Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
KAYMAKAMLAR - İkizdere Kaymakamı Abdil Koç: “Makam aracı su yakmıyor” - http://www.habergunebakis.com/
   
 İkizdere Kaymakamı Abdil Koç: “Makam aracı su yakmıyor”

İkizdere Kaymakamı Abdil Koç: “Makam aracı su yakmıyor”
 Yazı Boyutu

 Tarih : 10.07.2014 - 03:39:02


Rize-İkizdere Kaymakamı Abdil Koç: Annemden özel imtiyazlı olarak doğmadım. Kaymakam olarak bana imtiyazlar verilmedi. Makam şoförünü özel işlerimde kullanmıyorum. Makam araçları şahsa özel tahsisli değildir.

 

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN

  Rize-İkizdere Kaymakamı Abdil Koç “İyi bir mülki idare amiri nasıl olmalıdır? ve İkizdere” konulu yaptığım röportajda şunları söyledi;

İyi bir mülki idare amiri nasıl olmalıdır?

Evden makama yürüyerek gelip-gidiyorum

  Mülki idare amiri olarak vali ve kaymakamların vatandaşa tepeden bakmamaları gerekir. Vatandaş, vali ve kaymakamla karşılaştığı zaman arada çok ciddi bir mesafe hissetmemelidir. Vatandaş bu da bizden birisidir, annesi ve babası Anadolu insanı, Anadolu çocuğu, sosyeteden gelmiş bir insan değil demesi gerekir. Bu da tarımı, toprağı, hayvanı bilir. Çiftçinin, fakirin halinden anlar düşüncesinden hareketle bir sıkıntısı olduğu zaman mülki idare amirine kaymakamına ve valisine gidebilmelidir. Evden makama sabah-akşam gelip- giderken makam aracı kullanmıyorum ve yürüyerek gelip- gidiyorum. Vatandaş kaymakamda yürüyor diyor. Neticede insansınız. Bu kısa mesafede arabaya binmek yazıktır ve günahtır.

Annemden özel imtiyazlı olarak doğmadım

  İşin esprisi hem de spor yapmış oluyorsunuz. Vatandaşın kaymakamı sokakta görmesi ayrı bir sembolik değere sahiptir. Yürüyerek gittiğini görmesi vatandaşın mülki idare amirinin kendisine tepeden bakmadığını bu şekilde anlamış oluyor. Kaymakamda yürüyor buda bizden birisidir diyor. Vatandaştan bu konuda olumlu tepkiler alıyorum. Annemden özel imtiyazlı olarak doğmadım. Kaymakam olarak bana imtiyazlar verilmedi. Makam şoförünü özel işlerimde kullanmıyorum. Makam araçları şahsa özel tahsisli değildir. Kamuya tahsislidir. Devlet beni kamu görevi yapmak için bu göreve getirdi. İmtiyazlar verilmedi. Kaymakamlık araçları kamu aracıdır. Diğer kamu görevlileri kaymakamda kamu aracını kullanmadan yürüyerek işe geliyorsa biz neden bu konuda kamu aracı kullanalım derse bu benim için güzel bir örnektir. İmtiyazlar olmadan devletin bu işini sürdürmek zorundayım.

Şehir içinde makam aracı kullanmıyorum

  Vatandaşın içinde ne kadar çok olursan vatandaşın o kadar hoşuna gidiyor. Sokakta giderken yaşlı bir vatandaşın halini sormak, bir kahvede çay içip vatandaşla sohbet etmek önemlidir. Vatandaşımız artık bizde bunları görmek istiyor. Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız bizi görev yerlerine gönderirken bu talimatı verdi. Dedi ki halkın içinde olacaksınız. Mesleğimin başında kaymakam böyle konuşabiliyorum inşallah ileride farklı durumlarla karşılaşmam, bakış açım değişmez. Şehir içinde makam aracı kullanmıyorum.

