Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
DÜNYA - Gürcistan-Batum Tekx Fabrika Müdürü Hasan Bağlar: “Türkiye’ye kimse yatırım yapmıyor” - http://www.habergunebakis.com/
   
 Gürcistan-Batum Tekx Fabrika Müdürü Hasan Bağlar: “Türkiye’ye kimse yatırım yapmıyor”

Gürcistan-Batum Tekx Fabrika  Müdürü Hasan Bağlar: “Türkiye’ye kimse yatırım yapmıyor”
 Yazı Boyutu

 Tarih : 05.05.2009 - 00:19:55


Gürcistan-Batum Tekx Fabrika Müdürü Hasan Bağlar: “Türkiye’ye kimse yatırım yapmıyor”

 

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN                           
      Acara Özerk Cumhuriyeti, Gürcistan’ın güneybatı kesimindeki özerk cumhuriyettir. Yönetim merkezi Batum’dur. Türkiye’nin hemen kuzeydoğu sınırında yer alır. Sarp sınır kapısı, Acara Özerk Cumhuriyeti'ne açılır. Cumhuriyet adını tarihsel Acara bölgesinden alır, bundan dolayı kısaca Acara olarak bilinir. Gürcistan’a bağlı Özerk Acara Cumhuriyetinin başkenti Batum’da bulunan Batum Tekx Fabrika Müdürü Hasan Bağlar, Batum Tekx konulu yaptığım röportajda şunları söyledi:
Türkiye üzerinden İngiltere’ye pazarlanıyor
      “Fabrikamıza hoş geldiniz. Şeref verdiniz. Fabrikalarımız; Türkiye-Bursa merkez, Gürcistan-Batum, Bulgaristan-Kırcaali ve Cebel’de üretim yapmaktadır. Bursa merkezde bulunan Lowprofile Fabrikasında yaklaşık 650–700 kişi çalışmaktadır. Bursa’daki firmamız, İngiliz firması olarak görünüyor. Buradaki fabrikamızın bir bölümü bayan kıyafeti, diğer bölümü erkek gömleği üzerine çalışmaktadır. Bulgaristan’daki iki fabrikamızda çalışan personel sayısı 700’dür.Gürcistan-Batum’da bulunan Batum Tekx Fabrikasında çalışan elaman sayısı 970’dir. Buradaki üretilen ürünler bayan kıyafeti üzerinedir. Bütün ürünler üretimden sonra, Türkiye üzerinden İngiltere’ye pazarlanıyor. Tüm işyeri sahibi aile şirketidir. Fabrikanın Sahibi İşadamı Kıbrıslı Mustafa Süleyman İngiltere’de oturuyor. Ailece üretim-pazarlama kısmına bakıyorlar. 25 yıldır aile şirketi bu işi yapıyor. Bulgaristan’da 15 yıldır üretim yapılıyor. Gürcistan Batum’da ise 3 yıldır üretim yapılıyor.
 Fabrikanın yıllık cirosu, ihracat olarak 150 milyon dolardır
        Bu fabrikanın yaklaşık 10 yıllık anlaşması vardır. Konu ettiğimiz bu fabrikanın yıllık cirosu, ihracat olarak 150 milyon dolardır. Batum Tekx’in bulunduğu bina yaklaşık 70–80 yıldır tekstil üzerine üretim yapıyor. Daha önceleri burada askeri kıyafetler ve işçi üniformaları dikiliyormuş. Bu fabrika türlü el değişimine uğramış. En sonunda Danimarkalı bir şirket bu fabrikayı kıyafet üzerine; İngiltere, Almanya ve diğer ülkelere üretim yapmak için kiralamıştır. Bizim patronlarda bu fabrikayı Danimarkalı firmadan kiraladılar. Bu fabrika yaklaşık üç yıldır bizim kontrolümüzde çalışmaktadır. Yıllık iş kapasitesi; etek bluz, pantolon üzerine 120 bin adettir. Bu fabrikada çalışanların çoğu bayandır. Çalışanların % 95’i bayan, % 5’i erkektir. Eskiden çalışana 40–45 yıllık elamanımız vardır. Türkiye’de olduğu gibi burada da çocuk yaştan itibaren çalışan insanlar var. Türkiye’deki yatırımcılar ekonomik anlamda Türkiye’deki maliyetler yüksek olduğu için mecburen diğer ülkeleri tercih ediyorlar. Şu anda cazibe gelen ülkeler; Moldavya, Mısır, Gürcistan’dır. Daha önce cazibe olan Romanya ve Bulgaristan cazibeliğini yitirdi.
İşçi ücretlerinin yatırımcıya maliyeti, Gürcistan’da beşte bir oranındadır
       Türkiye’deki işçi ücretlerinin yatırımcıya maliyeti Gürcistan’da beşte bir oranındadır. Türkiye’deki maliyet beş kat daha fazladır. Türkiye’de bir işçinin işverene maliyeti 1.250 YTL.’yi buluyor. Buradaki maliyet ise 200–250 YTL arasıdır. Bu nedenle Bursa’daki fabrikamızda çalışan işçi sayısı 650 idi. İşçinin maliyetinin fazla olması nedeniyle her geçen gün ekonomik mecburiyetten dolayı her geçen gün işçi sayısı azalıyor. Bursa’daki fabrikamızda geçen yılki işçi mevcudumuz 1200–1300 kişiydi. Bu yıl 600–700 kişiyi istemeyerekte olsak işten çıkarmak zorunda kaldık.
