Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Köşe Yazısı - “Sanatçı; toplumun dertlerini, sorunlarını algılayan insan demektir” - http://www.habergunebakis.com/
   
 

İlker ÇAKAN ¬

İlker ÇAKAN

 “Sanatçı; toplumun dertlerini, sorunlarını algılayan insan demektir”

 Yazı Boyutu

 Tarih : 12.12.2018 - 00:00:17


Sanatçıda vitrinine sevenleri için yeni birşeyler koymazsa günden güne geriye gider.Halk sanatçıdan koparsa, sanatçı ne kadar halktan koparsa, halktan o kadar uzaklaşır.

 

  Türk Sanat Müziğinin duayeni halkın içinden birisi, kişiliği ve karakter yapısı ile halkın takdiri ve sevgisini kazanan Türk Sanat Müziğinin ünlü yorumcusu ve sesi Ünlü Sanatçı Ayhan Aşan konser vermek için geldiği Batum'da “Türk Sanat Müziği ve Gürcistan-Batum konseri” konulu yaptığım özel röportajda şunları söyledi;
  “Değerlendirmeme öncelikle mekanlar üzerinden değilde, hep insanlar üzerinden başlamayı severim. Çümkü her mekanı güzel yapan esasında orada bulunan insanlardır. Niçin buradayız? Bizi seviyorlar, görmek istiyorlar. Tanınmış sanatçı olmanın zaten özelliği budur. Dünyanın her yerine ulaşmak. Bizim sevenlerimize orada seslenebilmek. Buraya geldik ve akşam salonumuz doldu. Yurt içinden ve yurt dışından, dünyanın her yerinden bizi dinlemek isteyen dostlarımız geldiler. Onlar bizim gönül dostlarımızdır. Onların bizimle birebir tanışmaları şart değildir. Onlar bizi çünkü her yerden takip ediyorlar. Dolayısıyla burada akşam unutulmayacak bir konser oldu. Bunlar günlerdir konuşulacak diye tahmin ediyorum. Kulaktan kulağa en iyi reklamdır. Bizde inşallah iyi reklamlar yapılsın istiyoruz. Yeni konser teklifi aldık. Tekar konser vermek için 29 Aralık 2018'de Batum Hilton Otelde olacağız.Birkez daha buradan sesleneceğiz.
  Sanatçı aynı pazardaki esnafının vitrinini yenilediği gibi sanatçıda aynı şekildedir. Mesala; Pazarcı esnafı sabah vitrinine dometesini, patlıcanını, biberinini koymakla birlikte yeni ürünlerde koyar. Sanatçıda bunun gibidir. Anlaşılsın diye halk ağzıyla konuşuyorum. Sanatçıda vitrinine sevenleri için yeni birşeyler koymazsa günden güne geriye gider. Şimdi bizde yenilikler olarak yeni bir konseple herşeyi değiştirdik. Bu değişikleri yapmak ve alt yapısını oluşturmak kolay değildir. Yeni bir dans gurubuyla çıkıyoruz ki dün akşam çok beğeni kazandı. Gelenler çok beğendiklerini söylediler. Ayrıca ülkemizin en önemli şeflerinden Selçuk Tekay idaresinde programları yapma kararı aldık. Bu akşam sahne durumuna göre 25 kişiydik ama bu sahne büyüklüğüne, boyutuna göre 35-40 kişiyi buluyor. Dolayısıyla böyle bir dev kadroyla hem göze ve hem kulaklara hitap ediyoruz.
  Albüm konusunda bir yeniliğimiz var. Son albümüzü çıkartalı yaklaşık 7-8 ay bir yıla yakın oldu. Bize göre Leyla albümü o miadını doldurdu. Bize göre çok başarılı geçti. Leyla şarkısı aynı zamanda Zeki Müren üstadın 40 yıl evvel okuduğu şarkıdır. Onun akabinde yeni bir çalışmamızla yolumuza devam ediyoruz. Bu albümüzü yılbaşında sevenlerimizle buluşturmayı düşünüyoruz.Bu albümüzü şimdi açıklamayı düşünmüyoruz. Çünkü insanlar hemen oraya yönleniyorlar. Bunlardan çekinmiyoruz. İnsanların ilk defa bizden duymasını istiyoruz. Bu albümde bir Orhan Gencebay şarkısı olacak ancak şimdi hangisinin olacağını söylemiyorum.
  Dünyanın her yerine konser için gidiyoruz. Geçtiğimiz ay itibariyle İstanbul'da Balta Limanı Porteks Restorantın programını yaptık. Oradaki sevenlerimizi orada buluşturuyoruz. Geçtiğimiz ay yine Kıbrıs Merit Otelde programımız oldu. Batum konseriyle devam ettik. Batum'a ilk olarak geliyoruz. Burada en önemli şey buradaki diyologlarımızdır. Buraya geldiğimizden itibaren aile dostlarımz, hemde Bursa'dan eşiminde komşuları olan çok değerli Başkanımız Ahmet Kara bey ve onun dostları, işadamları bize burada hemen sahip çıktılar. Sizler aynı şekilde geldiniz, bize burada hemen sahip çıktınız. Biz sanki burada evimizde gibi hissettik. Onların sevgisi, sıcaklığı gönlümüzü ısıttı.Onun için hepinize teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki 29 Aralık'da Batum Hilton Otelde konserimiz var. Sizin vasıtanızla buaradan herkese duyurmuş olalım.
