Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Lütfen Seçiniz - Turizm kenti Arsuz - http://www.habergunebakis.com/
   
 Turizm kenti Arsuz

Turizm kenti Arsuz
 Yazı Boyutu

 Tarih : 23.03.2015 - 15:00:03


Arsuz ilçesi Hatay iline 90 km, İskenderun İlçesine 40 km uzaklıktadır.

 

Haber: İlker ÇAKAN 
  Hatay iline bağlı Arsuz ilçesi 06/12/2012 tarih ve 28489 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 6360 sayılı Kanun ile kurulmuş olup, İskenderun’dan 68 km boyunca güneyde sahil şeridi üzerinde yer alan turistik bir ilçedir. 538 km2 alanı ile ülkemizin ikinci büyük yüzölçümüne sahip ilçesidir. Arsuz kuzeyinde İskenderun İlçesi, kuzeydoğusunda Belen İlçesi, doğusunda Hatay İli, güneydoğusunda Samandağ İlçeleri ile çevrilidir. Ayrıca Arsuz ilçesi Hatay iline 90 km, İskenderun İlçesine 40 km uzaklıktadır. Hatay ilinde kuzeyden güneye uzanan Amanos Dağları, Arsuz’u Antakya ve Samandağ’ından ayırmaktadır. Amanos Dağının bir bölümünü oluşturan Kızıl Dağın en yüksek tepesi olan Gök Mustafa Tepesi 1.750 metredir.
 
                                   
                                                Arsuz Kaymakamı Fatih Baysal
  Arsuz ilçesi Amanosların kuzeyinde Arsuz Çayı boyunca kıyıda yer alan ovanın üzerinde kurulmuştur. Arsuz Çayı Hacıahmetli, Hüyük ve Avcılarsuyu Mahallesi olmak üzere 3 koldan birleşerek Arsuz merkezden denize dökülmektedir.
Arsuz; Arsuz İlçe Belediyesi ve 34 İdari birimden oluşmaktadır. İlçemizin toplam nüfusu 39.983 erkek 39.799 ü kadın olmak üzere 79.782 kişidir. İlçemiz Hristiyan, Alevi, Türkmen kültür ve geleneklerinin bir arada hoşgörü çerçevesinde yaşayabildiği kültür mozaiği bir kenttir.
 Eski belde merkezlerinde genellikle 2 ve 3 katlı yapılaşmalar yoğun biçimde bulunmaktadır. Bunun yanında yeni yapılan yapılar 4-5 katlı yapılaşmalardır. Kırsal kesimdeki yapılaşmalar ise daha çok dağınık ve az katlı yapılardır. Eski belde yerleşmelerinin sahil kesimlerinde site ve müstakil olarak yazlık konutlar bulunmaktadır. Sosyal yaşantı açısından yaz aylarında yoğun şekilde eğlence ve tatil mekanları doluluk göstermektedir. Kış aylarında ise bu alanlar çok az miktarda çalışmaktadır. İş ve çalışma hayatı açısından genellikle tarım, az miktarda balıkçılık, hayvancılık ve inşaat sektöründe çalışan nüfus bulunmaktadır. Bunun yanında yurt dışında çalışan nüfus bulunmaktadır.
  Arsuz, Hititlerin Mukiş ve Perslerin Dara adını verdikleri yarımada üzerinde kurulmuş bir yerleşim yeridir. Tarih boyunca Rhosus, Rhopolis, Port Panel, Kabev ve Arsous gibi isimlerle anılmıştır.
  Rhosus antik dönemin önemli liman kentlerinden birisidir. Bu antik liman kenti, Büyük İskender’in Mekadon Komutanı olan Selevkos 1. Nikator tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. İsmini ise yine Büyük İskender’in generali olan Selevkos 1. Nikator’un sevdiği kadın olan Demetrius’un kızı Stratonica’ya verdiği gülden almış ve böylelikle gül anlamına gelen Rhosus adıyla anılmıştır.
 
                                    
                                                                        Arsuz
                                                               
  Arsuz, M.Ö. 300 yıllarında Makedonya Kralı Büyük İskender’in generallerinden Selevkos 1. Nikator’un, M.Ö. 64’te Roma’nın, M.S. 638 yılında Arapların, 969 yılında Bizanslıların ve 1268’de Memlüklerin egemenliği altına girmiş ve en parlak dönemini Romalılar döneminde yaşamıştır.
  Arsuz ilçesinde Arsuz-Gözcüler Su Ürünleri Kooperatifi ve S.S. Konacık-Işıklı Su Ürünleri Kooperatifi olmak üzere toplam 2 adet Su Ürünleri Kooperatifi bulunmaktadır.Yaklaşık 110 adet balık avlama ruhsatlı tekne ile 30 adet özel ruhsatlı tekne olmak üzere toplam 140 adet küçük balıkçı teknesi mevcuttur. İlçede balıkçılık, uzatma ağları ve parakete avcılığı şeklinde yapılmaktadır. Arsuz yaz aylarında çevre illerden özellikle Gaziantep ilinden pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. İlçemizde 13 Otel, 8 Apart Otel, 12 pansiyon ve 141 yazlık site mevcuttur. Bu sebeple kış aylarında 80.000 civarında olan ilçemizin nüfusu, yaz aylarında 200.000 ile 250.000 arasında değişiklik göstermektedir. Arsuz ilçesinde bulunan başlıca tarihi eserler şunlardır;
 
