Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
Köşe Yazısı - Dinamik, dürüst, iş bitirici, yorgun olmayan yönetici olmak - http://www.habergunebakis.com/
   
 

İlker ÇAKAN ¬

İlker ÇAKAN

 Dinamik, dürüst, iş bitirici, yorgun olmayan yönetici olmak

 Yazı Boyutu

 Tarih : 28.06.2009 - 12:04:29


Dinamik, dürüst, iş bitirici, yorgun olmayan yönetici olmak

 

   Gazetecilik mesleğim gereği Türkiye’nin değişik yerlerine gidiyorum. Bu seyahat sırasında ilginç olaylarla, ilginç yönetici tipleriyle karşılaşıyorsunuz. Geçen günlerde Afyonkarahisar iline bağlı  Dazkırı ilçesine gittim. İlçe sanayi yönünden gelişmiş, özellikle mantar üretimi yoğunluğu açısından ülkemizin önemli yerlerinden birisidir. Dazkırı’da Kaymakamı Metin Demirel’i ziyaret ettim. Bu arada Dazkırı Kaymakamı Metin Demirel devlet duruşu ve çalışkanlığı ile Dazkırılıların takdirini kazanmış bir kaymakamdır. Dazkırı ilçesinde gezerken bir vatandaş bana gazeteci olarak şunu sordu. Eski kaymakamımız İbrahim Küçük’ü tanıyor musunuz? Onu muhakkak tanımanı tavsiye ederim dedi. Neden dediğimde? Şöyle anlattı. Eski kaymakamımız çalışkan, fırtına gibi yöneticidir.

    Dazkırı ilçemize çok şey kazandırdı. İçişleri bakanlığı Eski Personel Dairesi Başkanı ve Balıkesir AKP Milletvekili Ali Osman Sali İçişleri Bakanlığına giderek, yetkililere şunları söylüyor. Balıkesir-Dursunbey ilçesi benim ilçem ve ilçemin toplam 102 köyü var. İlçeme; dinamik, dürüst, iş bitirici, yorgun olmayan bir kaymakam lazım diyor. Bunun üzerine Personel Genel Müdürü araştırma yapıyor, sayın milletvekilim diyor sizin şartlarınıza uyan sadece Dazkırı Kaymakamı İbrahim Küçük var diyor. Onun ancak farklı bir yönü var, bildiğini yapar. Doğru bildiği konuda kimseyi dinlemez diyor. Bunun üzerine milletvekili tam benim aradığım kaymakam diyerek Kaymakam İbrahim Küçük’ün haberi olmadan Dazkırı Kaymakamlığından, Balıkesir Dursunbey Kaymakamlığına atamasını yaptırır.2004–2006 yılları arasında Dazkırı Kaymakamlığı görevinde bulunan Kaymakam İbrahim Küçük 2006 yılından itibaren Dursunbey Kaymakamlık görevini yürütüyor.

    Bunun üzerine merak ettiğim için, Kaymakam İbrahim Küçük çalışmalarını yerinde görmek için Dursunbey ilçesine gittim. Dursunbey ilçesi coğrafi yönden Balıkesir ilinin en büyük ilçelerinden birisidir. Kerestecilik sektörü yönünden önemli yerlerimizden birisidir. Türkiye’de bir ilçede iki Orman İşletme Müdürlüğü bulunan tek ilçedir. Toplam 102 köyü ile Türkiye sıralamasında 10. sıradadır. Biraz önce anlattığım tayin serüvenini Kaymakam İbrahim Küçük’e sorduğumda kendiside doğruluğunu teyit etti. Bunu niçin uzun anlattınız ne gerek var diyebilirsiniz. Ben diyorum ki yeter ki çalışma yönteminizle herkesin takdirini kazanın ve halkın gönlünde bir yönetici olun, size yönetici olarak çok talip olur. Paylaşılamayan yönetici olursunuz. Artık masabaşı yöneticilik devri bitmiştir. Başbakanımızın dediği gibi yönetici artık halkın içinde olacak ve devlet ve millet için çalışacaktır.

