Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Köşe Yazısı - Darbeye darbe yaptık... - http://www.habergunebakis.com/
   
 

Sadullah KAVAK ¬

Sadullah KAVAK

 Darbeye darbe yaptık...

 Yazı Boyutu

 Tarih : 01.10.2016 - 21:24:31


Malazgirtten, İstanbulun fethinden, Çanakkale geçilmez derken Dış güçler ise karşıların da Türk milletinin gücünü bir kez daha görmüş oldu. Akılların başlarına alırlar umarım...Darbeye darbe yaptık...

 

  Milletimiz tarih yazıyor! Demokrasi için! Milli irade için! İstiklal ve istikbalimiz için meydanlardayız! Demeden önce o 15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan vahim geceyi kısaca hatırlayalım... 15 Temmuz akşamı saat 21:45 civarında, İstanbul'dan bir arkadaşım aradı, köprüyü askerlerin kestiğini söyledi. Televizyonu açıp haberlere baktığımda gayet herşeyin normal bütün kanallar yayın akışına devam ediyorlardı. İçim içime sığmıyor acaba arkadaşım bana şakamı yapıyor.
  Böyle çirkin bir şaka olmaz. Herşey normal iken bu nereden çıktı? Çok sürmedi kanallar arasında zapping yapar iken İki kamyon jandarma köprüyü sadece tek taraflı trafiğe kapatmışlardı.Haberlerde başkaca bir gelişme de yoktu. “Herhalde büyük bir terör saldırısı ihbarı var, köprüyü koruma görevi olan jandarma da görevini yapıyor” diye düşündüm. O sırada darbe endişesiyle arayan bir arkadaşıma da böyle söyledim ve ekledim: “Böyle bir şeye kalkışırlarsa sonları idam olur”.
  Kendimi dışarı atmışım o heyacanla sokaklarda herşey normaldi. Evime yakın jandarma bölge komutanlığın önüne gittiğimde o an aklıma ilk gelen arabamı önüne çektim. İndim nöbet tutan asker arabamı çekmemi istedi ama ben de çekmeyeceğimi ne oluyor? Diye sorduğumda garibim askerin birşeyden haberi olmadığını gördüm. Bana gülümseyerek beyefendi ayağınıza bakarmısınız dediğinde ayağımda şortla sokağa çıktığımı o an fark ettim. Eşimi aradım sağ olsun eşofmanımı getirdi. Bu arada gelenlerin sayısı bayağı artmıştı. Artık cep telefonunlarımızdan nete girerek;
  Başbakan’ımızın “bir kalkışma girişimi” beyanı geldi. Bir süre sonra da Cumhurbaşkanı'mız , CNN’e görüntülü telefonla bağlanarak olayı teyit etti ve halkı meydanlara ve havaalanlarına çağırdı. Başkomutanımızın çağrısına rağmen kimsecikler yoktu. Radyoda ise açık bir darbe girişiminin acı haberleri arka arkaya verilmeye başlanmıştı. Bir süre sonra bir sürü insan birikmişti ve sadece iki slogan atıyorlardı: “Recep Tayyip Erdoğan” ve “Ya Allah Bismillah, Allah'u Ekber”. Kimsenin yüzünde maskeler, elinde taşlar, sopalar, sapanlar, molotoflar yoktu. Sadece Türk bayrakları vardı. Kimse ne cam çerçeve indiriyor, ne bankamatiklere, mağazalara saldırıyor, araçları ters çevirip yakıyor, ne de duvarlara küfürlü sloganlar yazıyordu. On binler sadece “Allahu Ekber” nidalarıyla ve liderlerinin ismini haykırarak, büyük bir inanç ve kararlılıkla, ellerinde Bayrağımızla darbeye karşı yürüyordu. Başörtülü teyzeler, cübbeli sarıklı dedeler, mahallelerden bildiğimiz sıradan abiler, ablalar, genç kızlar, delikanlılar; bakkal, manav, kasap, dar gelirli işçi…
  Kısaca yıllardır makarna-kömür edebiyatıyla aşağılanan AK Parti tabanıydı sokaktaki kalabalık.Bozkurt işareti yapan epeyce ülkücü genç de vardı ama kahir çoğunluk Rabia işareti yapan, Erdoğan diye feryat eden bu tabandı. Gezi ayaklanmasında gördüğümüz profili ise tanklar sokağa inip halka ateş açarken ortada göremedik. Güya özgürlük için ve “otoriterleşmeye karşı” sokakları yakıp yıkan kitleden, otoriterliğin şahı tepemizde savaş jetlerini uçururken ses çıkmadı. Cumhurbaşkanı kaldığı otelde bordo berelilerce öldürülmek istendi, kamu binalarına, belediyelere, sivil halka helikopterlerden ateş açıldı.
 Tanklar insanları ezdi, sivillere top atışı yaptı, darbeci askerler halkı taradı. Meclis bombalandı, meclis! Ama başkanlık sistemine karşı parlamenter sistemi savunanlar buna bile ses etmedi. Oysa işgal yıllarında düşman orduları bile bunu yapmamıştı. Sinema salonu kapanıyor diye ortalığı ayağa kaldıran sanatçılar bir tweet bile atmadı darbeye karşı. Kurşunlanan halka otel kapılarını açan olmadı. Ücretsiz wi-fi şifreleri, ihtiyaç listeleri sosyal medyadan yayınlanmadı, “Yeryüzü Sofraları” kurulmadı. BBC, CNN International filan gelip darbeye direnen halkı öven tek bir yayın yapmadı.
