Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
BAŞBAKANLAR-BAKANLAR-MİLLETVEKİLLERİ - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın Artvin-Yusufeli ziyareti - http://www.habergunebakis.com/
   
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın Artvin-Yusufeli ziyareti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın Artvin-Yusufeli ziyareti
 Yazı Boyutu

 Tarih : 13.09.2019 - 18:27:08


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

 

Haber: İlker ÇAKAN
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Artvin-Yusufeli ilçesine gelmeden önce yapımı devam eden Yusufeli Barajı ve toplu konut alanını helikopterle havadan inceledi. Daha sonra Yusufeli ilçe merkezine gelerek Yusufeli Cumhuriyet Meydanında vatandaşlara yaptığı konuşmada şunları söyledi:
Yusufeli Barajı'nda elektrik üretimine Nisan 2021'de başlanacak
  "Yusufeli her zaman olduğu gibi yine yanımızda yer aldı. İnanıyorum ki sizin bize olan desteğiniz, bizim size olan desteğimiz, inanıyorum ki Yusufeli'ni çok farklı yerlere tırmandıracaktır. İlçeye gelirken Yusufeli Barajı'nı helikopterle inceledim. Gerçekten muhteşem bir eser ortaya çıkıyor. Zaten Artvin adeta barajlar şehri. Bu noktada dünyada eşi benzeri olmayan bir şehir. Kullanma suyundan içme suyuna, elektrik enerjisi üretimine varıncaya kadar her şeyiyle bir barajlar şehri Artvin. Şimdi ise Yusufeli çok farklı bir konuma tırmanıyor. Kendi sınıfında ülkemizin en büyük, dünyanın en yüksek üçüncü eseri olacak Yusufeli Barajı'nı ülkemize kazandırmak için verdiğimiz mücadelenin en yakın şahidi sizlersiniz. Yusufeli Barajı'nda elektrik üretimine Nisan 2021'de başlanacaktır. Baraj inşaatının sürdüğü son 6 yılda ülkemizde yaşanan, Gezi olaylarından tutun da 15 Temmuz'a kadar tüm saldırıların hedefindeki yerlerden biri hep bu eser olmuştur.
 
                                 
 
Biz milletimizle el ele verdik, dayanışma içine girdik
  Yurt dışından yurt içine kadar pek çok çevre Yusufeli Barajı'nın inşasına engel olmak için her türlü çabayı göstermişlerdir. Çünkü bunların bu ülkede bir dikili ağacı yok. Bir ağaç mı dikeceksiniz? Onun da karşısına dikilirler. Yaptıkları iş hep budur. Biz milletimizle el ele verdik, dayanışma içine girdik. Özellikle de sizlerle el ele vererek tüm bu sıkıntıları aştık ve baraj inşaatına devam ettik. Barajın yapımında özellikle yüklenici firmanın bu noktadaki kararlılığını da huzurlarınızda alkışlıyorum. Yusufeli Barajı tamamlandığında Türkiye'ye yılda 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üretecektir. Baraj inşaatının fiziki gerçekleşme oranının yüzde 70'i buldu. Barajda üretilecek elektriğin Türkiye'ye katkısının yılda 1 milyar 250 milyon lira olacaktır. Bu üretim gücüyle baraj, 7 yılda kendini amorti edebilme kabiliyetine sahiptir. Bu öyle Bay Kemal'in dediği gibi değil.
 
                                          
 
