Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
BÜYÜKELÇİLER-BAŞKONSOLOSLAR - Gürcistan Ankara Büyükelçisi Giorgi Janjgava: “Türkiye-Gürcistan dost ve kardeş iki ülkedir” - http://www.habergunebakis.com/
   
 Gürcistan Ankara Büyükelçisi Giorgi Janjgava: “Türkiye-Gürcistan dost ve kardeş iki ülkedir”

Gürcistan Ankara  Büyükelçisi Giorgi Janjgava: “Türkiye-Gürcistan dost ve kardeş iki  ülkedir”
 Yazı Boyutu

 Tarih : 19.08.2019 - 18:58:33


Gürcistan Ankara Büyükelçisi Giorgi Janjgava

 

Türkiye-Gürcistan Haberci Gazetesi Özel Haber: İlker ÇAKAN
  Gürcistan Ankara Büyükelçisi Giorgi Janjgava; “Türkiye-Gürcistan ilişkileri ” konulu Türkiye-Gürcistan Haberci Gazetemiz ve www.habergunebakis.com internet haber sitemiz olarak yaptığım özel röportajda şunları söyledi;
1994 yılında Trabzon Başkonsolosluğunu ben açtım
  “Ankara Büyükelçilik görevine 2018 yılı Ekim ayında  başladım. Çok memnunum Ankara Büyükelçilik görevi benim için çok önemlidir. Mutlu oldum. Bundan 25 yıl önce başkonsolosluk ve büyükelçilk açılış töreni oldu.Türkiye'de ilk defa 25 yıl önce 1994 yılında Trabzon Başkonsolosluğunu Başkonsolos olarak ben açtım. Sonra Türkiye benim memleket gibi oldu. Biz Türklerle sadece kardeşlik ve dostluk değil mantalite, o başka bir şeydir. Sıcak kanlılık, kıyafet ve sofra kültürü hep birbirrine benziyor. Karadeniz ve Kafkas Bölgesi, Azerbaycan kardeşliği, Gürcüler ve Türkler hep köprü görevidir. Biz meselerimizi birlikte çözüyoruz. Gürcistan'ın ilk Cumurbaşkanı Shevardnadze'nin protokol daire müdürüydüm. İki ülke kültürlerini derinlemesine iyi incelemek ve araştırmak gerekir.
Türk halkı ile ilişkilerimiz çok uzun zamandan gelmektedir
  O zaman Türkiye Başbakanı Süleyman Demirel Tiflis'e gelerek Gürcistan parlamentosunda o ilk defa şu açıklamayı yaptı. “Biz dost ve kardeş ülkeyiz. Siz bizim için; Orta Asya, Azerbaycan bizim Türk aslı halkı için köprüsünüz.” Öyle oldu. Sadece köprü değil, stratejik partner olduk. Military, Nato, bağımsızlık, toprak bütünlüğü. Size Orta Asya'dan gelen; demiryolu, otoyol, doğalgaz boru hattı, ticaret, otomotiv bizden geçmektedir. Tarihe baktığımız zaman Türk halkı ile ilişkilerimiz çok uzun zamandan gelmektedir.
Kraliçe Tamara Mevlana'nın dostudur.
Mevlana için mavi kubbeyi Kraliçe Tamara'nın yaptırdığı söylenir
  Ben çevirilmiş Gürcü Hatun kitabını okudum. Kitapta geçen Gürcü Hatun bizim Kraliçe Tamara'nın torunudur. Seçuklu Devleti hükümdarının hanımıdır. Bizim Kraliçe Tamara Mevlana'nın dostudur. Mevlana için mavi kubbeyi Kraliçe Tamara'nın yaptırdığı söylenir. İki ülke arasında 25-57-100 yıllık tarihi dostluklar vardır..Biz birbirimize güveniyoruz. Birliktelik ve beraberlik çok önemlidir.Türkiye'de ilk diplomatik görevi Trabzon'da yaptım. Daha sonra sırayla; Mısır, Suriye, İran, Pakistan, Suudi Arabistan, Kıbrıs Büyükelçilik görevlerinde bulundum. Görev icabı dolanıyorum. Şu anda ise Ankara'da Büyükelçi olarak görev yapıyorum. Benim için çok rahat ve önemlidir. Bir yerde ekmek, su içiyorsun, arkadaşlık yapıyorsun bu çok önemlidir
Türkiye'de kendi evimde oturmuş gibi hissediyorum
  Bu nedenle ekonomik işleri ve siyaseti daha rahat yapıyorsunuz. Ben Türkiye'de kendi evimde oturmuş gibi hissediyorum. Benim felsefem odur. Bende sıkıntı yok. Sokaklarda ve caddelerde rahat dolaşıyorum. Herkesle rahat konuşuyorum. Sadece benim taksiye değil, başka taksilerede biniyorum. Adapazarı.Sakarya, İzmir, İnegöl'e gittim.. Başka gezi planlarım var. Ben karşı tarafa enerji veriyorum ve enerji alıyorum. Trabzonspor, Rizespor, Akçaabatspor maçlarına gittim. Ankara'da Ankaragücü Gençlerbirliği maçlarına da gitmek gerekir. Tabiki İstanbul takımları; Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaşı'da seviyorum. Futbol benim için genel olarak enteresandır.
Türkiye-Gürcistan Haberci Gazetesi çok iyi bir gazetedir
Biraz futbol oynuyorum. Ben futbol maçında golcüyüm. Bir takımla parasız, hediye olarak bir maç yapacağım. Türkiye-Gürcistan Haberci Gazetesi çok iyi bir gazetedir. Gazetede iki ülkenin gerçek ve doğru haberlerinin olması çok önemlidir. Bu nedenle gençlere Sarp Sınır Kapısını yeni şekliyle anlatmak, Batum, Tiflis'i tanıtmak çok önemlidir. İki ülke vatandaşlarına iki ülkenin kültürel ve turizm değerlerini iyi tanıtmak gerekir. Bizim Gürcistan vatandaşları Türkiye'nin sadece belirli yerlerini biliyor. Türkiye; sadece Ankara, İstanbul ve İzmir'den ibaret değildir.
 