  Gezi’deki gibi 7-8 değil, birkaç saat içinde 161 kişi katledildi, 1.500 kişi yaralandı da bir baş sağlığı bile dilenmedi. Oysa tarihimizdeki en kanlı darbe girişimiydi bu. 12 Eylül’ün vahşetinde bile, darbe anında bu yapılanlar yapılmamıştı.(İronik olansa bu kadar kan döken cuntanın kendisine Yurtta Sulh Konseyi ismini vermesi). Kimse kusura bakmasın, darbeye karşı “Türkiye tek yürek” falan olmadı. Kuaförlü saçlarıyla “Cumhuriyet kadınları”, tiyatrocular, mankenler, afili isimler uydurup birleşen sol gruplar, yılların güya insan hakları aktivistleri filan yoktu sokakta. Oysa insanların birçoğu hangi taraf baskın gelecek veya camlarından bakıp hangi taraf hakim olur ise onların bayraklarını alıp taraflarını belli etmek için beklediler.
  Asgari ücretliler bu vatana birkez daha sahip çıkmışlardı. Dahada acısı şenzloglarında yatıp ara ara haberlere bakıp veya eş dostlarını arayarak son durum Nasıl olacak? Duruma göre vazife almaya çalışan guruplarıda unutmamak lazım. Yine demokrasi meydanların da bol bol poz vererek saf belli etmek ve birşeyleri ispat etmeye çalışanları da unutmayacağız. Aksine, evlerinde oturup bunun Erdoğan’ın mizanseni bir tiyatro olduğunu yayıyorlardı sosyal medyadan. Hatta (inanılır gibi değil ama) ömrünü “T.C. ordusu darbecidir, Kürdistan’da işgalcidir” söylemiyle geçiren insan hakları aktivisti Eren Keskin, “mağdur olan” darbeci askerleri İHD’ye başvurmaya davet etti!
  Sol örgütler darbeye karşı sokağa çağrı yapmadı. Kılıçdaroğlu meclisteki olağanüstü toplantıda karşı çıktı ama darbenin püskürtülmesini (ne alakaysa) parlamenter demokrasinin zaferi ilan etti. CHP tabanını darbeye kitlesel bir karşı koyuşa çağırmadı. Demirtaş ve Yüksekdağ meclise bile gitmedi. Yerlerine konuşan İdris Baluken, yine yalan söyleyerek, darbe girişimini “Hükümetin 7 Haziran sonrası Kürtlere karşı başlattığı savaşa” bağladı. En ufak olayda Kürtleri sokağa dökülmeye çağıran HDP, aynı Kürtlere “darbeye direnin” bile demedi.
  Şimdi hepsi bir olmuş yok Erdoğan’ın mizanseni, yok tiyatro diyerek, çıplak elleriyle tankları durduran halkın direnişini itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Hasan Cemal gibiler de “askeri darbe durduruldu ama şimdi Erdoğan darbesi geliyor” yazıları döşenmeye başladı bile. Apaçık darbeye direnmedikleri gibi arsızca, yüzsüzce homurdanıp mızıldanmaktan başka bir işe yaramadılar.
  Türkiye’nin siyasi tarihinde hepsi birer utanç vesikası olacaklar.
Oysa; beğenmedikleri makarnacılar daha ilk anda, 81 vilayette yüzbinlerle, sabahlara kadar sokaklara dökülüp onların da, demokrasinin de geleceğini kurtardı.Bir başka değişle, söz konusu vatan olunca milyonlar meydanları doldurdu. Sağı solu bir olduk.Şucu bucu Türk'ü Arab'ı kürdü lazı tek yürek olduk. Bir ve diriyiz. Darbeye hayır!!! Diye haykırdık canlarımızı ortaya koyduk...Ben ise 15 Temmuz Devrimi’nde darbeye karşı yürüyen bu yüzbinlerin arasında bir damla olmaktan onur duyuyorum. Ve darbeyi ilk duyduğunda “Bizim askerlerimiz mi yapmış baba?”diye ağlayan oğluma, makarna (askeri ücretlilerin, eli nasırlı, gerçek vatan sever, milliyetçi) devrimcileriyle o gece kazandığımız zaferi ömrüm boyunca anlatacağım.
   Artık Türkiye her onbeş yirmi yılda darbe yapılacak bir ülke değil. Artık Türkiye eski Türkiye değil! Tek bayrak! Tek vatan! Tek devlet! Tek millet!!!! Şehitlerimize Allah'tan rahmet Gazi yaralılarımıza acil şifalar. Yüce Türk milletimiz inşallah böylesine vahim ve elim bir olay tekerrür etmez. Malazgirt'ten, İstanbul'un fethinden, Çanakkale geçilmez derken!!! Dış güçler ise karşıların da Türk milletinin gücünü bir kez daha görmüş oldu. Akılların başlarına alırlar umarım...Darbeye darbe yaptık...
  Kalınız sağlıcakla...