    Dursunbey Kaymakamı İbrahim Küçük gördüğüm kadarıyla ve uygulamalarıyla farklı bir yöneticilik sergiliyor. Balıkesir Milletvekili Ali Osman Sali’nin dediği gibi aslen Trabzon-Sürmene’li olan Kaymakam İbrahim Küçük; çalışkan, dürüst, iş bitirici, yorgun olmayan bir yöneticidir. Helal olsun sana diyebileceğimiz çalışkan kaymakamlarımızdan birisidir. Örnek yönetici Kaymakam İbrahim Küçük’ü daha iyi tanımanız amacıyla yöneticilik konusundaki ilginç görüşleriyle sizleri baş başa bırakıyorum;

Yapılacak olan şeyin en iyi şekilde yapılması gerekir

    "İnsanların evlerinin dahi güzel olması gerekir. Zaman zaman kamu binaları neden lüks yapılıyor diye eleştiri yapılır. Ben bu eleştirilere hiç katılmıyorum. Yapılacak olan her şeyin en iyi şekilde yapılması gerekir. Kısaca evimizi, sokaklarımızı, yolumuzu, dükkânımızı en iyi şekilde yapmamız gerekir. Kamu binalarını da en iyi şekilde yapmamız lazım. Hastanelerimizi ve okullarımızı da en iyi şekilde yapmamız lazım. Köylerimizde okul binalarını yapıyoruz ama bu okullarda ne çevre düzenlemesi var, ne bahçe duvarı var, ne de diğer alt yapısı var. Bu tür binalar bir iki yıl sonra tamir edilecek hale geliyor. Ama biz bu binaları yaparken doğru-dürüst yapsaydık bu hale gelmezdi diye düşünüyorum. Bu nedenle yapılacak olan tüm birimlerin iyi yapılması gerekir. Buralarda iyi hizmet düşüncesinin yaygınlaşması lazımdır. Fiziki koşullar iyileştirildiği takdirde diğer hizmetler ve zihniyet tartışma konusu olabilir Fiziki koşulları iyileştiremeyen bir zihniyetin, hizmet anlayışını değiştirdim demesi sadece bir hayalden ibarettir.

İşin kolayı fiziki koşulları iyileştirmektir

    Çünkü kabul etmek gerekir ki; işin kolayı fiziki koşulları iyileştirmektir. Önemli olan hizmet anlayışını zihniyeti değiştirmek olmakla birlikte fiziki koşulları değiştirmeden, diğer hizmet koşullarını değiştireceğim diyen bir yönetim anlayışına asla inanmıyorum. Bu tamamen bir hayalden ibarettir. Hem fiziki koşulları iyileştireceğiz, hem de zihni ve düşünsel koşulları, hizmet anlayışını iyileştirmek peşinde koşmalıyız. Benim idarecilik anlayışım buna dayanıyor.

Başarının birinci koşulu samimiyettir

    Başarının birinci koşulu samimiyettir. Bu nedenle insanların öncelikle samimi olmaları gerekir. Çünkü görevler birer tiyatro alanı değildir. Yöneticilerin yapmış olduğu görevler de bir tiyatro işi değildir. İnsan önce kendi yaptığı şeye inanmalı, saygı duymalı ve samimi olmalıdır. Sonra kendi sınırları içerisinde olan işlere başkalarını müdahale ettirmemelidir. Ama bunda da yanlış anlaşılma olmamalıdır. Bu dışarıya tamamen kapalı olma anlamına gelmemeli, nitekim hepimiz insan olarak çevremizden etkileniriz. Hiçbir şey yerinde durmuyor, gelişen, değişen, sürekli yeni buluşların olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Yönetici kendi görev alanlarında inisiyatif kullanacak düzeyde ise yönetici inisiyatifini kullanmalı ve başkalarına bunu devretmemelidir. Bu yetkiyi devredecekse, o kişilerin bu konuda yetkin ve uzman olmaları gerekir. Ülkemizdeki yönetimin ikilemlerinin temel nedenlerinin başında birtakım yerlerdeki kişilerin unvanlarının ve pozisyonlarının gerektirdiği işleri kendilerinin yapmamalarından kaynaklanmaktadır. Ben buna karşı çıkıyorum.

Herkes kendi işini yapmalıdır

   Herkes kendi işini yapmalıdır diyorum. Dolayısıyla yönetim anlayışındaki farkımız bundan kaynaklanmaktadır. Ama bu farklılık aynı zamanda dışa kapalılığı da beraberinde getirmemelidir. Yönetim hayatımda temel prensiplerimden bir tanesi de işin izlenecek ve izlenemeyecek bölümlerinin varlığını kabul etmektir. İşin açık ve şeffaf olması gereken birçok bölümleri elbette ki vardır. Ancak Türkiye’de bazı yöneticilerimiz bunu o kadar ileri götürmektedir ki bu kimi zaman basına da çıkmaktadır. Kapının vatandaşa açık olmasını kapıyı sökmek olarak ifade eden yöneticilerimiz vardır. Ben bunu komik buluyor ve buna gülüyorum. Yönetici; kapısının ne zaman açık ne zaman kapalı olacağını, neyin söylenip neyin söylenmeyeceğini, neyin sır neyin şeffaf olması gerektiğini bilen adamdır. Bunu bilmeyen, bunu ayırt edemeyen kişilerin eğitim hayatlarının tekrar gözden geçirilmesi ve algılamalarının sorgulanması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kapının açık olması mecazi anlamdır.