                                                    
                                                         Gürcistan Ankara  Büyükelçisi
                                                                    Giorgi Janjgava
 
Türkiye çok büyük bir devlettir. Türkiye'de görülmesi gereken çok güzel yerler vardır
  Türkiye çok büyük bir devlettir. Türkiye'nin her tarafını gezmek gerekir. Türkiye'nin görülmesi gereken çok güzel yerleri vardır. İki ülke ilişkilerini geliştirmek amacıyla tanıtıcı programlar yapmak gerekir. Dost ve kardeş iki ülke ilişkilerinin gelişmesine katkılarından dolayı Türkiye-Gürcistan Haberci Gazetesini tebrik ve takdir ediyorum. Gürcistan kültürü de çok eski bir kültürdür. Ankara'da belirli zamanlarda Gürcistan kültürünü tantıcı programlar düzenlenmekte ve bu programlara yoğun ilgi olmaktadır.Tiflis Senfoni Orkestrası Ankara'da büyük bir konser verdi. Daha öncede Ankara'da Gürcistan Uluslararası Tiyatro Festivali yapıldı. Birkaç sene önce de Ankara'da Gürcistan folklor gösterilerini yaptırdım.
Ankara-Tiflis uçak seferleri başladı.
Bu Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın hediyesidir
  Birkaç sene önce eskiden Tiflis'te Türkiye günleri yapılırdı. Bizde şimdi aynı şekilde Ankara yada İstanbul'da Gürcistan günleri yapmak istiyoruz. Şimdi Ankara'dan direkt Tiflis'e haftada iki gün uçak seferleri başladı. Bu Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın hediyesidir. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu bizim için çok önemlidir. Ankara-Tiflis arası uçakla birbuçuk saattir. Şimdi Anakara'dan iş adamları iş imkanlarını araştırmak için Tiflis'e gidiyorlar.
Kapadokya turları bizim için çok önemlidir
  Tiflis'ten Ankara'ya hastanelere gelen oluyor. Medikal turlar geliyor. Kapadokya turları bizim için çok önemlidir. Aziz Nino'nun doğum yeri Kapadokya'dır. Bu turlar Türkiye ekonomisine katkı yapmaktadır. Mevcut turlar yeterli değildir. Tur sayısı üç kat daha artırılabilir.”