1028 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Yazıya Toplam 10 Puan Verildi
 Kaynak :  Editör Sadullah KAVAK

 Kategori ¬ Köşe Yazısı

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Yazara Ait Diğer Yazılar

Vatandaş ve insan olmamızın gereği üretmek

 16.09.2018

İtalyan Hakim ve Ömer Muhtar

 17.09.2017

Üreten toplum olalım... Atatürkten tarihi mesaj

 14.09.2017

İnsan olalım

 10.09.2017

Hz. Musa ile Çoban

 21.08.2017

Hani Soykırım yapmıştık...Unutursak yazıklar olsun...

 14.06.2017

Birazda gülelim..Kaçan deliler...

 12.06.2017

Şehitler ölmez vatan bölünmez...Bir yiğit geçti bu fani dünyadan...

 06.06.2017

Biz Türk milletiyiz...

 24.05.2017

Buhara...

 08.05.2017

Unutturulan... Unutturulmak istenen... 101. Yılında Kutul Amare Zaferi...

 02.05.2017

Akıllı olmak

 16.04.2017

Silgi... Silebilmek...

 03.04.2017

Rabbim bizi dedikodulardan ve kem gözlerden uzak etsin

 27.03.2017

İdeal mi? İkbal mi?

 25.03.2017

Öğretmen... Öğretmenim...