  İlerleyen zamanlarda tabiiki Allah ne gösterir bilemiyoruz. Sanatçıların sadece bir evi olacak diye bir kaide de yoktur. Neden Batum'da bizim bir evimiz olmasın. Ama büyüklerimizden birisi oğluna her yerde bir evin olsun demiş. Çocuklarda bunu yanlış anlamışlar adamın halivakti yerinde olduğu için her yerde bir ev almışlar. Çocuklarda annesine babamız söylemek istedi demişler. Anneside çocuklarına söylemişki babanızın o kadar dostu vardı ki her yerde bir evi vardı demiş. Biz her yerde bir evimiz olsun istiyoruz. Bize burada Batum'a geldiğimiz zaman evini açabilecek dostlarımızın, arkadaşlarımızın olması çok önemlidir. Biz bunları sağlamayı çalışıyoruz.
  Kendi şarkılarım var. Beste yapıyorum. Fakat çok fazla beste yapmıyorum.Yaptığım bestelerim de var. Daha çok yorumculuk konusunda ön plandayım. Mesala “Kırgınım Sana” bir şarkım var sözü ve müziği bana aittir. Çok değerli kardeşim Hakan Altun'la birlikte yapığımız “Çok Geç Anladım” sözü bana müziği ona ait bir şarkımız var. Tasavvuf alanında da çalışmalar yapıyorum. O alanda da çalışmalar yapıyorum.“Koş Mevlaya” diye ilahi bir bestem var. Ramazan ayında programlar yapıyorum. Geçtiğimiz yıl Ramazan ayında İstanbul Balta Limanı Porteks Restorantda bir ay boyunca program yaptık. Ramazan ayında Türk Müziği ile birlikte tasavvuf okuyoruz.
  Kendi sokağımda bütün esnafla birliklteyim. Eski kıraahatnelerede yaşlı amcalarla saatlerce sohbet ederim. Bakkalıma giderim iki tane ekmeğimi kendim alırım. Pazara giderim. Pazardaki bütün esnafı konrtol ederim, durumuna bakarım, ticareti konrtol ederim, alışverişe bakarım. Bu benim hayat felsefemdir. Sanatçı; sadece parasını sahnede çıkıp kazanıp, evine giden insan demek değildir. Aynı zamanda sanatçı; toplumun dertlerini, sorunlarını algılayan insan demektir. Biz bazı şeyleri biz toplumdan bir adım önde düşünmemiz gerekiyor. İnsanlar bizim konuşmalarımızdan bir şey almaları gerekir. Mesala ekmeğin fiyatı kaç para diye bir magazin programında sordular benden başka ekmeğin fiyatını bilen bir sanatçı çıkmadı. Halk sanatçıdan koparsa, sanatçı ne kadar halktan koparsa, halktan o kadar uzaklaşır. Bu sefer iş fabrikasyona döner. Parasını alır evine gider. Biz bu hayata bu şekilde bakmıyoruz, düşünmüyoruz.
  Benim de sevdiğim sanatçı abilerim var. Mesala Adnan abiyi çok severdim Allah rahmet eylesin. Onunla her daim beraber olurduk. Haftada birkaç gün bir araya gelirdik. Oda çok halktan birrisiydi. Onun için abimizdi, dostumuz, önderimizdi. Oda ben gibi korumasız gezerdi. Korumayla gezmeyi sevmem. Onun dışında tabi ki Bülent Ersoy gibi bir divamız var. Tarkan benim okul arkadaşımdır. Oda bizim dünya çapında starımızdır. Bunlar bizim her daim beraber olduğumuz dostlarımızdır.
  Meslek çok zor. Çok göreceli bir iş.Öncelikle tabiki herşeyden önce kendisinin sahneye hazır olması gerekir.Alt yapısı, eğitimi, karizması herşeyi ile sanatçı olabilecek kapasitede olması gerekir.Bazısı geliyor abi diyor sesim güzel albüm yapmak istiyorum,dinle diyor. Bende dinledikten sonra sende profesyonel manada bir ışık yok, kendini boşa yorma,üzülme diyorum. Bazende bakıyorum sesi var ama tipi uygun değil.Sahneye yakışmayacak bir insan tipinde. Çünkü bu işin özünde şu var; insanlar sahnede ve televizyonda güzellik görmek istiyorlar. Karizması, kişiliği, tavrı, tarzı, duruşu, sanatı, eğitimi bunlar olması gerekiyorki sanatçı star olabilsin.Sanatçı olabilsin.Kalıcı olabilsin. İş olsun diye köyde iki tane tarla sattık paramız var, koyduk cebimize. Bizim oğlana albüm yapalım diye gelen çok var. Ya da Almanya'da güzel işler yapıp parayı yani euro, doları cebine koyup bizim çocuğa bir albüm yapalım diye gelen çok var. Eskiden daha çok vardı ama şimdi azaldı. Öyle olmadığını artık şimdi anladılar.Onların arasından artık çok seçmece çocuklar gelip burada başarılı oluyorlar.
  Eski Günaydın Gazetesinde üç yıl muhabir olarak çalıştım. Aynı zamanda meslektaşız.Gülhane etkinlikleri de düzenledik. O etkinlikler dünya çapında ses getirmişti. Basınla alakam olduğu için biliyorum. Türkiye-Gürcistan Haberci Gazeteniz dünyada bir ilkdir. Gazetenizi böyle görüyorum. Çok özel bir gazete, desteklenmesi gereken bir gazetedir. Çünkü hem Gürcüce ve hem Türkçe olarak iki dilde bir arada yayın yapıyorsunuz. Kuşe kağıda gazete baskı yapıp, bu kalitede birinci sınıf gazete çıkarmak kolay bir iş değildir. Bu yüzdende sizi kutluyorum. Böyle bir gazete dünyada yoktur. Özel bir iş yapıyorsunuz. Sizi kutluyorum.Başarılarınızın devamını diliyorum.”