  Editör : İlker ÇAKAN

793 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 10 Puan Verildi

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 SON DAKİKA
 
 

 Duyuru
  HABERGÜNEBAKIŞ FACEBOOKTA  

  HABERGÜNEBAKIŞI DÜNYA DİLLERİNDE OKUMA  

  TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİNİ JPEG OLARAK OKU  

  Site videosunda Yaşamın İçinden Türkiye Programı fragmanı  

 
 Köşe Yazıları

İlker ÇAKAN

İlker ÇAKAN ¬
Gürcistanın tatil kenti BATUM

Yasin TEMİZKAN

Yasin TEMİZKAN ¬
15 Temmuz Demokrasi Zaferi

Prof. Dr.Reşat KASAP

Prof. Dr.Reşat KASAP ¬
İstatistiklerin dilinden Koronavirüs (Kovid-19)salgını

Doç. Dr. Meral MERT

Doç. Dr. Meral MERT ¬
Şeker hastalığı

Sadullah KAVAK

Sadullah KAVAK ¬
Mili mücadelenin sembolü Kahramanmaraş

İbrahim UYAR

İbrahim UYAR ¬
MÜSİAD Türkiye’de 86, yurtdışında 68 ülkede 181 noktada

Ali KOPLAY

Ali KOPLAY ¬
Bütçe dışı fon uygulamaları ve Türkiye Varlık Fonu (2)

Av. Fatih SARIOĞLU

Av. Fatih SARIOĞLU ¬
Gürcistanda orturum başvurusunun reddine itiraz davası

Prof MuhittinYÜREKLİ

Prof MuhittinYÜREKLİ ¬
Batı

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV ¬
Ermenistanın devlet terörü politikası ve Azerbaycana karşı saldırganlığının sonuçları

Doç MürtezaHASANOĞLU

Doç MürtezaHASANOĞLU ¬
Dünyanın düzeni nereye gidiyor?

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU ¬
Hz. Peygamber hürmetine, dön yüzünü bana

Abdil KOÇ

Abdil KOÇ ¬
Ne kadar çevreciyiz?

Leman HALİLOVA

Leman HALİLOVA ¬
Kafkasyanın iki önemli stratejik müttefiki

Cemal TUZCUOĞULLARI

Cemal TUZCUOĞULLARI ¬
Yaratıcı muhasebe stratejileri(1)

Hasan AZAKLI

Hasan AZAKLI ¬
Dünyada nadir bir örnek; iki ülke bir gazete, TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİ

Naile MEMMEDOVA

Naile MEMMEDOVA ¬
Avrupa oyunları; neden Azerbaycan?

Kübra IŞIK

Kübra IŞIK ¬
Aşırı terleme (Hiperhidroz)
 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 9
 Bugün : 94
 Dün : 165
 Toplam : 1190663
 Ip No : 18.204.227.117
     

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam
 Reklam
 Reklam

  
 

   © Copyright - 2009- http://www.habergunebakis.com/ - Habergunebakis.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya yazarlara ait yazılardan dolayı Haber Güne Bakış sorumlu tutulamaz.

Bu site

HABER GÜNE BAKIŞ

altyapısını kullanmaktadır.