Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Köşe Yazısı - Gürcistanda oturum alma izni - http://www.habergunebakis.com/
   
 

Av. Fatih SARIOĞLU ¬

Av. Fatih SARIOĞLU

 Gürcistanda oturum alma izni

 Yazı Boyutu

 Tarih : 27.03.2017 - 01:15:02


Eğer sadece oturmak değilde aynı zamanda çalışmak yada iş kurmakda istiyorsanız o zaman oturum izni ve çalışma izni almak zorundasınız

 

  Gürcistan'da oturum izni alabilmek için ne yapmak gerekir ve maliyeti nedir bununla ilgili bilgiler paylaşacağım. Ancak öncelikle sıklıkla sorulan bir soruya cevap verelim Gürcistan, Türk vatandaşlarından pasaport yada vize istemiyor Gürcistan’a girebilmeniz için sadece T.C kimliğinizi yanınızda bulundurmanız yeterli olacaktır.
  Bununla birlikte  Gürcistan çok sayıda Türk girişimcinin yatırım yapmak için tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Ülkede bu kadar çok Türk şirketlerinin yatırım yapması nedeniyle, Türkler de çalışmak için Gürcistan’a gitmeye başlıyor. Gürcistan vizesiz pasaportsuz seyahat edeceğimiz ülkelerden birisi oldugu icinde Türkler tarafından son zamanlarda yoğun talep görüyor. Ancak Gürcistan’a vizesiz turistik seyahat mümkün olmasına rağmen, çalışmak veya oturmak için özel izin almak gerekmektedir.
  Eğer sadece oturmak değilde aynı zamanda çalışmak yada iş kurmakda istiyorsanız o zaman oturum izni ve çalışma izni almak zorundasınız. Her ne kadar denetlemeler çok sık olmasada yine de size sorun çıkaracaktır. Oturum izni alabilmeniz için ise T.C. Nüfus Cüzdanı ile değilde Pasaport ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurularınızı Adalet Evlerine (Türkiye'deki Valilik benzeri) yapıyorsunuz istenilen evrakları size bildiriyorlar birkaç harç yatırmanız gerekiyor. Bu harçlar sonucunuzu ne kadar erken almak istediğinize bağlı olarak değişmektedir ancak minumum harç toplamı yaklaşık 150 dolar civarındadır. Oturum izninizi aldıktan sonra 1 yılınızı doldurarak vatandaşlık başvurusunda da bulunabilirsiniz eğer Gürcistan'da ticaret yapıp verginizi düzgün ödüyorsanız vatandaşlık başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali yüksektir.
  Oturum işlemleri ve şirket sahiplerinin çalışanları için gerekli diğer hukuki konular da Gürcistan-Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum da faaliyetlerini sürdüren bünyesinde Türk ve Gürcü avukatlar bulunduran Batumi Turkish Law and Consulting Office konunun uzmanları ile profesyonel olarak yardımcı olmaktadır.
Oturum izni için 3 sebepden dolayı başvuru yapabilirsiniz:
1. Çalışma oturum izni
  Çalışma oturum izninin açılımı olarak burada ticari bir şirket kurabilir(Gürcistan’da şirket kurulmasını bir önceki yazımda anlatmıştım inceleyebilirsiniz) yada çalışan bir işyerinde maaşlı personel olarak çalışabilirsiniz. Ticari şirket açmış olmanız demek aynı zamanda çalışma iznide almış olmanız anlamına gelmektedir. Personel olarak çalışabilmeniz için ise çalışacağınız işyerinizden Çalışma (İş) Sözleşmenizi (Gürcistan iş sözleşmeleri başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz) alarak bu kontrat ile birlikte gerekli harçları yatırdıktan sonrasında oturum izniniz ile birlikte çalışma izninizde olması demektir.
2. Eğitim oturum izni
  Gürcistanda eğitim almak isterseniz eğer okul kayıt işlemlerinizi yaptırdıktan sonra okulunuzdan alacağınız öğrenci belgeniz ile birlikte oturum ve çalışma izin başvurusu yapabilirsiniz. Ayrica son yıllarda Gürcistan’da üniversite sayıları ve bölüm çeşitliliği artmaktadır. Ekonomiden sonra eğitimde de Gürcistan hızla yükselmektedir.
3. Evlilik oturum izni
  Eğer Gürcistan vatandaşı ile evliliğiniz var ise yada evlenmeyi düşünüyor iseniz evlilik işleminizin ardından şahsen Publi Centera evlilik belgeleriniz ile birlikte oturum başvurusunda bulunabilirsiniz.
Oturma izni alma ücretleri
  Aklınıza şöyle bir soru gelebilir "bu işlem maliyetleri ne kadar?" ancak işlem maliyetleri yapmak istediğiniz işin mahiyetine göre değişmektedir.  Gürcistan’da ikamet tezkeresi başvuru ücreti 10 gün ile 1 ay arasında sonuçlanabilir. Başvuru ücretleri de 400, 330, 210 Lari arasında değişir. Bu ücretler aldığınız oturumun türüne (çalışma-eğitim-evlilik) ve yaptığınız işin mahiyetine göre değişebilir ancak genel rakamlar 200-500 lari civarında olacaktır.
  Gürcistan ile ilgili bilgi paylaşımımız devam edecektir bizden yazmamızı istediğiniz konuları, görüş ve önerilerinizi info@batumiturkishlawoffice.com veya http://www.batumiturkishlawlawoffice.com/  adreslerine yazabilirsiniz.
  Saygılarımla…..