Makam aracı su yakmıyor. Neticede devletin cebinden giden şeylerdir

  Almanya’da staj olarak görev yaptığım şehrin kaymakamı 70 yaşlarında birisiydi. Evinden işine gelip giderken makam aracını kullanmayıp, bisikletle gelip- gidiyordu. Bu güzel bir örnektir. Makam aracını görev yapmak için kullanıyordu. Evine gidip, gelmeyi iş olarak görmüyordu. Almanlar bizden daha fakir ülke mi? Almanların tasarruf yapmaya ihtiyacı mı var? Yoktur. Makam aracı su yakmıyor. Neticede devletin cebinden giden şeylerdir. Bir hafta önce kamu araçlarının yakıtları dudak uçuklatıyor diye bir haber gördüm. Bunlar önemli şeylerdir. Damlaya damlaya göl olur. Benim burada yaptığım bir tasarruf Türkiye çapında uygulanabilirse kamu açısından belki çok önemli değerlere sahip olacağız.

 Gazeteci haberi hangi bakış açısından bakarsa haberi o şekilde yansıtır

  Halkı bilgilendirme anlamında gazetecilik önemli bir meslektir. Gazeteci ile ilişkiler önemlidir. Gazeteci haberi hangi bakış açısından bakarsa haberi o şekilde yansıtır. Türkiye-Gürcistan Haberci Gazetesinin iki dilde yayınlandığı için iki ülke vatandaşları okuyabiliyor v faydalanıyor. Haberci Gazetemiz Türkiye ve Gürcistan’da yayınlanıyor. Kalite ve baskısı güzel uluslararası bir gazetemizdir.

İkizdere turizm anlamında büyük bir potansiyele sahiptir

   İkizdere nüfus itibariyle Rize çapında küçük bir ilçe gibi görünüyor. Potansiyel anlamında küçük bir ilçe diyemem. Turizm anlamında büyük bir potansiyele sahiptir. Ancak birtakım eksikliklerimizin olduğunu kabul etmek zorundayız. Tanıtım ve tesis eksikliğimiz var. İkizdere Ayderle ile Uzungöl arasında sıkışmış ve potansiyelini ortaya çıkaramamış ve çok ciddi bir potansiyele sahip bir ilçedir. Bu potansiyellerin başında yaylalar var. Çok önemli yaylalarımız var. Çağrankaya Yaylası Karadeniz Bölgesinin en büyük yaylalarından birisidir. Bunun yanında yayla kültürünün devam ettiği diğer hoş, ender yaylalarımız vardır. Bunun yanında kaplıca turizmi de var. Burada konaklamak isteyen turistlerimiz için güzel bir tesisimiz vardır. Doğa yürüyüşü yapmak ve piknik yapmak için de bakir ve bozulmamış dağlar ve dereler var. Muazzam bir doğası var. Bunların hepsi bir araya geldiği zaman çok ciddi anlamda bir potansiyel olduğunu görebiliyoruz.

 
                                          
                                                     İkizdere Çağrankaya Yaylası
 
İkizdere için Türkiye çapında ses getirici bir tanıtım yapıldığını söyleyemem

  Buraları planlı ve programlı ve profesyonel bir tanıtım, turizme yönelik tesisler ve yatırımlar yapılarak turizme kazandırmak gerekir. Ayder ve Uzungöl gibi büyümesine teşvik etmek gerekir. Bunun için kaymakamlık olarak biz elimizden geleni yapmaya hazırız. Dürüst olmak gerekirse İkizdere için Türkiye çapında ses getirici bir tanıtım yapıldığını söyleyemem. İkizdere hep Ayderin gölgesinde kalmıştır. Ayder kadar güzel İkizdere’de yaylalarımız şelalelerimiz ve göllerimiz vardır. Ciddi anlamda Ayder kadar Türkiye çapında bir tanıtımı çalışması yapılmamıştır.

Eski Valimiz Nurullah Çakır profesyonel bir ekiple çalışma yaptı

  Tanıtım parayla olur. DOKA kapsamında tanıtım için bir proje hazırlanıp bunun profesyonel şekilde yapılması gerekir. İkizdere hep Ayder’in gölgesinde kalmıştır. Eski Valimiz Nurullah Çakır profesyonel bir ekiple çalışma yaparak Rize’nin uluslar arası platformlarda tanıtımının yapılmasını sağladı. Bunun için bir doküman oluşturuldu. Bunu kendi personelimizle yapmamamız gerekir. Bunun parasal anlamda desteklenmesi gerekir.