Türkiye'nin haklarını sonuna kadar savunuyoruz
  Çünkü bunlar öyle hesap kitap bilmez. Bunlar sadece atılan bu adımları nasıl engelleriz buna bakarlar. Doğu Akdeniz'de Amerika varmış, Fransa varmış, İngiltere varmış, Katar varmış ama tek ülke yokmuş. Hangi ülke? Türkiye yokmuş. Eline diline dursun. Sen orada bizim Yavuz'umuzu, Barbaros Hayrettin'imizi görmüyor musun? İki sondaj, iki sismik araştırma gemisiyle o devasa al bayrağımızı görmüyor musun? Sondaj ve araştırma gemilerimizin yanında fırkateynlerimizi görmüyor musun? Uçaklarımızla her şeyimizle oradayız. Tehditler sallamıyorlar mı? Batı tehdit sallıyor, biz tehdit mehdit dinlemeyiz. Burada Türkiye'nin haklarını sonuna kadar savunuyoruz, savunacağız.
“Burayı nasıl yaptılar?' diyecekler ama bizim Türkiye olduğumuzu bilmiyorlar
  Yusufeli Barajı'nın yapımında ilçe halkının çok büyük fedakarlıkta bulundu. Baraj sularının altında kalacak Yusufeli ilçesinin yerleşim yerini değiştirmek zorunda kaldık ama şimdi helikopterle geçerken baktım ki lebiderya, denize nazır konutlarımız yapılıyor. Her şeyiyle muhteşem bir şehir inşa ediliyor. Şu süreç içerisinde bazı dedikodular, olumsuz kampanyalar yürütülebilir. İnanın oralara yerleştiğinizde inanıyorum ki bize çok dua edeceksiniz. Bütün devlet binaları, okullarıyla ibadethaneleriyle altyapısı ve üstyapısıyla muhteşem bir Yusufeli inşa ediliyor. Bunu da dünyaya örnek göstereceğiz. Burada gelip görenler, “Burayı nasıl yaptılar?' diyecekler, şaşıracaklar ama bizim Türkiye olduğumuzu bilmiyorlar. Biz Türk'üyle, Gürcü'süyle, Abaza'sıyla, Arap'ıyla, Laz'ıyla, Kürt'üyle bir olduk, beraber olduk, kardeş olduk, Türkiye olduk ve bunları başardık. Daha güzelini de inşallah yapmaya devam edeceğiz.
Cankurtaran Tüneli'ni yaptık. Uzağı yakın kılıp, Ferhat ile Şirin'i buluşturduk
  Artvin'de yapımı tamamlanan Cankurtaran Tüneli'ne başladıklarında da "Yapamazlar" denildiğini ancak tüneli yapıp yolları kısalttık. Uzağı yakın kılıp, Ferhat ile Şirin'i buluşturduk. Çünkü aşığa her şeyden önce dertli olmak yaraşır. Biz dertli olduk, işte dağları deldik. Burada da aynı şeyleri yapıyoruz. Bu tüneller bunun için açıldı, bu viyadükler bunun için yapıldı. İnşallah bir yıl sonra su tutmaya başlayacak. Bir yılda inşallah bu baraj dolacak. Kentte yağmur bol. Gelirken de Sayın Bakan'ıma dedim ki bir taraftan da ağaçlandırma çalışmalarını hemen başlatalım, konutların olduğu bölgede ağaçlandırmaları yapalım. Her taraf yemyeşil olmalı. Zaten burada fidan diktiğiniz zaman bir anda yetişir, yağmur bol, bereketli dolayısıyla buraya da yeşil yakışır. Bunları da inşallah yapacağız. Gençlerin ve kadınların yeni yerleşim konusundaki beklentilerinin bana iletildi. Herkesin gönlünü hoşnut edecek şekilde bu süreci tamama erdireceğiz.
Göl manzaralı yeni yeri tamamlandığında bambaşka bir Yusufeli olacak
  Bizler Ankara'dan, milletvekillerimiz ve belediye başkanlarımız buradan yapacağımız çalışmalarla yepyeni bir Yusufeli'ni inşa edeceğiz. Göl manzaralı yeni yeri tamamlandığında bambaşka bir Yusufeli olacak. Mimarisiyle sosyal alanlarıyla her şeyiyle bölgesinin çekim alanı haline gelecek. Projesini bizzat incelediğim, takip ettiğim bu süreçte bütün yüklenici firmalar, onlar da bize bugüne kadar zorluk çıkarmadılar, başarılı bir şekilde süreci devam ettirdiler. Bütün kurumlarımız kendi görev sahalarıyla ilgili konularda hassas bir çalışma yürütüyorlar. Bu sürecin sizler için zor olduğunu biliyorum. Sıkıntılarınızı yakinen takip ediyorum. Sizler bizim için değerlisiniz. Hiçbir Yusufelilinin mağduriyet yaşamasına müsaade etmeyeceğiz. Baraj, yol ve yeni yerleşim inşaatlarımızı bir an evvel bitirip, sizleri evlerinize kavuşturacağız.
Mağduriyeti çıkardığımız kararname ile giderdik. Evleriniz şimdiden hayırlı olsun
  Yeni yerleşim yerlerinde hak sahibi olmayanların mağduriyetini çıkardığımız kararname ile giderdik. Bu kararnameyle birlikte önümüz ve önünüz daha da açılmış oluyor. Evleriniz şimdiden hayırlı olsun., Kamulaştırma bedellerinin ödenmesi için ilgili Bakanlığa ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne gereken talimatları verdik ve vermeye devam ediyoruz. Bu konudaki diğer sıkıntıları da biliyoruz. Onların da adil ve makul bir yoldan hal çaresine bakacağız. Türkiye'yi Yusufeli Barajı gibi bir abide esere kavuştururken, Yusufeli'ndeki kardeşlerimize de huzurlu, müreffeh ve aydınlık bir gelecek sağlamak için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz, göstereceğiz. Rabb'im hepinizden razı olsun. Bir taraftan görüyorsunuz rahmet de geldi. İnşallah, bu rahmetler Yusufeli Barajı'nın zenginliği olacak. Yusufeli'nin güzelliğine güzellik katacak. Rabb'im birliğimizi ve beraberliğimizi daim eylesin. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir, iri, diri, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız."
 