2377 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Yazıya Toplam 15 Puan Verildi
 Kaynak :  Editör İlker ÇAKAN

 Kategori ¬ Köşe Yazısı

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Yazara Ait Diğer Yazılar

Gürcistanın tatil kenti BATUM

 16.03.2020

“Sanatçı; toplumun dertlerini, sorunlarını algılayan insan demektir”

 12.12.2018

Artvin Valisi Ömer Doğanaya yılın valisi ödülü

 18.07.2018

Yalan ve riyakarlık değer mi kazanıyor?

 25.03.2017

Borçka

 15.02.2017

Asrımızın etkin mesleklerinden gazetecilik

 10.01.2017

Bilgiye kim daha çabuk ulaşırsa o kazanıyor

 29.10.2016

Karadenizin güzide turizm ve tatil kenti Batum

 08.10.2016

Rize yaylaları

 11.08.2016

Ordu

 23.06.2016

Trabzonun ekonomik durumu

 02.04.2016

Turizm hizmet sektöründe ekol yönetici olmak

 08.02.2016

Samimi ve dürüst olmak

 20.07.2015

Yeşil gözlü adam şiiri

 31.05.2015

Ressam Beren Berivanın Yüreğe Dokunmak kitabı

 10.05.2015

Anne

 04.05.2015

Sen gittiğinde

 20.04.2015

Memleketim neresi?

