Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Köşe Yazısı - MÜSİAD Türkiye’de 86, yurtdışında 68 ülkede 181 noktada - http://www.habergunebakis.com/
   
 

İbrahim UYAR ¬

İbrahim UYAR

 MÜSİAD Türkiye’de 86, yurtdışında 68 ülkede 181 noktada

 Yazı Boyutu

 Tarih : 24.09.2017 - 08:42:57


İki ülkenin tarihsel bağlarının ne kadar güçlü olduğu da anlaşılıyor. Osmanlı yüksek bürokrasisinde de, çok sayıda Gürcü devlet adamı yer almıştı. 17 Gürcü Sadrazam, 173 Vezir, 6 Kaptan-ı derya, 23 padişah annesi.

 

  Yerlerin, göklerin ve ikisi arasındakilerin yegane sahibi Hay ve Kayyum olan Allah'ın selamı, rahmeti, bereketi üzerinize olsun. Sizleri, selamların en güzeli, Allah’ın selamı ile selamlıyorum, esselamu aleyküm. Tohumlarını, 9 Mayıs 1990’da, bir avuç genç ve yürekli işadamlarının toprağa attığı MÜSİAD, 27 yılın sonunda kocaman bir çınara dönüştü. Kökleri Anadolu’nun Ahilik bilinci ile derinleşen, dalları dünyanın dört bir yanında erdemli ve ahlaklı iş yapabilme düşüncesi ile yeşeren MÜSİAD, bugün uluslararası bir sivil toplum kuruluşu. Rabbime şükürler olsun, 27 yıldır hak yolunda bir an olsun durmadan, hep daha ileriyi düşünerek çalışan bir sivil toplum kuruluşunun yönetim kurulu üyesi olarak konuşuyorum. Bu yolda bizimle birlikte yer alan, kurucu başkanımız ve kurucularımız başta olmak üzere, MÜSİAD düşüncesine fikren, kalben ve bedenen destek olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.
  MÜSİAD, sadece bir iş adamları derneği değildir. 27 yıldır düzenlediğimiz bütün organizasyonlar, hazırladığımız raporlar, savunduğumuz fikirler ve inandığımız değerler, bunun göstergesidir. Biz iş adamlığını sadece para kazanmak, mevki elde etmek veya statü sahibi olmak için düşünmedik, asla da düşünmeyeceğiz. Bizim için iş adamlığı, toplumun dertleri ile dertlenmek, milletinin çıkarlarını her şeyin üstünde tutmak ve lobilerin karanlık yüzlerine boyun eğmeden dik durabilmektir. Hamdolsun 27 yıldır MÜSİAD olarak hep birlikte dik durduk.
  Ünlü Gürcistan Şairi Şota Rusteveli der ki; ‘’Bir sevda peşinde değilsen eğer, düşman olur özün, kendi özüne.’’ Bu veciz söz, bireysel ve toplumsal hayatımızı şekillendiren vizyonu ortaya koyarken, 27 yıl önce yola çıkan MÜSİAD’ın anlam dünyasına da işaret etmektedir. Heyecanımızı ve coşkumuzla, kendi sevdamızın peşinde koştuk elhamdülillah..MÜSİAD olarak her zaman hem kendimizin hem de ülkemizin gelişimi için var gücümüzle çalıştık. Kendimizi geliştirdik evet; önceki başkanlarımızın vizyonu ve çalışma arkadaşlarımızın değerli çabalarıyla teşkilat yapımızı güçlendirdik. Bugün, Türkiye’de 86, yurtdışında 68 ülkede ise 181 noktada var olan bir MÜSİAD’a ulaştık.
Malumunuz üzere MÜSİAD Yurtdışı Teşkilatlanma olarak çok yoğun bir yılı geride bıraktı. 2016’nın mart ayında Romanya ile başlayarak Güney Afrika, Karlsruhe, Makedonya, Avustralya, Japonya, Sudan ve Amsterdam Şube açılışları, Bükreş, Viyana, Köln ve Frankfurt’ta AGİK programları gerçekleştirildi. Son olarak İngiltere’nin başkenti Londra’da şubemizin açılışını gerçekleştirdik. Çok yoğun ve verimli bir dönemi geride bıraktık çok şükür.