7118 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Yazıya Toplam 88 Puan Verildi
 Kaynak :  Editör Av. Fatih SARIOĞLU

 Kategori ¬ Köşe Yazısı

  Yorum ( 1 )   

 Mehmet

Tarih : 27.03.2017 16:24:06  

  OKCU

Kayıtlı İp: 185.144.78.100


Fatih bey çoktand&305;r bu konuyu ara&351;t&305;rmaktay&305;m ancak internetteki forumlar ve di&287;er inceledi&287;im sayfalarda okuduklar&305;m hep genel bilgiler ve tatmin etmiyici yaz&305;lard&305;.Bu konuda deyatl&305; ve özel bir aç&305;klama yapt&305;&287;&305;n&305;zdan dolay&305; te&351;kkür ederim..
  Sayfalar : İlk Sayfa - [1] - Son Sayfa

 Bu Yazara Ait Diğer Yazılar

 
 SON DAKİKA
 
 

 Duyuru
  HABERGÜNEBAKIŞ FACEBOOKTA  

  HABERGÜNEBAKIŞI DÜNYA DİLLERİNDE OKUMA  

  TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİNİ JPEG OLARAK OKU  

  Site videosunda Yaşamın İçinden Türkiye Programı fragmanı  

 
 Köşe Yazıları

İlker ÇAKAN

İlker ÇAKAN ¬
“Sanatçı; toplumun dertlerini, sorunlarını algılayan insan demektir”

Yasin TEMİZKAN

Yasin TEMİZKAN ¬
15 Temmuz Demokrasi Zaferi

Prof. Dr.Reşat KASAP

Prof. Dr.Reşat KASAP ¬
Akıllı yaklaşımların doğuşu ve akıllı şehir kavramı

Doç. Dr. Meral MERT

Doç. Dr. Meral MERT ¬
Şeker hastalığı

Sadullah KAVAK

Sadullah KAVAK ¬
Vatandaş ve insan olmamızın gereği üretmek

İbrahim UYAR

İbrahim UYAR ¬
MÜSİAD Türkiye’de 86, yurtdışında 68 ülkede 181 noktada

Ali KOPLAY

Ali KOPLAY ¬
Bütçe dışı fon uygulamaları ve Türkiye Varlık Fonu (2)

Av. Fatih SARIOĞLU

Av. Fatih SARIOĞLU ¬
Gürcistanda orturum başvurusunun reddine itiraz davası

Prof MuhittinYÜREKLİ

Prof MuhittinYÜREKLİ ¬
Batı

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV ¬
Ermenistanın devlet terörü politikası ve Azerbaycana karşı saldırganlığının sonuçları

Doç MürtezaHASANOĞLU

Doç MürtezaHASANOĞLU ¬
Dünyanın düzeni nereye gidiyor?

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU ¬
Hz. Peygamber hürmetine, dön yüzünü bana

Abdil KOÇ

Abdil KOÇ ¬
Ne kadar çevreciyiz?

Leman HALİLOVA

Leman HALİLOVA ¬
Kafkasyanın iki önemli stratejik müttefiki

Cemal TUZCUOĞULLARI

Cemal TUZCUOĞULLARI ¬
Yaratıcı muhasebe stratejileri(1)

Hasan AZAKLI

Hasan AZAKLI ¬
Dünyada nadir bir örnek; iki ülke bir gazete, TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİ

Naile MEMMEDOVA

Naile MEMMEDOVA ¬
Avrupa oyunları; neden Azerbaycan?

Kübra IŞIK

Kübra IŞIK ¬
Aşırı terleme (Hiperhidroz)
 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 18
 Bugün : 453
 Dün : 646
 Toplam : 1112156
 Ip No : 35.175.201.14
     

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam
 Reklam
 Reklam

  
 

   © Copyright - 2009- http://www.habergunebakis.com/ - Habergunebakis.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya yazarlara ait yazılardan dolayı Haber Güne Bakış sorumlu tutulamaz.

Bu site

HABER GÜNE BAKIŞ

altyapısını kullanmaktadır.