Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Köşe Yazısı - 15 Temmuz Demokrasi Zaferi - http://www.habergunebakis.com/
   
 

Yasin TEMİZKAN ¬

Yasin TEMİZKAN

 15 Temmuz Demokrasi Zaferi

 Yazı Boyutu

 Tarih : 21.07.2017 - 00:44:48


FET֒yle mücadelemizde dostlarımızın desteğine ve anlayışına ihtiyaç duyuyoruz. 15 Temmuz günü ve sonrasında Batum sakinlerinin ülkemizde yaşanan gelişmeleri nasıl yakından takip ederek bize destek olduklarını unutmayacağız.

 

  15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’de başarısızlığa uğratılan darbe girişimin üzerinden 1 yıl geçti. Ülkemizin varlığına yönelik olarak gerçekleştirilen bu darbe girişiminde hayatlarını kahramanca feda eden 250 vatandaşımızı saygıyla anıyor, yaralanan 2000’in üzerindeki vatandaşımıza ve o gece Türkiye’nin her yerinde meydanları dolduran onbinlerce vatandaşımıza minnet ve teşekkürlerimizi bir kez daha sunuyoruz.
  15 Temmuz’da yapılmaya çalışılan klasik bir askeri darbe değildi. Akıllarını ve vicdanlarını Fettfullah Gülen isimli bir meczuba teslim etmiş olan bir grup terörist kendilerine emanet edilmiş olan ve ihtiyaç halinde ülkenin güvenliğinin sağlanmasında düşmanlara karşı kullanılması gereken askeri araç ve muhimmatı o gece kendi kurumlarına ve vatandaşlarına karşı vahşice kullanmaktan kaçınmadılar.
  Cumhurbaşkanımıza suiast girişiminde bulunan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni, Milli İstihbarat Teşkilatı Karargahı'nı ve Özel Harekât Merkezi’ni bombalayalan, sivil halkın üzerine tank süren, ateş açan bu hainler Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en kanlı terör eylemini gerçekleştirdiler.
  O gece Türk halkı ülkesine ve demokrasisine sahip çıktı. Ellerinde bayraktan başka bir şey olmayan, her yaştan ve kesimden Türk vatandaşı tankların önüne yatarak, üzerine çıkarak ve silahlara göğüs gererek, ülkemizin 16 Temmuz’da aydınlık bir geleceğe uyanmasında en büyük rolü oynadılar.
  Basın tüm olanları anlık olarak kararlı biçimde dünyaya duyurdu. Tüm siyasi partiler darbecilere karşı birleşti. Silahlı Kuvvetler ve Polis Teşkilatımız içindeki vatansever asker ve polisimizin üstün çabalarıyla Türk devleti ve demokrasisi tarihinin en büyük sınavlarından birini başarıyla atlatmış oldu.
  Bu kanlı teşebbüsün arkasında Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) olduğu ilk andan itibaren, şüpheye yer bırakmayacak şekilde anlaşıldı. FETÖ mensupları Gülen’in “Mesih”, kendilerinin de “altın nesil” olduğuna inanmaktadırlar. Müritlerinin sadece Gülen’e sadık olmaları, örgüt çıkarları için her türlü hukuki, dini veya ahlaki kuralı çiğnemelerine de yol açmaktadır. Sözkonusu şahıslar, şüphe uyandırmadan tüm çevrelere nüfuz edebilmek için Gülen’le olan bağlantılarını gizlemekte de ustadırlar. Başka bir deyişle, FETÖ riyakârlık, gizlilik ve ketumiyet üzerine kurulu yeni nesil bir terör örgütüdür.