  2017 son dönemine girerken 3-5 Kasım tarihleri arasında Rotterdam, Den Haag, Utrecht Şubelerimizin açılışlarını ve Dünya Genel İdare Kurulu (DGİK) programımızı gerçekleştireceğiz. Devamında ise yıl sonuna kadar Tiflis, Bakü, Belçika şubelerimizin açılışları yapacağız. Yoğun bir dönem bizleri beklemekte. İnşallah hep beraber gayret ederek bu periyottan alnımızın akı ile çıkacağız. Öte yandan lobi faaliyetlerimizde teşkilatlarımız vasıtasıyla hızla devam etmektedir. Bu çalışmalarımızın bir neticesi olarak 20 Eylül’de MÜSİAD USA şubemizin organizasyonunda çok önemli misafirlerin katılacağı Dünya İş Zirvesi programını gerçekleştireceğiz inşallah.
  Türkiye’de bulunan Gürcü kökenli vatandaşlarımızın sayısına bakıldığında, iki ülkenin tarihsel bağlarının ne kadar güçlü olduğu da anlaşılıyor. Osmanlı yüksek bürokrasisinde de, çok sayıda Gürcü devlet adamı yer almıştı. 17 Gürcü Sadrazam, 173 Vezir, 6 Kaptan-ı derya, 23 padişah annesi ve daha burada sayamadığımız çok sayıda Gürcü kökenli vatandaşımız bunun göstergesidir. Bu Çalışkanlıkları ve sadakatleri ile tanınan Gürcü dostlarımıza, günümüzde Karadeniz başta olmak üzere, ülkemizin farklı şehirlerinde rastlamak mümkün. Aynı şekilde, Tiflis ve Batum başta olmak üzere farklı Gürcü şehirlerinde de, Türkiye’den gelen yurttaşlarımıza rastlamak çok olağandır. Onlar kanalıyla, uzun yıllardır, orta ve büyük hacimli ticari faaliyetler devam etmektedir. Fakat böyle sıkı bir ilişkinin olduğu iki ülkenin, Hınkel’i, Haçapuri’yi, Hamsiyi, Mısır Ekmeğini birlikte yiyen, Tulumun ezgileriyle, birlikte sevinen ve hüzünlenen iki ülkenin, ticari ilişkilere baktığımızda; dış ticaret rakamlarının, artış eğilimde de olsa, potansiyelin altında olduğu da görülmektedir.
  Öte yandan iki ülkenin ticari ilişkilerine baktığımızda,Türkiye’nin Gürcistan’a olan ihracatı, 10 yıl önce 200 milyon$ iken, 2016’da yaklaşık olarak 1,5 milyar$ rakamlaulaşmıştır. Türkiye’nin Gürcistan’dan ithalatı ise 10 yıl önce 300 milyon$ iken, 2016 yılında yaklaşık olarak 186 milyon$'adüşmüştür. Gürcistan’la olan ticaretimizde, en önemli ihracat kalemlerimiz otomotiv, maden, gıda ve demir-çelik ürünleri olurken, önde gelen ithalat kalemleri ise petrol ve türev ürünleri, otomotiv, ilaç, mineraller, gıda ve makine olmuştur. İnanıyorum ki, daha ileri adımlar atılacak ve konuşulacak rakamlar şimdikinden daha farklı olacaktır. 
  Türkiye, 2007 yılından beri Gürcistan’ın en büyük ticaret ortağı durumundadır. Gürcistan’a en çok doğrudan yatırım yapan ülkeler arasında da Türkiye ilk sıralarda gelmektedir. Öte yandan 31 Mayıs 2011 tarihinde imzalanan ve 10 Aralık 2011 tarihinde yürürlüğe giren bir protokol uyarınca, iki ülke vatandaşları birbirlerinin ülkelerine sadece kimlik bilgileri ile seyahat edebilmektir.