Yönetici nezaketli olmalı ve karşısındakini mutlaka dinlemelidir

   Yöneticinin kapısı iş görmek isteyen, haklı talebi olan vatandaşa her zaman açık olacaktır. Devletin görevlilerinin etrafına haksızlık yapan, toplumu sömüren, sorumsuz kişilere karşı dirayetli şekilde durmayı bilmeleri gerekmektedir. Kişisel olarak vatandaşa karşı son derece anlayışlıyımdır. Başarının temeli samimiyetten geçiyor. Eğer yönetici karşısındakini dinlemezse, sorunlarını anlamazsa o zaman yapılacak işlerin doğru olması tamamen tesadüflere kalmaktadır. Yönetici nezaketli olmalı ve karşısındakini mutlaka dinlemelidir. Ama ondan sonraki bölümde kararlılığını da iyi sergilemelidir. Çünkü toplumumuz bazen nezaketi bir zafiyet olarak da görmektedir. Kendi kendimizi aldatmamalıyız, halk günü düzenleyen bir idarecinin halkla ilgili olduğunu asla düşünmüyorum. Toplumuzda iyi ve kötü yöneticiler olabilir. Bunları iyi etüt etmek, iyi irdelemek gerekir. Yönetici; halk günü uygulaması yerine sorunları çözüm için gerektiğinde halkla görüşme ortamını oluşturabilendir. Nezaketi zafiyet olarak yorumlayan kişilere karşı iyi mesafe konmalı, başkalarına karşı da nezaketin asla elden bırakılmaması gerekir. Böyle bir yönetim anlayışına sahibim. Yöneticinin başarılı olması için en önemli özelliklerinden birisi de karar vermedir. Karar verme kendi içerisinde bazı unsurları da barındırmaktadır.

Cesur olmayan bir yönetici karar veremez

    Karar vermenin içerisinde hızlı karar verme, yerinde karar verme unsurları bulunmaktadır. Yönetici bu karar verme yeteneğini kullanabilmesi için cesaretli de olması gerekir. Cesur olmayan bir yönetici karar veremez, karar veremeyen birisinin de yerinde mi, hızlı mı ne tür karar verdiğini test etmenin imkanı olmayacaktır. Bunlar birbirlerine zincirleme şeklinde bağlıdırlar. Kişisel olarak son derece hızlı karar verebilen, yerinde ve ileriye dönük kararlar oluşturma uğraşında bir yönetim anlayışına sahibim. Bunu önemli bir yöneticilik vasfı olarak algılayıp artı bir özellik olarak kullanmaya devam ediyorum. Toplumla iyi diyalog kurabiliyorsunuz, meramınızı anlatmış oluyorsunuz ve sorunları da çözmüş oluyorsunuz. Yönetici sorunlardan kaçmamalı, sorunların üzerine gitmelidir. Cesur olmalı ve yerinde karar vermeli, hızlı karar vermeli, samimi olmalıdır. Bunların hepsi birleşince beraberinde başarı kendiliğinden geliyor.

Ortalama bir yönetim anlayışının olması gerekir

   Ortalama bir yönetim anlayışının olması gerekir. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var diye bir söz vardır. Ama yoğurdu da bir üslubu ile yemek gerekir. Almış olduğumuz devlet ve memuriyet terbiyemiz ile bize yüklenen sorumluluk gereğince bazı konularda kendilerimize sınır çizmek zorundayız. Devlet yöneticilerinin ortalama bir duruşunun olması gerektiğine kalpten inanıyorum. Ama o ortalama duruş içerisindeki bazı konularda kişiliklerden kaynaklanan artılar bu görevlere olumlu bir katkı yapmış olabilirler. Toplumda; “Koltuğa şeref veren ve koltuktan şeref alan “ diye bir deyim vardır. Toplumda bulunduğu makamdan ya da oturduğu koltuktan dolayı bir insan saygı görüyorsa orada bir problem vardır. Kendi kişilik ve diğer unsurlarından dolayı toplumda saygı görüyorsa, o kişi temsil ettiği makama olan güveni de artırıyor. O zaman o kişiye başarılı bir idareci denilebilir. Şahsen birçok meslektaşımı başarılı buluyorum. Bu ülkede ve bu işte bayağı bir kahramanların olduğunu ama bir bölümünün vitrine çıkabildiğini, diğerlerinin balık bilmezse halık bilir misali işin yükünü taşımaya devam ettiklerini ve onları minnetle anmanın bir insanlık borcu olduğunu, arka planda olan bu kahramanların da onore edilmesi gerekir diye düşünüyorum. Yöneticilik dışında insani yönümüzü de arka plana atmamalıyız.