  Esasen, FET֒nün Türk Devletinin kontrolünü ele geçirme ve rejimi, kendi sapkın inançlarına göre yeniden tesis etme çabaları 15 Temmuz öncesinde anlaşılmış ve örgütün çökertilmesine yönelik kararlı adımlar atılmaya başlanmıştı. 15 Temmuz darbe girişimi FET֒nün ayakta kalabilmek için son çabasıydı.
  Şimdi, son bir yıldır Hükümetimiz, FETÖ tehditini nihai olarak bertaraf etmek için haklı önlemler almaktadır. Yürütülen kapsamlı idari, cezai ve hukuki tahkikatlarla devlet kurumlarından FET֒nün temizlenmesi süreci devam etmektedir. Faillere ilişkin 23 ayrı ilde görülmekte olan 78 dava sürecinde FET֒nün darbe girişiminin arkasında olduğu binlerce itiraf ve belgeyle kayıtlara girmiştir.
  Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu Türkiye’nin devletine ve halkına yönelik tehditlere karşı gerekli önlemleri alma hakkı ve sorumluluğu bulunduğunu teyid etmiştir. Özgürlükler ve güvenlik ihtiyaçları arasında doğru dengenin sağlanabilmesi için azami özen gösterilmektedir. Her zaman olduğu gibi, uluslararası yükümlülüklerimiz takip edilmekte, taahhütlerimizin bir parçası olarak, olağanüstü hal çerçevesinde alınan önlemler hakkında ilgili uluslararası kuruluşlara zamanlıca bilgi verilmektedir.
  Haksız yere zan altında bulunduklarını iddia edenlere karşı alınan tedbirlerin gözden geçirilmesi için idari ve adli yollar mevcuttur. Bugüne kadar kapatılmış olan 300’den fazla kurum yeniden açılmıştır. 30.000’i aşkın kamu görevlisi idari inceleme komisyonları tarafından görevlerine iade edilmiştir.
  FETÖ, bazı çevrelerin sergilemeye çalıştığı gibi, iyi niyetli bir sivil eğitim hareketi değildir. Gülen’i sadece barışçıl bir Müslüman din adamı ve vaiz olarak düşünmek son derece yanlış bir tanımlama olur. Gülen’in ordu içine sızmış müritleri 15 Temmuz gecesi bir terör dalgası başlatmıştır ve adıgeçenin bundaki rolü herkesin ilgisini çekmeyi hak etmektedir.
  FET֒yle mücadelemizde dostlarımızın desteğine ve anlayışına ihtiyaç duyuyoruz. 15 Temmuz günü ve sonrasında Batum sakinlerinin ülkemizde yaşanan gelişmeleri nasıl yakından takip ederek bize destek olduklarını unutmayacağız. Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikashvili 15 Temmuz sonrasında ülkemizi üst düzeyde ziyaret eden ilk devlet adamı olarak Gürcü halkının desteğini en üst düzeyde bize iletti. Komşumuz ve dostumuz Gürcistan’ın ve Gürcü halkının yanımızda olması bizi daha güçlü kılıyor.Bu vesileyle Gürcü dostlarımıza teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.
 