                                   
 
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yusufeli ilçe merkezinde Cumhuriyet Meydanında halka hitap eden konuşmasından sonra Yusufeli ilçesinde yapımı devam eden Yusufeli Barajı'nda incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı. Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Artvin-Yusufeli ziyaretine; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İsrafil Kışla, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta, Artvin Valisi Yılmaz Doruk katıldı.

  Editör : İlker ÇAKAN

307 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 5 Puan Verildi

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 SON DAKİKA
 
 

 Duyuru
  HABERGÜNEBAKIŞ FACEBOOKTA  

  HABERGÜNEBAKIŞI DÜNYA DİLLERİNDE OKUMA  

  TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİNİ JPEG OLARAK OKU  

  Site videosunda Yaşamın İçinden Türkiye Programı fragmanı  

 
 Köşe Yazıları

İlker ÇAKAN

İlker ÇAKAN ¬
“Sanatçı; toplumun dertlerini, sorunlarını algılayan insan demektir”

Yasin TEMİZKAN

Yasin TEMİZKAN ¬
15 Temmuz Demokrasi Zaferi

Prof. Dr.Reşat KASAP

Prof. Dr.Reşat KASAP ¬
Akıllı yaklaşımların doğuşu ve akıllı şehir kavramı

Doç. Dr. Meral MERT

Doç. Dr. Meral MERT ¬
Şeker hastalığı

Sadullah KAVAK

Sadullah KAVAK ¬
Vatandaş ve insan olmamızın gereği üretmek

İbrahim UYAR

İbrahim UYAR ¬
MÜSİAD Türkiye’de 86, yurtdışında 68 ülkede 181 noktada

Ali KOPLAY

Ali KOPLAY ¬
Bütçe dışı fon uygulamaları ve Türkiye Varlık Fonu (2)

Av. Fatih SARIOĞLU

Av. Fatih SARIOĞLU ¬
Gürcistanda orturum başvurusunun reddine itiraz davası

Prof MuhittinYÜREKLİ

Prof MuhittinYÜREKLİ ¬
Batı

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV ¬
Ermenistanın devlet terörü politikası ve Azerbaycana karşı saldırganlığının sonuçları

Doç MürtezaHASANOĞLU

Doç MürtezaHASANOĞLU ¬
Dünyanın düzeni nereye gidiyor?

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU ¬
Hz. Peygamber hürmetine, dön yüzünü bana

Abdil KOÇ

Abdil KOÇ ¬
Ne kadar çevreciyiz?

Leman HALİLOVA

Leman HALİLOVA ¬
Kafkasyanın iki önemli stratejik müttefiki

Cemal TUZCUOĞULLARI

Cemal TUZCUOĞULLARI ¬
Yaratıcı muhasebe stratejileri(1)

Hasan AZAKLI

Hasan AZAKLI ¬
Dünyada nadir bir örnek; iki ülke bir gazete, TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİ

Naile MEMMEDOVA

Naile MEMMEDOVA ¬
Avrupa oyunları; neden Azerbaycan?

Kübra IŞIK

Kübra IŞIK ¬
Aşırı terleme (Hiperhidroz)
 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 10
 Bugün : 472
 Dün : 671
 Toplam : 1114625
 Ip No : 34.204.200.74
     

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam
 Reklam
 Reklam

  
 

   © Copyright - 2009- http://www.habergunebakis.com/ - Habergunebakis.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya yazarlara ait yazılardan dolayı Haber Güne Bakış sorumlu tutulamaz.

Bu site

HABER GÜNE BAKIŞ

altyapısını kullanmaktadır.