İnsanın binlerce rolü vardır

    İnsanın hayatta binlerce rolü vardır. Kaymakam olarak belli yerlerde bulunuyorsunuz, misafirliğe gittiğinizde, orada konuk olarak bulunuyorsunuz. Eş için koca, çocuk için baba, markette müşterisiniz. Futbol oynarken orada bir futbolcu, okula eğitici, fotoğraf çekerken fotoğrafçı olarak görülüyorsunuz. İnsanlara karşı samimi olduğunuzda, işinizin gereğini yaptığınızda elmalarla armutları birbirine karıştırmadığınız ve kişilik ve tavrınızı ortaya koyduğunuz özelikle de net olduğunuzda her şey daha kolay oluyor. 

Görevinizi zamanında ve iyi yapmalısınız

   Komik bulmadığınız fıkraya gülmek ne derece tutarsızsa, eve gelen misafirinize kaymakamlık yapmaya kalkmak da yanlış anlaşılmaları ve başarısızlıkları beraberinde getirir. Göreviniz neyse ona inanıyorsanız onun gereğini yapmalısınız. Hayatımızın bir parçası kaymakamlık, bir parçası sporculuk, babalık gibi v.s. Dinleyici olarak bulunduğunuz seminerde dinleyici olarak bulunurken orayı yönetmeye kalkarsanız görevler karışır. Yetkilerinizi doğru yerlerde ve doğru mekanlarda kullanırsanız, hem hayatta başarılı olursunuz hem de yapmış olduğunuz görevden sonra da orada hayırla yad edilirsiniz. İnşallah memleketimiz daha iyi yerlere gelir:”

  Dursunbey Kaymakamı   İbrahim Küçük gibi örnek yöneticilerin çoğalması dileğiyle.

 

 

 

 

 

 


6497 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Yazıya Toplam 27 Puan Verildi
 Kaynak :  İlker ÇAKAN

 Kategori ¬ Köşe Yazısı

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Yazara Ait Diğer Yazılar

“Sanatçı; toplumun dertlerini, sorunlarını algılayan insan demektir”

 12.12.2018

Artvin Valisi Ömer Doğanaya yılın valisi ödülü

 18.07.2018

Yalan ve riyakarlık değer mi kazanıyor?

 25.03.2017

Borçka

 15.02.2017

Asrımızın etkin mesleklerinden gazetecilik

 10.01.2017

Bilgiye kim daha çabuk ulaşırsa o kazanıyor

 29.10.2016

Karadenizin güzide turizm ve tatil kenti Batum

 08.10.2016

Rize yaylaları

 11.08.2016

Ordu

 23.06.2016

Trabzonun ekonomik durumu

 02.04.2016

Turizm hizmet sektöründe ekol yönetici olmak

 08.02.2016

Samimi ve dürüst olmak

 20.07.2015

Yeşil gözlü adam şiiri

 31.05.2015

Ressam Beren Berivanın Yüreğe Dokunmak kitabı

 10.05.2015

Anne

 04.05.2015

Sen gittiğinde

 20.04.2015

Memleketim neresi?

 26.03.2015

İskenderun

 23.03.2015

Örnek bir diplomat

 27.01.2015

Muş

 05.01.2015

Şanlıurfada tarihi eserler ve Eyyup ve Elyesa Peygamber Türbeleri

 15.11.2014

Halkın gönlünde yönetici olmak

 05.09.2014

Gerze

 17.08.2014

“Makam aracı su yakmıyor”