                          15 ივლისი - დემოკრატიის გამარჯვება

                                                                                          იასინ თემიზქანი
                                                                                   თურქეთის რესპუბლიკის
                                                                      გენერალური კონსული ქ. ბათუმში
  2016 წლის 15 ივლისს თურქეთში მომხდარი წარუმატებელი გადატრიალების მცდელობიდან 1 წელი გავიდა. ჩვენი ქვეყნის არსებობისკენ მიმართული აღნიშნული გადატრიალების მცდელობისას თავგანწირულ 250 მოქალაქეს პატივისცემით ვიხსენებთ, დაშავებული 2000-ზე მეტს მოქალაქესა და იმ ღამით თურქეთის ყველა კუთხეში მოედნებზე გამოსულ ათიათასობით მოქალაქის წინაშე კიდევ ერთხელ მადლიერებას გამოვხატავთ.
  ის, რისი გაკეთებაც იგეგმებოდა 15 ივლისს, არ იყო კლასიკური სამხედრო გადატრიალების მცდელობა. ტერორისტთა ერთმა ჯგუფმა, რომელმაც თავისი გონება და სინდისი მიაბარა ერთ სულელს, სახელად ფუტულაჰ გულენი, ქვეყნის უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად და საჭიროების შემთხვევაში მტრების წინააღმდეგ გამოსაყენებელი მათთვის მინდობილი სამხედრო ტექნიკა და საბრძოლო მასალა მოურიდებლად, სასტიკად თავისი მოქალაქეებისა და სახელმწიფო დაწესებულებების წინააღმდეგ გამოიყენეს.
  ამ მოღალატეებმა, თურქეთის პრეზიდენტზე მოაწყვეს თავდასხმის მცდელობა, დაბომბეს თურქეთის დიდი ეროვნული კრების, საპრეზიდენტო კოშკის, ეროვნული სადაზვერვო სამმართველოს შტაბი და სპეციალური ოპერაციების ცენტრის შენობები, სამოქალაქო მოსახლეობის წინააღმდეგ გამოიყვანეს ტანკები, ცეცხლი გაუხსნეს მას და ამით თურქეთის რესპუბლიკის ისტორიაში ყველაზე სისხლიანი ტერორისტული აქტი განახორციელეს.
იმ ღამეს, თურქმა ხალმა გამოვიდა ქვეყნისა და დემოკრატიის სადარაჯოზე. განურჩევლად ასაკისა და ფენისა, თურქეთის მოქალაქეები, რომლებსაც ხელში მხოლოდ დროშა ეჭირათ, ტანკებს წინ დაუწვნენ, იარაღებს მკერდით გადაეფარნენ და აღნიშნული ქმედებით 16 ივლისს ჩვენი ქვეყნის ნათელი მომავლისათვის ყველაზე მნიშვნელოვანი როლი ითამაშეს.
  მასმედიამ განვითარებული მოვლენები მომენტალურად აცნობა მთელ მსოფლიოს. ყველა პოლიტიკური პარტია პუტჩისტების წინააღმდეგ გაერთიანდა. თურქეთის შეიარაღებულ ძალებსა და პოლიციაში პატრიოტი ჯარისკაცებისა და პოლიციის თანამშრომლების ძალისხმევით, თურქეთის სახელმწიფომ და დემოკრატიამ წარმატებით ჩაბარა ისტორიაში ერთ-ერთი ურთულესი გამოცდა.
  პირველივე მომენტიდან იყო გასაგები და ეჭვი არავის ეპარებოდა, რომ აღნიშნული სისხლიანი მცდელობის უკან იდგა FETÖ ფეტულაჰის ტერორისტული ორგანიზაცია. FETÖ-ს წევრებს სჯერათ, რომ გულენი არის "მესია" (ცხებული), თვითონ ისინი კი „ოქროს თაობა". ორგანიზაციის მიმდევრები მხოლოდ გულენის ერთგულნი უნდა იყვნენ, ორგანიზაციის ინტერესებისათვის არღვევენ ყველანაირ სამართლებრივ, რელიგიურ და მორალურ წესებს. აღნიშნული პირები ყველა რგოლში და სფეროში შესაღწევად კარგად მალავენ კავშირს გიულენთან. სხვა სიტყვებით, რომ ვთქვათ FETÖ თვალთმაქცობის, საიდუმლოებებსა და გულჩათხრობაზე აგებული ახალი თაობის ტერორისტული ორგანიზაციაა.
