Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Köşe Yazısı - Yakın tarihte Balkanlar - http://www.habergunebakis.com/
   
 

Cemal TUZCUOĞULLARI ¬

Cemal TUZCUOĞULLARI

 Yakın tarihte Balkanlar

 Yazı Boyutu

 Tarih : 27.06.2013 - 14:33:32


Dünya insanlığının ve büyük oranda Türkiye’nin de desteği ile Bosna-Hersek de zaman içinde huzur buldu. Balkan toprakları gayet verimli olup tarıma ve hayvancılığa elverişli olduğu görülmektedir.

 

  Devlet olmanın en belirgin özelliklerinden biri şüphesiz, gerek yönetimi altında bulunan insanların refahı gerekse devlet mekanizmasının işlerlik kazanması için harcamalarda bulunabilmesidir. Harcamaların yapılabilmesi ise kaynak varlığına ve bu kaynakların kullanımına bağlıdır. Devlet halkına ayrım yapmadan eşit davrandığında devlet olur.

  Balkanlarda kültür zenginliğine rağmen köklü bir barış sağlanamadı. Çünkü ırk ve din farklılığı sosyal yaşamdaki dengesizliğin tepkileri barışı bozduğu görülür. Ortadoğu gibi Balkanlar da Dünya’nın en sorunlu yerlerinden biri durumundadır. Tarih boyunca kalıcı bir barışın sağlanamadığı Tarihi eserlerde de yer alır.  İnsanlık dışı en vahşi cinayetler burada yaşandı. Sık sık savaşlara sahne olan Balkanlar da, II. Dünya Savaşı’ndan sonra yapılan barış ortamı ve siyasal sınırlar daha sonra Doğu Avrupa da komünist yönetimlerin çöküşünün ardından  SSCB’nin dağılması büyük oranda rejimi zayıflatır. Doğu Avrupa üzerinde ki etkisi 1980’lerin sonunda resmen ortadan kalkar. Bulgaristan, Romanya, Yugoslavya ile Arnavutluk da komünist partilerin uzantısı olan yönetimler bir süre daha işbaşında kaldı. Önce Bulgaristan da Todor Jivkov yönetimden uzaklaştırıldı. Huzuru bir türlü bulamayan Balkanlar cadı kazanı gibi kaynamaya başlar. Romanya da Nikoloay Çavuşesku, Aralık 1989 yılında yapılan halk ayaklanması sonunda resmen devrildi. Balkanlar, Dünya’nın devamlı kanayan yarası durumuna geldi.

  Yugoslavya da her geçen gün devamlı büyüyen ekonomik sorunların yanı sıra yükselen demokratikleşme istekleri ile şiddetlenen etnik çatışmalar sonunda ortaya iç savaş çıktı.  Federal Cumhuriyetin, parçalanmasına sebep oldu.

  Hırvatistan, Slovenya, Bosna-Hersek ve Makedonya Cumhuriyetleri adeta bir bayram havası içinde bağımsızlıklarını resmen ilân ettiler. Ancak bu devletlerde bulunan azınlıkların rahatsızlığı vardı. Bu durumda bağımsızlık ilânı pek kolay olmadı. Bu bölgede maddi ve manevi kayıplar yaşandı. İnsanlar ölüm tuzaklarından kurtulmak için gizli göçe başladılar.

  Başlangıçta Doğu Avrupa’daki rejim değişikliği pek etkilenmeyecek gibi görünse de Arnavutluk’ta siyasal gelişmeler mevcut rejimi etkiledi. 1991 yılında birden hızlandı. 1992 yılının başlarında yapılan seçimlerde Arnavutluk Emek Partisi iktidardan uzaklaştırıldı.

  Bulgaristan da bu siyasal gelişmeden nasibini aldı. Ekim 1991 yılında yapılan seçimler sonunda Demokratik Güçler Birliği, yapılan tespitlere göre çoğunluğunu Bulgaristan Türkleri’nden oluşan  Haklar ve Özgürlükler Hareketi’nin desteğiyle iktidar değişikliği yaşandı.

  Balkanların siyasal tarihinde bu gelişmeler yer aldı. Bulgaristan halkı da büyük sıkıntılar yaşadı. Genel olarak Balkanlar da  siyasal ve ekonomik gelişmeler orantılı olarak merkezden taşraya doğru açılım gösterir.