Ekonomi Bakanlığı’ndan alınan istatistiklere istinaden, Gürcistan’da bugüne kadar, Türk müteahhitlik firmaları tarafından yaklaşık 3,5 milyar dolar tutarında proje üstlenilmiştir. Türk firmalarının faaliyet alanları, enerji santrali, turistik tesis, konut, karayolu inşası gibi alanlarda yoğunlaşmaktadır.
  Türk şirketleri Gürcistan’da yatırıma büyük ilgi göstermektedir. Bu bağlamda, Gürcistan’daki önemli Türk yatırımları arasında Tiflis ve Batum havaalanlarını, Paravanihidroelektrik ve Gardabani termik santrallerini, Batum Uluslararası Üniversite Hastanesi’ni, Tiflis yakınlarındaki Natakhtari bira ve meşrubat fabrikasını, yine Tiflis yakınlarında (Ksani) şişe fabrikası ile Borjomi ve Batum’daki beş yıldızlı otelleri saymak mümkündür.
  Karşılıklı olarak bu kadar yoğun olan ticari ilişkilere rağmen sıkıntılarda yaşanmaktadır. Türkiye-Gürcistan arasındaki ticaret sürekli bir artış eğilimi gösterse de iki ülke arasındaki dış ticaret rakamları ve Türkiye’nin Gürcistan’daki yatırımlarının miktarı potansiyelin altındadır. Türk firmalarının Gürcistan faaliyetlerindeki temel sıkıntısı finansman sorunudur. Ulaştırma sektöründe yaşanan sorunlar da iki ülke ticaretini olumsuz yönde etkilemektedir. Farklı ülkelerde şube açarken en büyük gayelerimizden biride bu sorunların çözümünde aktif rol almak, devletimize ve milletimize hizmet etmektir. Genel Kurulunu yapmakta olduğumuz MÜSİAD Batum şubemizde yeni yönetimi ile bu amaca hizmet edecektir. Karşılıklı ilişkilerinin büyük mesafeler kat edebilmesi için MÜSİAD’ın Tiflis ve Batumteşkilatları olarak elimizden gelen mücadeleyi göstermeliyiz.
  Bulunduğumuz ülke ve bölgede daha aktif ve girişken olmalısınız. Ticaret ve sanayi odaları, iş dünyasına hitap eden STK’larda daha çok yer alarak buralarda yönetim kadrolarında bulunmanız gerek kendiniz gerek kurumunuz gerekse ülkeniz için önemli faydalar vereceğini düşünmekteyiz. Bu yönde daha çok gayret edilecek inşallah. Bulunduğumuz bölgedeki Büyükelçiliğimiz Konsolosluğumuz ya da Ticaret müşavirliğimiz ile ilişkilerimizi geliştirmeli, buradaki akreditasyonumuzu sağlamalıyız. Sağlamalıyız ki daha etkin ve verimli faaliyetlerde bulunabilelim.
  Öte yandan güçlü teşkilatlar oluşturmalı, hali hazırda var olan teşkilatlarımızı da gerek kurumsal gerekse yönetsel açıdan daha güçlü bir hale getirmeliyiz. Teşkilatlarımız ile bulundukları bölgelerde oluşturduğumuz yerel güç, merkezi daha güçlü kılmaktadır. Yerelde güçlülük merkezde de güçlü bir yapıyı temin edecektir her daim.
  Üyemize daha çok fayda sağlamamız açısından iş geliştirmeye önem vermeliyiz. Bulunduğumuz bölgedeki muhatap kurumlarla Mou ve partnerlik anlaşmaları imzalayarak yeni networkler kazanmalıyız. Bu da işin geliştirilmesi açısından önemli kazanımlar sağlayacağını düşünüyorum. Sözlerime son verirken, siz MÜSİAD dostlarına yürekten teşekkür ediyorum. MÜSİAD Batum Şubemizin Genel Kurulunun rabbim’den hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum. Hep birlikte, daha da güçlenerek, azimle, inançla çalışmaya devam edeceğiz. Allah’ın bereketi ve mağfireti üzerimize olsun.