ფაქტობრივად, FETÖ-ს თურქეთის სახელმწიფოს კონტროლის ხელში ჩაგდების და რეჟიმის საკუთარი მახინჯი რწმენა/იდეების შესაბამისად ხელახლა შექმნის მცდელობა გამოაშკარავდა 15 ივლისამდე და ორგანიზაციის დამარცხებისთვის მტკიცე ნაბიჯები იდგმებოდა. 15 ივლისის გადატრიალების მცდელობა იყო ბოლო ძალისხმევა FETÖ-ს გადარჩენისათვის.
გასული ერთი წლის განმავლობაში ჩვენი ხელისუფლება FETÖ-ს საფრთხის საბოლოოდ ჩამოშორებისათვის საჭირო ზომებს ატარებს. წარმოებული მასშტაბური ადმინისტრაციული, სამოქალაქო და სისხლის სამართლის საქმეებზე ჩატარებული გამოძიებიბის ფარგლებში, სამთავრობო უწყებებში მიმდინარეობს FETÖ-ს გაწმენდის პროცესი. დამნაშავეებთან დაკავშირებით 23 სხვადასხვა პროვინციაში წარმოებაში არსებული 78 სამართლებრივ პროცესში დაფიქსირდა ათასობით აღიარებითი ჩვენება და დოკუმენტი, რომელიც ადასტურებს, რომ გადატრიალების მცდელობის უკან იდგა FETÖ.
ევროპის საბჭოს ვენეციის კომისიამ დაადასტურა, რომ თურქეთს აქვს უფლება სახელმწიფოსა და მოსახლეობის დასაცავად აიღოს პასუხისმგებლობა და გაატაროს საჭირო ზომები. თავისუფლებებსა და უსაფრთხოებას შორის ბალანსის უზრუნველყოფას მაქსიმალური ყურადღება ეთმობა. როგორც ყოველთვის, ჩვენ ვასრულებთ საერთაშორისო ვალდებულებებს და ამ ვალდებელებების შესაბამისად, საერთაშორისო ორგანიზაციებს დროულად ვაწვდით ინფორმაციას საგანგებო მდგომარეობის ფარგლებში მიღებული ზომების, გატარებული ღონისძიებების შესახებ.
მათთვის, ვინც ამტკიცებს, რომ უსამართლოდ ეჭვქვეშ იმყოფება, ადმინისტრაციული და სამართლებრივი გზით შესაძლებელია მიღებული გადაწყვეტილებების გადახედვა. დღემდე დახურული 300-ზე მეტი დაწესებულება ხელახლა გაიხსნა. 30,000 მეტი საჯარო მოხელე ადმინისტრაციული საქმეების განხილვის კომისიამ სამუშაოზე აღადგინა.
FETÖ არ არის კეთილი განზრახვის მქონე სამოქალაქო განათლების მოძრაობა, როგორადაც ცდილობს მის წარმოჩენას ზოგიერთი წრეები. გიულენის, მხოლოდ როგორც მშვიდობიანი სასულიერო პირისა და მქადაგებლის წარმოსახვა არასწორია. მისმა არმიაში შეღწეულმა მიმდევრებმა 15 ივლისს ტერორისტული ტალყა ააგორეს და ზემოთხსენებულის როლი ამ პროცესებში მისდამი საყოველთაო ყურადღებას იმსახურებს.
  FETÖ-სთან ბრძოლაში ჩვენ გვჭირდება მეგობრების თანადგომა და მხარდაჭერა. არასოდეს დაგვავიწყდება, როგორ ადევნებდნენ თავლყურს ბათუმის მცხოვრებლები 15 ივლისს და მას შემდეგ თუქეთში განვითარებულ მოვლენებს და მხარდაჭერას გვიცხადებდნენ. საქართველოს პრემიერ-მინისტრი გიორგი კვირიკაშვილი იყო პირველი სახელმწიფო პირი, რომელმაც 15 ივლისის შემდეგ ეწვია ჩვენს ქვეყანას და უმაღლეს დონეზე გამოხატა ქართველი ერის მხარდაჭერა. ჩვენი მეზობელი ქვეყნის - საქართველოს და ქართველი ხალხის გვერდში დგომა გვაძლიერებს. მე მინდა ვისარგებლო შემთხვევით და მადლობა გადავუხადო ქართველ მეგობრებს თანადგომისა და მხარდაჭერისათვის. პატივისცემით

