Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
ODA-BORSA-SENDİKA BAŞKANLARI - Doğu Karadeniz Bölgesi 2017 yılı ihracatında artış - http://www.habergunebakis.com/
   
 Doğu Karadeniz Bölgesi 2017 yılı ihracatında artış

Doğu Karadeniz Bölgesi 2017 yılı ihracatında artış
 Yazı Boyutu

 Tarih : 15.02.2017 - 01:33:09


Doğu Karadeniz Bölgesi 2017 yılı ihracatında artış

 

Haber: İlker ÇAKAN
  Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan; “Doğu Karadeniz Bölgesi 2017 yılında ihracata artış ile başladı” konulu yaptığı açıklamada şunları söyledi; Genel Sekreterliğimiz yetki alanında bulunan Doğu Karadeniz Bölgesi Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2017 yılının ilk ayında 130.268.165 $ tutarında ihracat gerçekleşmiş olup, gerçekleşen ihracatımızda bir önceki yılın aynı ayına (2016 yılı Ocak ayı ihracatı 107.250.064 $ olarak gerçekleşmiştir) göre % 21,5 oranında bir artış yaşanmıştır.2017 Ocak ayında yılında bölgemizden gerçekleşen ihracatın iller bazında dağılımı ise şöyle olmuştur; Trabzon 110.152.987 USD(Değişim % 11.8), Rize17.392.873 USD(Değişim % 203.1), Artvin 2.717.681 USD(Değişim % -7.6), Gümüşhane 4.624 USD(Değişim % -66.7) ;Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerimizden 2017 yılı Ocak ayında gerçekleşen ihracatın ürün sıralamasında; bir önceki yıla oranla % 4 düşüşle 83.131.303 USD tutarında ihracatla fındık ve mamulleri birinci sırayı, % 165 artışla 20.807.411 USD tutarındaki ihracatla yaş meyve sebze ürünleri ikinci sırayı ve % 335 artışla 15.090.344 USD tutarındaki ihracatla da madencilik ürünleri üçüncü sırayı almaktadır.
  Bölgemizden 2017 Ocak ayında 67 farklı ülkeye ihracat yapılmış olup, en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke ise sırasıyla; İtalya, Almanya, Rusya Federasyonu, Fransa ve Çin Halk Cumhuriyeti olmuştur. En çok ihracatımızın yapıldığı bu ülkelerden de İtalya’ya % 22 düşüş yaşanmasına karşın, Almanya’ya % 38, Rusya’ya % 402, Fransa’ya %3 ve Çin’e % 264 artış yaşanmıştır. Bölgemizden yapılan ihracatın 2016 yılında düşüşle kapanmasına rağmen, 2017 yılında ülke ortalamasının dahi üzerinde bir artışla ihracatın gelişim göstermesi bizleri ziyadesiyle memnun ettiği gibi ayrıca umutlandırmıştır. Özellikle Rusya Federasyonu’na yönelik ihracat kısıtlamasının bir kısım ürünlerden kalkmış olması, diğer yasaklama kapsamında bulunan domates, salatalık ve biber ürünlerinden de ihracat yasağının kalkması için girişimlerimizi etkin bir şekilde sürmesi ve Hükümetimizin de bu konuda çaba göstermesi önümüzdeki aylarda da ihracatımızın artış trendini sürdüreceğini göstermektedir. Özellikle Rusya Federasyonu ile ilişkilerimizde hızlı bir şekilde yaşanan iyileşmeler ve iş adamlarına bu ülkeye yönelik vizelerin de kaldırılacak olması ihracatçılarımızı ümitlendirmektedir.
  Ancak, Sayın Cumhurbaşkanımızın bankaların kredi ve faiz oranları konusunda yaptığı ikazlarına rağmen maalesef bir kısım devlet bankalarının kredi musluklarını ihracatçıya kapatması, mevcut kredilerinde uzatma yapmayarak faiz artırmaları ve piyasa şartlarının çok üzerinde faiz talep etmeleri ve kredileri geri çağırmaları ihracatçılarımızın tepkisini çekmekte, finans imkânlarına erişimde yaşadığımız sorunların çözümünü zora sokmaktadır. Bu şekilde davranmaya devam eden devlet bankalarını isim isim, şube şube kamuya ifşa ederek Sayın Cumhurbaşkanımıza şikayet edeceğiz. Ülkemizin içinde bulunduğu durumun idrak ederek ve tüm küresel güçlerin Ülkemiz üzerine oynadığı oyunların farkına vararak artık herkesin elini taşının altına koyması, Ülkenin bekası için her gün şehit verdiğimiz bir ortamda, bankaların da yüzde yüz kar etmek yerine Ülkesi için çaba sarf etmesi gerekmektedir. İhracat olmadığı takdirde, üretim olmadığı takdirde bankalara da gerek kalmayacağını maalesef bankalarımız hala anlamamış bulunmaktadır. Hele hele küresel güçlerin oynadığı oyuna devlet bankalarımızın dahi aynı cenahta katılması ve adeta destek vermesi bizlerin tepkisini çekmektedir.
  İçinde bulunduğumuz ortamda tüm kesimlerin ülkesine katkı vermeyi bir vatan borcu olarak bilmesi gerekmektedir. İhracatçılarımız bu misyonda ülkesi için sıfır karla, hatta zararına ihracat yapmakta, ancak bankalar ihracatçımızın önünü tıkamaktadır. Artık her kesimin hele hele bankacılık sektörünün aklını başına alma zamanı geldiğini hatırlatmak istiyoruz. Ayrıca, maalesef Bölgemizde bürokrasi ayağında yaşadığımız sorunlara özellikle ihracatçımıza hiçbir faydası olmayan izin prosedürleri için, ihracatçının kurumların kapılarında gece yarılarına kadar basit bir izin için gereksiz yere bekletilmesi sorununa da Hükümetimizin kısa sürede çözüm bularak ihracatçının önünü açacağına inanmaktayız. Bizler ihracatçılar olarak ayağımıza pranga olan bu sorunların çözüme kavuşturulması ile Ülkemize kat kat ihracat artışları sağlayacağımızdan hiç kimsenin şüphe duymamasını istiyoruz, ihracatçı bu enerjisini hiçbir zaman kaybetmemiştir.”