 26.03.2015

İskenderun

 23.03.2015

Örnek bir diplomat

 27.01.2015

Muş

 05.01.2015

Şanlıurfada tarihi eserler ve Eyyup ve Elyesa Peygamber Türbeleri

 15.11.2014

Halkın gönlünde yönetici olmak

 05.09.2014

Gerze

 17.08.2014

“Makam aracı su yakmıyor”

 10.07.2014

Kuşadası Milli Parkı

 04.07.2014

Fatsa

 28.06.2014

Akhisar

 15.06.2014

Azerbaycan Cumhuriyetinin modern enerji politikası

 05.06.2014

Rize Valisi Nurullah Çakır’dan Tevfik İleri’ye vefa örneği

 20.04.2014

Onur Air Hava Yollarına vatandaş şikayeti

 16.03.2014

Aydın

 15.02.2014

Beypazarı

 02.01.2014

Ardahan

 16.12.2013

Manavgat-Ilıca

 21.10.2013

Çıldır ve Göle

 29.09.2013

Şirin bir ilçe Kağızman

 23.08.2013

Bölgenin gelişen ilçesi Erbaa

 21.07.2013

Mermeriyle ünlü Kavaklıdere

 26.06.2013

Varto

 01.06.2013

Priştine

 25.04.2013

Prizren

 25.03.2013

Kosova

 03.03.2013

Bozdoğan- Buharkent-Çine-Didim

 09.02.2013

Tatvan

 26.01.2013

İlesam üzerine

 20.12.2012

Sarp Sınır Kapısında vatandaş odaklı yönetim boşluğu mu var?

 01.11.2012

Amasya Valisi Abdil Celil Öz’den Cumhuriyete yakışır resepsiyon

 30.10.2012

Mülki idarede çalışanın moralini bozmak yerine takdir etmek gerekmez mi?

 29.10.2012

Kemer

 15.10.2012

Sınır Kapısında aşırı yaya ve araç kuyruğuna vatandaş tepkisi

 05.09.2012

Tarihi ve doğal güzelliği ile ünlü turizm cenneti Göksun

 27.07.2012

Sarp Sınır Kapısı inşaatı ne zaman bitecek?

 06.06.2012

Bürokrat problem değil, çözüm üretmelidir ve Sarp Sınır Kapısı

 12.04.2012

Gürcistan- Acara Keda ve Shuakhevi bölgeleri

 14.03.2012

Gürcistan-Acara ve Khelvachauri

 13.02.2012

Ardanuç ve Arhavi

 21.01.2012

Gümüşhane

 26.12.2011

Tokat’ın tarihi

 07.12.2011

Trabzonun turizm değerleri

 02.11.2011

Türkiye- Gürcistan Haberci Gazetesi

 17.10.2011

Çanakçı Kaymakamı Murat Eren’den işsizlik sorununa çare

 02.10.2011

Ülkemizin turizme bakış gerçeği

 11.09.2011

Toplumun sorunu güvensizlik mi?

 08.08.2011

Amasya her dönemde önemini korumuştur

 06.08.2011

Kaymakam Abdullah Akdaş’ın Türkiye örneği başarısı

 14.06.2011

Havza izlenimleri, turizm ve Kaymakam Erol Rüstemoğlu

 29.05.2011

Çamoluk ilçesinin kaderini değiştiren kaymakam

 04.05.2011

Halkın istediği kaymakam örneği

 02.05.2011

Halkla ilişkilerde örnek alınacak bir yönetici portresi

 18.04.2011

Karadeniz Bölgesinin en büyük Organize Besi Sanayi Bölgesi ne zaman hizmete girecek?

 21.03.2011

Sayıştay Başkanı Dr. Recai Akyel’den vatandaş sevgisi

 15.03.2011

PTT Genel Müdürü Osman Tural ve PTT Kargonun başarısı

 05.03.2011

Hopa Kaymakamı Abdullah Akdaş’tan Sarp Gümrük Kapısına tarihi çözüm

 17.02.2011

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in başarı grafiği

 12.02.2011

Yeni dönem milletvekili olma hazırlıkları

 30.01.2011

Yayla turizmi ve Giresun’un turistik oteli olmayan ilçesi

 24.01.2011

Vatandaşa sağlık hizmetinde başarılı olmak

 01.12.2010

Yeni Amasyasporu kim destekleyecek?

 20.11.2010

Bankalar ve hizmet anlayışı

 30.10.2010

Sanatçı –Bestekar Sefer Karabulut’un Amasya’nın elmaları klipi üzerine

 25.10.2010

Yöneticinin insanlara değer ve saygı göstermesi

 13.10.2010

Turizm şehri Amasya’nın yılların trafik karmaşası sorununu kim çözecek?

 26.09.2010

Ülkemizin turizme bakış gerçeği

 16.09.2010

Artova Kaymakamı Mustafa Şahin’in eğitimde Türkiye örneği başarısı

 28.07.2010

Siyasetçiye güven neden azaldı?

 11.07.2010

Kaymakam Ufuk Özen’den halkın özlediği yönetim anlayışı

 25.03.2010

Yönetim anlayışında değişim, personelden amirlerine ödül

 05.03.2010

Toplumun sorunu güvensizlik mi?