Bölgenin ekonomik ve siyasal durumu:

  Bu coğrafyada ki gelişmeler sonunda Balkanlar da eski sosyalist ülkelerin her biri bir yandan serbest piyasa ekonomisi ile çok partili demokratik sisteme geçiş yönündeki girişimler etkili olduğu görülür. Bölge insanı gelişmeyi benimsediği için kısa zamanda hız kazandığı yakın tarihimizde yaşanır. Ancak Sırp milislerin Bosna-Hersek’e karşı başlattıkları savaş Birleşmiş Milletler başta olmak üzere dünya devletleri ve sivil toplum örgütleri, Avrupa Toplulukları, NATO ve ABD ile diğer ülkelerin destek ve çabalarına rağmen insanlık dışı cinayetleri devam etti. Balkanlar’da bulunan Türk eserleri yok edilmeye çalışıldı. Dünya insanlığının ve büyük oranda Türkiye’nin de desteği ile Bosna-Hersek de zaman içinde huzur buldu. Balkan toprakları gayet verimli olup tarıma ve hayvancılığa elverişli olduğu görülmektedir. Balkanlarda ayrıca üzüm ve şarapçılık gelişmiştir.


2732 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Yazıya Toplam 5 Puan Verildi
 Kaynak :  Cemal TUZCUOĞULLARI

 Kategori ¬ Köşe Yazısı

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Yazara Ait Diğer Yazılar

 
 SON DAKİKA
 
 

 Duyuru
  HABERGÜNEBAKIŞ FACEBOOKTA  

  HABERGÜNEBAKIŞI DÜNYA DİLLERİNDE OKUMA  

  TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİNİ JPEG OLARAK OKU  

  Site videosunda Yaşamın İçinden Türkiye Programı fragmanı  

 
 Köşe Yazıları

İlker ÇAKAN

İlker ÇAKAN ¬
“Sanatçı; toplumun dertlerini, sorunlarını algılayan insan demektir”

Yasin TEMİZKAN

Yasin TEMİZKAN ¬
15 Temmuz Demokrasi Zaferi

Prof. Dr.Reşat KASAP

Prof. Dr.Reşat KASAP ¬
Demokrasinin gelişmesinde ve sağlıklı bir toplumun oluşumunda

Doç. Dr. Meral MERT

Doç. Dr. Meral MERT ¬
Şeker hastalığı

Sadullah KAVAK

Sadullah KAVAK ¬
Vatandaş ve insan olmamızın gereği üretmek

İbrahim UYAR

İbrahim UYAR ¬
MÜSİAD Türkiye’de 86, yurtdışında 68 ülkede 181 noktada

Ali KOPLAY

Ali KOPLAY ¬
Bütçe dışı fon uygulamaları ve Türkiye Varlık Fonu (2)

Av. Fatih SARIOĞLU

Av. Fatih SARIOĞLU ¬
Gürcistanda orturum başvurusunun reddine itiraz davası

Prof MuhittinYÜREKLİ

Prof MuhittinYÜREKLİ ¬
Batı

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV ¬
Ermenistanın devlet terörü politikası ve Azerbaycana karşı saldırganlığının sonuçları

Doç MürtezaHASANOĞLU

Doç MürtezaHASANOĞLU ¬
Dünyanın düzeni nereye gidiyor?

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU ¬
Hz. Peygamber hürmetine, dön yüzünü bana

Abdil KOÇ

Abdil KOÇ ¬
Ne kadar çevreciyiz?

Leman HALİLOVA

Leman HALİLOVA ¬
Kafkasyanın iki önemli stratejik müttefiki

Cemal TUZCUOĞULLARI

Cemal TUZCUOĞULLARI ¬
Yaratıcı muhasebe stratejileri(1)

Hasan AZAKLI

Hasan AZAKLI ¬
Dünyada nadir bir örnek; iki ülke bir gazete, TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİ

Naile MEMMEDOVA

Naile MEMMEDOVA ¬
Avrupa oyunları; neden Azerbaycan?

Kübra IŞIK

Kübra IŞIK ¬
Aşırı terleme (Hiperhidroz)
 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 24
 Bugün : 540
 Dün : 686
 Toplam : 1086281
 Ip No : 3.233.224.8
     

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam
 Reklam
 Reklam

  
 

   © Copyright - 2009- http://www.habergunebakis.com/ - Habergunebakis.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya yazarlara ait yazılardan dolayı Haber Güne Bakış sorumlu tutulamaz.

Bu site

HABER GÜNE BAKIŞ

altyapısını kullanmaktadır.