5100 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Yazıya Toplam 5 Puan Verildi
 Kaynak :  Editör İbrahim UYAR

 Kategori ¬ Köşe Yazısı

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Yazara Ait Diğer Yazılar

 
 SON DAKİKA
 
 

 Duyuru
  HABERGÜNEBAKIŞ FACEBOOKTA  

  HABERGÜNEBAKIŞI DÜNYA DİLLERİNDE OKUMA  

  TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİNİ JPEG OLARAK OKU  

  Site videosunda Yaşamın İçinden Türkiye Programı fragmanı  

 
 Köşe Yazıları

İlker ÇAKAN

İlker ÇAKAN ¬
“Sanatçı; toplumun dertlerini, sorunlarını algılayan insan demektir”

Yasin TEMİZKAN

Yasin TEMİZKAN ¬
15 Temmuz Demokrasi Zaferi

Prof. Dr.Reşat KASAP

Prof. Dr.Reşat KASAP ¬
Demokrasinin gelişmesinde ve sağlıklı bir toplumun oluşumunda

Doç. Dr. Meral MERT

Doç. Dr. Meral MERT ¬
Şeker hastalığı

Sadullah KAVAK

Sadullah KAVAK ¬
Vatandaş ve insan olmamızın gereği üretmek

İbrahim UYAR

İbrahim UYAR ¬
MÜSİAD Türkiye’de 86, yurtdışında 68 ülkede 181 noktada

Ali KOPLAY

Ali KOPLAY ¬
Bütçe dışı fon uygulamaları ve Türkiye Varlık Fonu (2)

Av. Fatih SARIOĞLU

Av. Fatih SARIOĞLU ¬
Gürcistanda orturum başvurusunun reddine itiraz davası

Prof MuhittinYÜREKLİ

Prof MuhittinYÜREKLİ ¬
Batı

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV ¬
Ermenistanın devlet terörü politikası ve Azerbaycana karşı saldırganlığının sonuçları

Doç MürtezaHASANOĞLU

Doç MürtezaHASANOĞLU ¬
Dünyanın düzeni nereye gidiyor?

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU ¬
Hz. Peygamber hürmetine, dön yüzünü bana

Abdil KOÇ

Abdil KOÇ ¬
Ne kadar çevreciyiz?

Leman HALİLOVA

Leman HALİLOVA ¬
Kafkasyanın iki önemli stratejik müttefiki

Cemal TUZCUOĞULLARI

Cemal TUZCUOĞULLARI ¬
Yaratıcı muhasebe stratejileri(1)

Hasan AZAKLI

Hasan AZAKLI ¬
Organik çay tarımı üzerine

Naile MEMMEDOVA

Naile MEMMEDOVA ¬
Avrupa oyunları; neden Azerbaycan?

Kübra IŞIK

Kübra IŞIK ¬
Aşırı terleme (Hiperhidroz)
 
Gürcistan Ankara Büyükelçisi Giorgi Janjgava: “Türkiye-Gürcistan dost ve kardeş iki ülkedir”
Türkiye-Gürcistan Haberci Gazetesinin 79. sayısı
Ünlü Türk Pop Müziği Sanatçısı Kaan Alkanın Batum Konseri
Batum Miss Cosmo Model 2019
Ünlü Türk Pop Müziği-Karadeniz Müziği Sanatçısı Davut Güloğlunun Batum konseri
Karadeniz ve Hazar Ülkeleri Karate Şampiyonası Rizede
Karadeniz Bölgesinin 2019 Ocak-Haziran dönemi ihracatı
Ünlü Sanatçı Yeşim Salkımın Batum konserine yoğun ilgi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurumun Rize ziyareti
Ünlü Manken-Model-Şarkıcı Tuğba Özayın Batum konseri
Dondo Dondurma Gürcistanda
Ünlü Rumen Pop Müzik Sanatçısı Otilia Brumanın Batum konser
Türkiye-Gürcistan Haberci Gazetesinin 80. sayısı
Rize Valisi Kemal Çeber-Belediye Başkanı Rahmi Metin-Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karamandan vatandaşa aşure ikramı
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci: “ Türkiye-Gürcistan Haberci Gazetesi olarak iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde olumlu katkılarınız var”
Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber: “Başarılarınızdan dolayı profesyonel bir gazeteci olarak sizi tebrik ederim.”
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci: “Gürcistanla karşılıklı işbirliği halindeyiz”
Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber: “Gürcistandaki üniversitelerle bilimsel ilişkilerimizi geliştirmeye çalışıyoruz”
Ardahan Valisi Mustafa Masatlı: “Mülki idare amiri olarak biz vatandaş ve millet için buradayız”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın Artvin-Yusufeli ziyareti
Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia
Ünlü Türk Pop Müzik Sanatçısı Serdar Ortaçın Batum konseri
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 29
 Bugün : 316
 Dün : 532
 Toplam : 1032501
 Ip No : 34.231.247.139
     

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.6665 5.6767
  Euro 5.2352 5.2699
 
 Hava Durumu 
 Reklam
 Reklam
 Reklam

  
 

   © Copyright - 2009- http://www.habergunebakis.com/ - Habergunebakis.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya yazarlara ait yazılardan dolayı Haber Güne Bakış sorumlu tutulamaz.

Bu site

HABER GÜNE BAKIŞ

altyapısını kullanmaktadır.