 09.01.2010

Malatya, Pütürge, Elazığ-Kovancılar izlenimleri

 03.12.2009

Gürcistan izlenimleri

 11.10.2009

Dinamik, dürüst, iş bitirici, yorgun olmayan yönetici olmak

 28.06.2009

Önce insan, sonra başkan

 05.06.2009

Halk seçim için ne diyor?

 05.06.2009

Türkiye örneği Kaymakam Tuncay Sonel

 29.05.2009

Kaymakamdan farklı bir yönetim bakışı

 06.05.2009

Hizmet mi? Şov mu?

 06.05.2009

Türkiye örneği müdür

 06.05.2009

Türkiye örneği başsavcının başarısı

 06.05.2009

Halkın valisi

 06.05.2009

İlçenin idare ettiği kaymakam mı? İlçeyi idare eden kaymakam mı?

 06.05.2009

Almus-Çubuk-Niksar-Taşova izlenimlerim

 06.05.2009

Bir kaymakam portresi

 06.05.2009

Kaymakam ve valilerin başarısı

 06.05.2009

Siyasetçiye güven neden azaldı

 06.05.2009

Halkın sanatçısı olmak

 06.05.2009

Ülkemizin turizme bakış gerçeği

 06.05.2009

Başarılı ve halkın gönlünde yöneticiydi

 04.05.2009

 
 SON DAKİKA
 
 

 Duyuru
  HABERGÜNEBAKIŞ FACEBOOKTA  

  HABERGÜNEBAKIŞI DÜNYA DİLLERİNDE OKUMA  

  TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİNİ JPEG OLARAK OKU  

  Site videosunda Yaşamın İçinden Türkiye Programı fragmanı  

 
 Köşe Yazıları

İlker ÇAKAN

İlker ÇAKAN ¬
Gürcistanın tatil kenti BATUM

Yasin TEMİZKAN

Yasin TEMİZKAN ¬
15 Temmuz Demokrasi Zaferi

Prof. Dr.Reşat KASAP

Prof. Dr.Reşat KASAP ¬
TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİ

Doç. Dr. Meral MERT

Doç. Dr. Meral MERT ¬
Şeker hastalığı

Sadullah KAVAK

Sadullah KAVAK ¬
Mili mücadelenin sembolü Kahramanmaraş

İbrahim UYAR

İbrahim UYAR ¬
MÜSİAD Türkiye’de 86, yurtdışında 68 ülkede 181 noktada

Ali KOPLAY

Ali KOPLAY ¬
Bütçe dışı fon uygulamaları ve Türkiye Varlık Fonu (2)

Av. Fatih SARIOĞLU

Av. Fatih SARIOĞLU ¬
Gürcistanda orturum başvurusunun reddine itiraz davası

Prof MuhittinYÜREKLİ

Prof MuhittinYÜREKLİ ¬
Batı

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV ¬
Ermenistanın devlet terörü politikası ve Azerbaycana karşı saldırganlığının sonuçları

Doç MürtezaHASANOĞLU

Doç MürtezaHASANOĞLU ¬
Dünyanın düzeni nereye gidiyor?

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU ¬
Hz. Peygamber hürmetine, dön yüzünü bana

Abdil KOÇ

Abdil KOÇ ¬
Ne kadar çevreciyiz?

Leman HALİLOVA

Leman HALİLOVA ¬
Kafkasyanın iki önemli stratejik müttefiki

Cemal TUZCUOĞULLARI

Cemal TUZCUOĞULLARI ¬
Yaratıcı muhasebe stratejileri(1)

Hasan AZAKLI

Hasan AZAKLI ¬
Dünyada nadir bir örnek; iki ülke bir gazete, TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİ

Naile MEMMEDOVA

Naile MEMMEDOVA ¬
Avrupa oyunları; neden Azerbaycan?

Kübra IŞIK

Kübra IŞIK ¬
Aşırı terleme (Hiperhidroz)
 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 5
 Bugün : 453
 Dün : 671
 Toplam : 1154375
 Ip No : 3.215.182.81
     

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam
 Reklam
 Reklam

  
 

   © Copyright - 2009- http://www.habergunebakis.com/ - Habergunebakis.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya yazarlara ait yazılardan dolayı Haber Güne Bakış sorumlu tutulamaz.

Bu site

HABER GÜNE BAKIŞ

altyapısını kullanmaktadır.