Trabzon ve Rize ciddi Arap turist akınına uğradı

  Bölgemizde Arap turistlerin gelmesi üzerine yoğunlaştık. Trabzon ve Rize ciddi Arap turist akınına uğradı. Arap turistler gözümüzü boyadı gibi geldi. Türkiye’den Gürcistan yoğun bir turist akını var. Bu durum Gürcistan’ın işine geliyor. Neden Gürcistan’dan Türkiye’ye, İkizdere’ye Gürcü turist gelmesin. İkizdere gezilecek yerlerimiz vardır. Bu konuda tesisimizde vardır. Gürcistan’dan Türkiye’yi gezmek ve görmek isteyen insanlar var. Bunlar neden İkizdere’ye gelmesinler. Gürcü turistleri hem Türkiye’ye hem İkizdere’ye çekmek gerekir. Gürcülerin İkizdere’de dört yıldızlı bir otelin varlığından haberdar olmamaları çok büyük bir eksikliktir.”


  Editör : İlker ÇAKAN

6194 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 20 Puan Verildi
 Kaynak :  Editör İlker ÇAKAN

 Kategori ¬ KAYMAKAMLAR

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 SON DAKİKA
 
 

 Duyuru
  HABERGÜNEBAKIŞ FACEBOOKTA  

  HABERGÜNEBAKIŞI DÜNYA DİLLERİNDE OKUMA  

  TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİNİ JPEG OLARAK OKU  

  Site videosunda Yaşamın İçinden Türkiye Programı fragmanı  

 
 Köşe Yazıları

İlker ÇAKAN

İlker ÇAKAN ¬
“Sanatçı; toplumun dertlerini, sorunlarını algılayan insan demektir”

Yasin TEMİZKAN

Yasin TEMİZKAN ¬
15 Temmuz Demokrasi Zaferi

Prof. Dr.Reşat KASAP

Prof. Dr.Reşat KASAP ¬
Demokrasinin gelişmesinde ve sağlıklı bir toplumun oluşumunda

Doç. Dr. Meral MERT

Doç. Dr. Meral MERT ¬
Şeker hastalığı

Sadullah KAVAK

Sadullah KAVAK ¬
Vatandaş ve insan olmamızın gereği üretmek

İbrahim UYAR

İbrahim UYAR ¬
MÜSİAD Türkiye’de 86, yurtdışında 68 ülkede 181 noktada

Ali KOPLAY

Ali KOPLAY ¬
Bütçe dışı fon uygulamaları ve Türkiye Varlık Fonu (2)

Av. Fatih SARIOĞLU

Av. Fatih SARIOĞLU ¬
Gürcistanda orturum başvurusunun reddine itiraz davası

Prof MuhittinYÜREKLİ

Prof MuhittinYÜREKLİ ¬
Batı

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV ¬
Ermenistanın devlet terörü politikası ve Azerbaycana karşı saldırganlığının sonuçları

Doç MürtezaHASANOĞLU

Doç MürtezaHASANOĞLU ¬
Dünyanın düzeni nereye gidiyor?

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU ¬
Hz. Peygamber hürmetine, dön yüzünü bana

Abdil KOÇ

Abdil KOÇ ¬
Ne kadar çevreciyiz?

Leman HALİLOVA

Leman HALİLOVA ¬
Kafkasyanın iki önemli stratejik müttefiki

Cemal TUZCUOĞULLARI

Cemal TUZCUOĞULLARI ¬
Yaratıcı muhasebe stratejileri(1)

Hasan AZAKLI

Hasan AZAKLI ¬
Dünyada nadir bir örnek; iki ülke bir gazete, TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİ

Naile MEMMEDOVA

Naile MEMMEDOVA ¬
Avrupa oyunları; neden Azerbaycan?

Kübra IŞIK

Kübra IŞIK ¬
Aşırı terleme (Hiperhidroz)
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 17
 Bugün : 239
 Dün : 597
 Toplam : 1082605
 Ip No : 3.229.122.219
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam
 Reklam
 Reklam

  
 

   © Copyright - 2009- http://www.habergunebakis.com/ - Habergunebakis.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya yazarlara ait yazılardan dolayı Haber Güne Bakış sorumlu tutulamaz.

Bu site

HABER GÜNE BAKIŞ

altyapısını kullanmaktadır.