 13.03.2017

Kişinin dostu; aklının kılavuzudur. Ne yaparsan kendine yaparsın....

 09.03.2017

Adım Muhsin Yazıcıoğlu. Suçum Ülkücü olmak....

 05.03.2017

Özel Harekatçılar kimdir? Bordo Bereliler kimdir?

 23.02.2017

Sultan 11. Abdulhamid Hanı biliyormuydunuız?

 15.02.2017

Taraf olmayan ber taraf olur...

 08.10.2016

Darbeye darbe yaptık...

 01.10.2016

Yavuz Sultan Selim (1470-1520)

 26.09.2016

Hepimiz birer öğrenciyiz...

 19.09.2016

 
 SON DAKİKA
 
 

 Duyuru
  HABERGÜNEBAKIŞ FACEBOOKTA  

  HABERGÜNEBAKIŞI DÜNYA DİLLERİNDE OKUMA  

  TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİNİ JPEG OLARAK OKU  

  Site videosunda Yaşamın İçinden Türkiye Programı fragmanı  

 
 Köşe Yazıları

İlker ÇAKAN

İlker ÇAKAN ¬
“Sanatçı; toplumun dertlerini, sorunlarını algılayan insan demektir”

Yasin TEMİZKAN

Yasin TEMİZKAN ¬
15 Temmuz Demokrasi Zaferi

Prof. Dr.Reşat KASAP

Prof. Dr.Reşat KASAP ¬
Demokrasinin gelişmesinde ve sağlıklı bir toplumun oluşumunda

Doç. Dr. Meral MERT

Doç. Dr. Meral MERT ¬
Şeker hastalığı

Sadullah KAVAK

Sadullah KAVAK ¬
Vatandaş ve insan olmamızın gereği üretmek

İbrahim UYAR

İbrahim UYAR ¬
MÜSİAD Türkiye’de 86, yurtdışında 68 ülkede 181 noktada

Ali KOPLAY

Ali KOPLAY ¬
Bütçe dışı fon uygulamaları ve Türkiye Varlık Fonu (2)

Av. Fatih SARIOĞLU

Av. Fatih SARIOĞLU ¬
Gürcistanda orturum başvurusunun reddine itiraz davası

Prof MuhittinYÜREKLİ

Prof MuhittinYÜREKLİ ¬
Batı

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV ¬
Ermenistanın devlet terörü politikası ve Azerbaycana karşı saldırganlığının sonuçları

Doç MürtezaHASANOĞLU

Doç MürtezaHASANOĞLU ¬
Dünyanın düzeni nereye gidiyor?

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU ¬
Hz. Peygamber hürmetine, dön yüzünü bana

Abdil KOÇ

Abdil KOÇ ¬
Ne kadar çevreciyiz?

Leman HALİLOVA

Leman HALİLOVA ¬
Kafkasyanın iki önemli stratejik müttefiki

Cemal TUZCUOĞULLARI

Cemal TUZCUOĞULLARI ¬
Yaratıcı muhasebe stratejileri(1)

Hasan AZAKLI

Hasan AZAKLI ¬
Dünyada nadir bir örnek; iki ülke bir gazete, TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİ

Naile MEMMEDOVA

Naile MEMMEDOVA ¬
Avrupa oyunları; neden Azerbaycan?

Kübra IŞIK

Kübra IŞIK ¬
Aşırı terleme (Hiperhidroz)
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 15
 Bugün : 66
 Dün : 612
 Toplam : 1051993
 Ip No : 34.204.189.171
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.7690 5.7794
  Euro 5.2976 5.3327
 
 Hava Durumu 
 Reklam
 Reklam
 Reklam

  
 

   © Copyright - 2009- http://www.habergunebakis.com/ - Habergunebakis.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya yazarlara ait yazılardan dolayı Haber Güne Bakış sorumlu tutulamaz.

Bu site

HABER GÜNE BAKIŞ

altyapısını kullanmaktadır.