 
                                      
 
  Mario Hanna Kilisesi: Arsuz'un Merkezinde Mario Hanna adıyla bilinen kilise 1778 yılında yapılmış olup, 19. Yüzyılda restore edilmiştir. Zengin iç dekorasyonu, çan kulesi, hizmet alanı ve mezarlığıyla görenlerin ilgisini çekmektedir
  Meryem Ana Havuzu: Hacıahmetli Mahallesine 8 km uzaklıkta olan Meryem Ana Havuzu, Meryem Ana’nın içinde yıkandığı ve Hristiyanlarca kutsal olarak kabul edilen tarihi bir yerdir. Bu bölge halk arasında "Seydi" adıyla da bilinmektedir.
 Sütunlu Koy:Arsuz’dan 8 km kadar güneyde bulunan eski adı kesrik yeni adı konacık olan mahallenin batısında deniz kıyısında bir ören yeridir. Bazıları denizin içinde, birçoğu da kıyıya yayılmış 80 cm kalınlığında beyaz mermerden yapılmış sütunlar ve yan yana iki mermer lahit bulunmaktadır.

  Editör : İlker ÇAKAN

2813 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 9 Puan Verildi
 Kaynak :  Editör İlker ÇAKAN

 Kategori ¬ Lütfen Seçiniz

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 SON DAKİKA
 
 

 Duyuru
  HABERGÜNEBAKIŞ FACEBOOKTA  

  HABERGÜNEBAKIŞI DÜNYA DİLLERİNDE OKUMA  

  TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİNİ JPEG OLARAK OKU  

  Site videosunda Yaşamın İçinden Türkiye Programı fragmanı  

 
 Köşe Yazıları

İlker ÇAKAN

İlker ÇAKAN ¬
“Sanatçı; toplumun dertlerini, sorunlarını algılayan insan demektir”

Yasin TEMİZKAN

Yasin TEMİZKAN ¬
15 Temmuz Demokrasi Zaferi

Prof. Dr.Reşat KASAP

Prof. Dr.Reşat KASAP ¬
Demokrasinin gelişmesinde ve sağlıklı bir toplumun oluşumunda

Doç. Dr. Meral MERT

Doç. Dr. Meral MERT ¬
Şeker hastalığı

Sadullah KAVAK

Sadullah KAVAK ¬
Vatandaş ve insan olmamızın gereği üretmek

İbrahim UYAR

İbrahim UYAR ¬
MÜSİAD Türkiye’de 86, yurtdışında 68 ülkede 181 noktada

Ali KOPLAY

Ali KOPLAY ¬
Bütçe dışı fon uygulamaları ve Türkiye Varlık Fonu (2)

Av. Fatih SARIOĞLU

Av. Fatih SARIOĞLU ¬
Gürcistanda orturum başvurusunun reddine itiraz davası

Prof MuhittinYÜREKLİ

Prof MuhittinYÜREKLİ ¬
Batı

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV ¬
Ermenistanın devlet terörü politikası ve Azerbaycana karşı saldırganlığının sonuçları

Doç MürtezaHASANOĞLU

Doç MürtezaHASANOĞLU ¬
Dünyanın düzeni nereye gidiyor?

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU ¬
Hz. Peygamber hürmetine, dön yüzünü bana

Abdil KOÇ

Abdil KOÇ ¬
Ne kadar çevreciyiz?

Leman HALİLOVA

Leman HALİLOVA ¬
Kafkasyanın iki önemli stratejik müttefiki

Cemal TUZCUOĞULLARI

Cemal TUZCUOĞULLARI ¬
Yaratıcı muhasebe stratejileri(1)

Hasan AZAKLI

Hasan AZAKLI ¬
Organik çay tarımı üzerine

Naile MEMMEDOVA

Naile MEMMEDOVA ¬
Avrupa oyunları; neden Azerbaycan?

Kübra IŞIK

Kübra IŞIK ¬
Aşırı terleme (Hiperhidroz)
 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 23
 Bugün : 239
 Dün : 350
 Toplam : 966514
 Ip No : 18.232.147.215
     

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.8253 5.8358
  Euro 5.1925 5.2269
 
 Hava Durumu 
 Reklam
 Reklam
 Reklam

  
 

   © Copyright - 2009- http://www.habergunebakis.com/ - Habergunebakis.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya yazarlara ait yazılardan dolayı Haber Güne Bakış sorumlu tutulamaz.

Bu site

HABER GÜNE BAKIŞ

altyapısını kullanmaktadır.