  Editör : İlker ÇAKAN

3387 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 5 Puan Verildi

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 SON DAKİKA
 
 

 Duyuru
  HABERGÜNEBAKIŞ FACEBOOKTA  

  HABERGÜNEBAKIŞI DÜNYA DİLLERİNDE OKUMA  

  TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİNİ JPEG OLARAK OKU  

  Site videosunda Yaşamın İçinden Türkiye Programı fragmanı  

 
 Köşe Yazıları

İlker ÇAKAN

İlker ÇAKAN ¬
“Sanatçı; toplumun dertlerini, sorunlarını algılayan insan demektir”

Yasin TEMİZKAN

Yasin TEMİZKAN ¬
15 Temmuz Demokrasi Zaferi

Prof. Dr.Reşat KASAP

Prof. Dr.Reşat KASAP ¬
Demokrasinin gelişmesinde ve sağlıklı bir toplumun oluşumunda

Doç. Dr. Meral MERT

Doç. Dr. Meral MERT ¬
Şeker hastalığı

Sadullah KAVAK

Sadullah KAVAK ¬
Vatandaş ve insan olmamızın gereği üretmek

İbrahim UYAR

İbrahim UYAR ¬
MÜSİAD Türkiye’de 86, yurtdışında 68 ülkede 181 noktada

Ali KOPLAY

Ali KOPLAY ¬
Bütçe dışı fon uygulamaları ve Türkiye Varlık Fonu (2)

Av. Fatih SARIOĞLU

Av. Fatih SARIOĞLU ¬
Gürcistanda orturum başvurusunun reddine itiraz davası

Prof MuhittinYÜREKLİ

Prof MuhittinYÜREKLİ ¬
Batı

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV ¬
Ermenistanın devlet terörü politikası ve Azerbaycana karşı saldırganlığının sonuçları

Doç MürtezaHASANOĞLU

Doç MürtezaHASANOĞLU ¬
Dünyanın düzeni nereye gidiyor?

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU ¬
Hz. Peygamber hürmetine, dön yüzünü bana

Abdil KOÇ

Abdil KOÇ ¬
Ne kadar çevreciyiz?

Leman HALİLOVA

Leman HALİLOVA ¬
Kafkasyanın iki önemli stratejik müttefiki

Cemal TUZCUOĞULLARI

Cemal TUZCUOĞULLARI ¬
Yaratıcı muhasebe stratejileri(1)

Hasan AZAKLI

Hasan AZAKLI ¬
Dünyada nadir bir örnek; iki ülke bir gazete, TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİ

Naile MEMMEDOVA

Naile MEMMEDOVA ¬
Avrupa oyunları; neden Azerbaycan?

Kübra IŞIK

Kübra IŞIK ¬
Aşırı terleme (Hiperhidroz)
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 26
 Bugün : 556
 Dün : 598
 Toplam : 1083520
 Ip No : 34.225.194.144
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam
 Reklam
 Reklam

  
 

   © Copyright - 2009- http://www.habergunebakis.com/ - Habergunebakis.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya yazarlara ait yazılardan dolayı Haber Güne Bakış sorumlu tutulamaz.

Bu site

HABER GÜNE BAKIŞ

altyapısını kullanmaktadır.