4953 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Yazıya Toplam 5 Puan Verildi
 Kaynak :  Editör Yasin TEMİZKAN

 Kategori ¬ Köşe Yazısı

 
 SON DAKİKA
 
 

 Duyuru
  HABERGÜNEBAKIŞ FACEBOOKTA  

  HABERGÜNEBAKIŞI DÜNYA DİLLERİNDE OKUMA  

  TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİNİ JPEG OLARAK OKU  

  Site videosunda Yaşamın İçinden Türkiye Programı fragmanı  

 
 Köşe Yazıları

İlker ÇAKAN

İlker ÇAKAN ¬
“Sanatçı; toplumun dertlerini, sorunlarını algılayan insan demektir”

Yasin TEMİZKAN

Yasin TEMİZKAN ¬
15 Temmuz Demokrasi Zaferi

Prof. Dr.Reşat KASAP

Prof. Dr.Reşat KASAP ¬
Demokrasinin gelişmesinde ve sağlıklı bir toplumun oluşumunda

Doç. Dr. Meral MERT

Doç. Dr. Meral MERT ¬
Şeker hastalığı

Sadullah KAVAK

Sadullah KAVAK ¬
Vatandaş ve insan olmamızın gereği üretmek

İbrahim UYAR

İbrahim UYAR ¬
MÜSİAD Türkiye’de 86, yurtdışında 68 ülkede 181 noktada

Ali KOPLAY

Ali KOPLAY ¬
Bütçe dışı fon uygulamaları ve Türkiye Varlık Fonu (2)

Av. Fatih SARIOĞLU

Av. Fatih SARIOĞLU ¬
Gürcistanda orturum başvurusunun reddine itiraz davası

Prof MuhittinYÜREKLİ

Prof MuhittinYÜREKLİ ¬
Batı

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV ¬
Ermenistanın devlet terörü politikası ve Azerbaycana karşı saldırganlığının sonuçları

Doç MürtezaHASANOĞLU

Doç MürtezaHASANOĞLU ¬
Dünyanın düzeni nereye gidiyor?

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU ¬
Hz. Peygamber hürmetine, dön yüzünü bana

Abdil KOÇ

Abdil KOÇ ¬
Ne kadar çevreciyiz?

Leman HALİLOVA

Leman HALİLOVA ¬
Kafkasyanın iki önemli stratejik müttefiki

Cemal TUZCUOĞULLARI

Cemal TUZCUOĞULLARI ¬
Yaratıcı muhasebe stratejileri(1)

Hasan AZAKLI

Hasan AZAKLI ¬
Organik çay tarımı üzerine

Naile MEMMEDOVA

Naile MEMMEDOVA ¬
Avrupa oyunları; neden Azerbaycan?

Kübra IŞIK

Kübra IŞIK ¬
Aşırı terleme (Hiperhidroz)
 
Gürcistan Ankara Büyükelçisi Giorgi Janjgava: “Türkiye-Gürcistan dost ve kardeş iki ülkedir”
Türkiye-Gürcistan Haberci Gazetesinin 79. sayısı
Ünlü Türk Pop Müziği Sanatçısı Kaan Alkanın Batum Konseri
Batum Miss Cosmo Model 2019
Ünlü Türk Pop Müziği-Karadeniz Müziği Sanatçısı Davut Güloğlunun Batum konseri
Karadeniz ve Hazar Ülkeleri Karate Şampiyonası Rizede
Karadeniz Bölgesinin 2019 Ocak-Haziran dönemi ihracatı
Ünlü Sanatçı Yeşim Salkımın Batum konserine yoğun ilgi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurumun Rize ziyareti
Ünlü Manken-Model-Şarkıcı Tuğba Özayın Batum konseri
Dondo Dondurma Gürcistanda
Ünlü Rumen Pop Müzik Sanatçısı Otilia Brumanın Batum konser
Türkiye-Gürcistan Haberci Gazetesinin 80. sayısı
Rize Valisi Kemal Çeber-Belediye Başkanı Rahmi Metin-Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karamandan vatandaşa aşure ikramı
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci: “ Türkiye-Gürcistan Haberci Gazetesi olarak iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde olumlu katkılarınız var”
Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber: “Başarılarınızdan dolayı profesyonel bir gazeteci olarak sizi tebrik ederim.”
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci: “Gürcistanla karşılıklı işbirliği halindeyiz”
Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber: “Gürcistandaki üniversitelerle bilimsel ilişkilerimizi geliştirmeye çalışıyoruz”
Ardahan Valisi Mustafa Masatlı: “Mülki idare amiri olarak biz vatandaş ve millet için buradayız”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın Artvin-Yusufeli ziyareti
Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia
Ünlü Türk Pop Müzik Sanatçısı Serdar Ortaçın Batum konseri
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 5
 Bugün : 348
 Dün : 532
 Toplam : 1032533
 Ip No : 34.231.247.139
     

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.6665 5.6767
  Euro 5.2352 5.2699
 
 Hava Durumu 
 Reklam
 Reklam
 Reklam

  
 

   © Copyright - 2009- http://www.habergunebakis.com/ - Habergunebakis.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya yazarlara ait yazılardan dolayı Haber Güne Bakış sorumlu tutulamaz.

Bu site

HABER GÜNE BAKIŞ

altyapısını kullanmaktadır.