yeryüzünün ve Denizlerin derinliklerinin izlenmesi gibi) saymakla bitmez. Kısaca bilimin her dalında devamlı ve hızla gelişen bir teknoloji ile insanlar beraber yaşamakta. Gelişen bu teknolojinin olumlu etkilerinden:

  Sağlık ve Spor bilimleri de büyük oranda payını almaktadır. Dünyanın öbür ucunda ki bir yenilik bu teknoloji sayesinde çok kısa  bir zaman diliminde tüm devletlerin pazarlarında ihtiyaç sahiplerine sunulduğu görülür.  (İnternet pazarlama) Bu da bize gösteriyor ki üretilen bir ürünün sanayinden pazara akışı gayet hızlı olmakta.  Yukarıda açıklandığı gibi içinde yaşadığımız “Bilgi Çağı” gelmiş geçmiş olan çağların içinde en hızlı gelişme, bilgi birikimi ve bazı alanlarda değişme gösteren bir çağ olması bakımından: İnsanlar devamlı kendini yenileyen teknolojiye ve bu teknolojinin yeni ürünlerine yetişemez duruma geldiği görülür.

  Bilhassa büyük şehirlerde yaşayan insanın günlük yaşamı sırasında meydana gelen ruhsal ve fiziksel aşırı yorgunlukların birikimi insan üzerinde sinirsel gerginliklere sebep olur. Bazı  hastalıkları da tetikler. Halk arasında buna çağın hastalığı da denilmekte. Bu itibarla yetişkin olan insanların sağlıklarını koruyabilmeleri için spor yapmaları acil ihtiyaç haline geldiği gayet açık olarak görülmekte. Bu durumda insanların önüne  zaman, mekan ve imkân engeli çıkmaktadır.  Bu da çağın gelişen şartları ile aşılması mümkün:

  Sağlıklı insan olabilmek için spor bilimi ön plana çıkmaktadır. Spor bilimine uygun araç-gereç ve modern spor aletleri ile donatılmış olan spor merkezleri, Kadın yaşam merkezleri her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Bunlardan “Yeşil Elma Spor Sanat Kültür Eğlence  Merkezi ve B-Fit Kadınlara Spor ve Yaşam Merkezi, Çukurambar Mahallesi 1458 sokak 11-17 Çankaya-Ankara”  Tel.: 0 312 287 40 42 adresinde aktif olarak faaliyet yapmaktadır.

  Tam donanımlı spor  merkezinde: alanında uzman ve deneyimli olan hoca ve antranörler eşliğinde müşterilerine danışmanlık, uygun zaman dilimlerinde, uygun şartlarda en iyi hizmet verilmekte.  Gençlerin ise fiziksel gelişmenin ve ruhsal yapısının düzenli olması, her anne ve babanın en büyük arzusudur. Bu bakımdan çocukların ve gençlerin de yaş gruplarına uygun spor yapmaları gereklidir. Gelişme çağında olan gençlerin gelişiminin düzenli olması psikolojik açıdan bakıldığında kişilik kazanması için düzenli spor yapması önem kazanmaktadır.

  Üzerinde durulması gereken önemli bir konuda, spor yapan her insan sağlıklı ve düzenli beslenmek zorunda  olduğunu bilmeli. Spor da istenilen hedefe ulaşılması için dengeli ve bilinçli beslenmenin önemi vardır. Sağlık sorunları olanlar ne tür spor yapabileceklerini Aile Hekimlerine veya tedavi gördükleri doktora sormalarında fayda görülür. Spor yapanlar fazla kilolarını attıklarında  sağlıklı yaşama kavuşacaklardır.

  Sağlıklı yaşam için yapılan spor. Görevi gereği yapılan spor ile yarışmalara katılmak için yapılan spor faaliyetleri vardır. Bunların programları birbirinden farklıdır. Yapılacak sporun türüne göre spor eğitim uzmanları tarafından gerekli olan bilgi verilir, uygulama yaptırılır ve çalışma programı spor yapacaklara verilir.  Çalışmalar düzenli ve bilinçli yapıldığında başarılı olmak her zaman mümkün olabilir.

  Ömür boyu sağlık dolu günler sizlerin olsun.


3661 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Yazıya Toplam 7 Puan Verildi
 Kaynak :  Editör Cemal TUZCUOĞULLARI

 Kategori ¬ Köşe Yazısı

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Yazara Ait Diğer Yazılar

 
 SON DAKİKA
 
 

 Duyuru
  HABERGÜNEBAKIŞ FACEBOOKTA  

  HABERGÜNEBAKIŞI DÜNYA DİLLERİNDE OKUMA  

  TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİNİ JPEG OLARAK OKU  

  Site videosunda Yaşamın İçinden Türkiye Programı fragmanı  

 
 Köşe Yazıları

İlker ÇAKAN

İlker ÇAKAN ¬
“Sanatçı; toplumun dertlerini, sorunlarını algılayan insan demektir”

Yasin TEMİZKAN

Yasin TEMİZKAN ¬
15 Temmuz Demokrasi Zaferi

Prof. Dr.Reşat KASAP

Prof. Dr.Reşat KASAP ¬
Demokrasinin gelişmesinde ve sağlıklı bir toplumun oluşumunda

Doç. Dr. Meral MERT

Doç. Dr. Meral MERT ¬
Şeker hastalığı

Sadullah KAVAK

Sadullah KAVAK ¬
Vatandaş ve insan olmamızın gereği üretmek

İbrahim UYAR

İbrahim UYAR ¬
MÜSİAD Türkiye’de 86, yurtdışında 68 ülkede 181 noktada

Ali KOPLAY

Ali KOPLAY ¬
Bütçe dışı fon uygulamaları ve Türkiye Varlık Fonu (2)

Av. Fatih SARIOĞLU

Av. Fatih SARIOĞLU ¬
Gürcistanda orturum başvurusunun reddine itiraz davası

Prof MuhittinYÜREKLİ

Prof MuhittinYÜREKLİ ¬
Batı

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV ¬
Ermenistanın devlet terörü politikası ve Azerbaycana karşı saldırganlığının sonuçları

Doç MürtezaHASANOĞLU

Doç MürtezaHASANOĞLU ¬
Dünyanın düzeni nereye gidiyor?

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU ¬
Hz. Peygamber hürmetine, dön yüzünü bana

Abdil KOÇ

Abdil KOÇ ¬
Ne kadar çevreciyiz?

Leman HALİLOVA

Leman HALİLOVA ¬
Kafkasyanın iki önemli stratejik müttefiki

Cemal TUZCUOĞULLARI

Cemal TUZCUOĞULLARI ¬
Yaratıcı muhasebe stratejileri(1)

Hasan AZAKLI

Hasan AZAKLI ¬
Dünyada nadir bir örnek; iki ülke bir gazete, TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİ

Naile MEMMEDOVA

Naile MEMMEDOVA ¬
Avrupa oyunları; neden Azerbaycan?

Kübra IŞIK

Kübra IŞIK ¬
Aşırı terleme (Hiperhidroz)
 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 32
 Bugün : 541
 Dün : 686
 Toplam : 1086282
 Ip No : 3.233.224.8
     

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam
 Reklam
 Reklam

  
 

   © Copyright - 2009- http://www.habergunebakis.com/ - Habergunebakis.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya yazarlara ait yazılardan dolayı Haber Güne Bakış sorumlu tutulamaz.

Bu site

HABER GÜNE BAKIŞ

altyapısını kullanmaktadır.