 10.07.2014

Kuşadası Milli Parkı

 04.07.2014

Fatsa

 28.06.2014

Akhisar

 15.06.2014

Azerbaycan Cumhuriyetinin modern enerji politikası

 05.06.2014

Rize Valisi Nurullah Çakır’dan Tevfik İleri’ye vefa örneği

 20.04.2014

Onur Air Hava Yollarına vatandaş şikayeti

 16.03.2014

Aydın

 15.02.2014

Beypazarı

 02.01.2014

Ardahan

 16.12.2013

Manavgat-Ilıca

 21.10.2013

Çıldır ve Göle

 29.09.2013

Şirin bir ilçe Kağızman

 23.08.2013

Bölgenin gelişen ilçesi Erbaa

 21.07.2013

Mermeriyle ünlü Kavaklıdere

 26.06.2013

Varto

 01.06.2013

Priştine

 25.04.2013

Prizren

 25.03.2013

Kosova

 03.03.2013

Bozdoğan- Buharkent-Çine-Didim

 09.02.2013

Tatvan

 26.01.2013

İlesam üzerine

 20.12.2012

Sarp Sınır Kapısında vatandaş odaklı yönetim boşluğu mu var?

 01.11.2012

Amasya Valisi Abdil Celil Öz’den Cumhuriyete yakışır resepsiyon

 30.10.2012

Mülki idarede çalışanın moralini bozmak yerine takdir etmek gerekmez mi?

 29.10.2012

Kemer

 15.10.2012

Sınır Kapısında aşırı yaya ve araç kuyruğuna vatandaş tepkisi

 05.09.2012

Tarihi ve doğal güzelliği ile ünlü turizm cenneti Göksun

 27.07.2012

Sarp Sınır Kapısı inşaatı ne zaman bitecek?

 06.06.2012

Bürokrat problem değil, çözüm üretmelidir ve Sarp Sınır Kapısı

 12.04.2012

Gürcistan- Acara Keda ve Shuakhevi bölgeleri

 14.03.2012

Gürcistan-Acara ve Khelvachauri

 13.02.2012

Ardanuç ve Arhavi

 21.01.2012

Gümüşhane

 26.12.2011

Tokat’ın tarihi

 07.12.2011

Trabzonun turizm değerleri

 02.11.2011

Türkiye- Gürcistan Haberci Gazetesi

 17.10.2011

Çanakçı Kaymakamı Murat Eren’den işsizlik sorununa çare

 02.10.2011

Ülkemizin turizme bakış gerçeği

 11.09.2011

Toplumun sorunu güvensizlik mi?

 08.08.2011

Amasya her dönemde önemini korumuştur

 06.08.2011

Kaymakam Abdullah Akdaş’ın Türkiye örneği başarısı

 14.06.2011

Havza izlenimleri, turizm ve Kaymakam Erol Rüstemoğlu

 29.05.2011

Çamoluk ilçesinin kaderini değiştiren kaymakam

 04.05.2011

Halkın istediği kaymakam örneği

 02.05.2011

Halkla ilişkilerde örnek alınacak bir yönetici portresi

 18.04.2011

Karadeniz Bölgesinin en büyük Organize Besi Sanayi Bölgesi ne zaman hizmete girecek?

 21.03.2011

Sayıştay Başkanı Dr. Recai Akyel’den vatandaş sevgisi

 15.03.2011

PTT Genel Müdürü Osman Tural ve PTT Kargonun başarısı

 05.03.2011

Hopa Kaymakamı Abdullah Akdaş’tan Sarp Gümrük Kapısına tarihi çözüm

 17.02.2011

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in başarı grafiği

 12.02.2011

Yeni dönem milletvekili olma hazırlıkları

 30.01.2011

Yayla turizmi ve Giresun’un turistik oteli olmayan ilçesi

 24.01.2011

Vatandaşa sağlık hizmetinde başarılı olmak

 01.12.2010

Yeni Amasyasporu kim destekleyecek?

 20.11.2010

Bankalar ve hizmet anlayışı

 30.10.2010

Sanatçı –Bestekar Sefer Karabulut’un Amasya’nın elmaları klipi üzerine

 25.10.2010

Yöneticinin insanlara değer ve saygı göstermesi

 13.10.2010

Turizm şehri Amasya’nın yılların trafik karmaşası sorununu kim çözecek?

 26.09.2010

Ülkemizin turizme bakış gerçeği

 16.09.2010

Artova Kaymakamı Mustafa Şahin’in eğitimde Türkiye örneği başarısı

 28.07.2010

Siyasetçiye güven neden azaldı?

 11.07.2010

Kaymakam Ufuk Özen’den halkın özlediği yönetim anlayışı

 25.03.2010

Yönetim anlayışında değişim, personelden amirlerine ödül

 05.03.2010

Toplumun sorunu güvensizlik mi?

 09.01.2010

Malatya, Pütürge, Elazığ-Kovancılar izlenimleri

 03.12.2009

Gürcistan izlenimleri

 11.10.2009

Dinamik, dürüst, iş bitirici, yorgun olmayan yönetici olmak

 28.06.2009

Önce insan, sonra başkan

 05.06.2009

Halk seçim için ne diyor?

 05.06.2009

Türkiye örneği Kaymakam Tuncay Sonel

 29.05.2009

Kaymakamdan farklı bir yönetim bakışı

 06.05.2009

Hizmet mi? Şov mu?

 06.05.2009

Türkiye örneği müdür

 06.05.2009

Türkiye örneği başsavcının başarısı

 06.05.2009

Halkın valisi

 06.05.2009

İlçenin idare ettiği kaymakam mı? İlçeyi idare eden kaymakam mı?

 06.05.2009

Almus-Çubuk-Niksar-Taşova izlenimlerim

 06.05.2009

Bir kaymakam portresi

 06.05.2009

Kaymakam ve valilerin başarısı

 06.05.2009

Siyasetçiye güven neden azaldı

 06.05.2009

Halkın sanatçısı olmak

 06.05.2009

Ülkemizin turizme bakış gerçeği

 06.05.2009

Başarılı ve halkın gönlünde yöneticiydi

 04.05.2009

 
 SON DAKİKA
 
 

 Duyuru
  HABERGÜNEBAKIŞ FACEBOOKTA  

  HABERGÜNEBAKIŞI DÜNYA DİLLERİNDE OKUMA  

  TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİNİ JPEG OLARAK OKU  

  Site videosunda Yaşamın İçinden Türkiye Programı fragmanı  

 
 Köşe Yazıları

İlker ÇAKAN

İlker ÇAKAN ¬
“Sanatçı; toplumun dertlerini, sorunlarını algılayan insan demektir”

Yasin TEMİZKAN

Yasin TEMİZKAN ¬
15 Temmuz Demokrasi Zaferi

Prof. Dr.Reşat KASAP

Prof. Dr.Reşat KASAP ¬
Demokrasinin gelişmesinde ve sağlıklı bir toplumun oluşumunda

Doç. Dr. Meral MERT

Doç. Dr. Meral MERT ¬
Şeker hastalığı

Sadullah KAVAK

Sadullah KAVAK ¬
Vatandaş ve insan olmamızın gereği üretmek

İbrahim UYAR

İbrahim UYAR ¬
MÜSİAD Türkiye’de 86, yurtdışında 68 ülkede 181 noktada

Ali KOPLAY

Ali KOPLAY ¬
Bütçe dışı fon uygulamaları ve Türkiye Varlık Fonu (2)

Av. Fatih SARIOĞLU

Av. Fatih SARIOĞLU ¬
Gürcistanda orturum başvurusunun reddine itiraz davası

Prof MuhittinYÜREKLİ

Prof MuhittinYÜREKLİ ¬
Batı

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV ¬
Ermenistanın devlet terörü politikası ve Azerbaycana karşı saldırganlığının sonuçları

Doç MürtezaHASANOĞLU

Doç MürtezaHASANOĞLU ¬
Dünyanın düzeni nereye gidiyor?

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU ¬
Hz. Peygamber hürmetine, dön yüzünü bana

Abdil KOÇ

Abdil KOÇ ¬
Ne kadar çevreciyiz?

Leman HALİLOVA

Leman HALİLOVA ¬
Kafkasyanın iki önemli stratejik müttefiki

Cemal TUZCUOĞULLARI

Cemal TUZCUOĞULLARI ¬
Yaratıcı muhasebe stratejileri(1)

Hasan AZAKLI

Hasan AZAKLI ¬
Dünyada nadir bir örnek; iki ülke bir gazete, TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİ

Naile MEMMEDOVA

Naile MEMMEDOVA ¬
Avrupa oyunları; neden Azerbaycan?

Kübra IŞIK

Kübra IŞIK ¬
Aşırı terleme (Hiperhidroz)
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 17
 Bugün : 556
 Dün : 598
 Toplam : 1083520
 Ip No : 34.225.194.144
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam
 Reklam
 Reklam

  
 

   © Copyright - 2009- http://www.habergunebakis.com/ - Habergunebakis.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya yazarlara ait yazılardan dolayı Haber Güne Bakış sorumlu tutulamaz.

Bu site

HABER GÜNE BAKIŞ

altyapısını kullanmaktadır.