Kumaşlar ve bütün malzemeler Türkiye’dendir
       Yaptığımız işler; genellikle Türkiye piyasasına baktığımız zaman, yaptığımız üretim çok nadir işlerdir. Her türlü etek, bluz, pantolon elbise gibi her türlü yapıldığı için ve her türlü kumaşa çalıştığımız için daha çok iş yapmış oluyoruz. Modelistlerimiz İngiltere’dendir. Onlar çiziyor. Kumaşlar ve bütün malzemeler Türkiye’dendir. Bu konuda bütün alışverişler Türkiye’den yapılıyor. Biz burada sadece; kesim, üretim, müşterinin alıp ve giyebileceği şekle kadar getirip, buradan Türkiye üzerinden İngiltere’ye gönderiyoruz. 
Beden sayıları arasında AB üyesi ülkelerin bayanları ile aynı seviyeye geldik
       Bizim vatandaşlarımız elbise ölçüsü standartlarına göre, AB üyesi vatandaşlarına göre baktığımız zaman standart olarak biraz yüksek kalıyor. Son zamanlarda AB üyesi ülkelerin bayanlarının model ölçülerinde standartları da yükseliyor. Beden sayıları arasında AB üyesi ülkelerin bayanları ile aynı seviyeye geldik. Türkiye ve AB üyesi ülkelerin bayan vücut ölçüleri şimdi biribirine uyuşuyor. Son zamanlarda hemen hemen aynı seviyeye geldi. Önceleri AB üyesi ülkelerin bayanları vücut ölçüleri çok inceydi. Şimdi biz değiştik. Onlar biraz daha şişmanlaşıyor. Bizim bayanlarda incelme oluyor. Avrupalı bayanlarda tam tersi oluyor.
19–20 yıldır yurt dışında yöneticilik yapmaktayım
      Tekstil işi biraz nazik ve ince iş olduğu için, Türkiye de bu tür işleri bayanlar yanında, erkeklerde yapıyor. Dışarıya baktığımız zaman; Kıbrıs, Bulgaristan, Gürcistan’da erkeklerin bu işi tercih etmedikleri görülüyor. Bayanlar bu işe daha çok özeniyorlar. Bayanlar giyime ve kuşama daha çok meraklı oldukları için tekstil işini yaparken daha çok merakla yapıyorlar.
Ben aslen Hataylıyım. Her Türk vatandaşı gibi gönül isterdi ki, kendi memleketinde, kendi insanına, kendi vatandaşına bazı şeyleri verebilsin, gösterebilsin. Ama ekonomik durumlar ister istemez, bizi bu duruma getirdiği için, buralar ittiği için, bu işi dışarıda yapıyoruz. Ama nasıl bir öğretmenin öğrenci yetiştirmesi, bir çiftçinin bir ağacı, yeşil bir narı yetiştirmesi kendisinse mutluluk veriyorsa, bizimde bu yabancı yerlerde dil sorunu, kültür sorununu yaşadığımız bir ortamda bu insanlara bir şey gösterip, öğretebiliyorsan, yetiştirebiliyorsan, oda başka b.ir gurur veriyor. Gönül isterdi ki bunu Türkiye’de kendi insanına yapmaktır. Yaklaşık 19–20 yıldır yurt dışında yöneticilik yapmaktayım.
Maliyet fazlalığı yönünden, Türkiye’ye kimse yatırım yapmıyor
       Maliyet fazlalığı yönünden, Türkiye’ye kimse yatırım yapmıyor. Türkiye’de işsizlik sorunu çözmek için yurt dışındaki yurt dışındaki tüm yatırımcıların Türkiye’ye dönmesi için; sigorta, servis, yemek gibi konulardan alınan sigorta, vergilerin azalması gerekir. Bir işçinin eline geçen maaşa baktığımız zaman 400-500YTL.’lik bir asgari ücretin işverene maliyeti 1000–1.250 YTL.’yi buluyor. Bu maliyet işverenden alınacağı yere işveren teşvik edilse, buradaki işçiyi çalıştır, buradaki işçi kazansın denilse, daha çok geliri olsun diye teşvikte bulunulsun, hiçbir işveren yatırımını göz göre göre dışarıya yatırımı yapmaz. Türkiye aradaki fark olan işverenden alınan % 30-35’lik sigorta payını aşağı çekebilir. Bu pay % 10’lara getirilebilirse iyi olur.
Türkiye’deki bir işçinin işverene maliyeti 1.250 YTL, 
  buradaki maliyet ise 250 YTL
.
      Şu anda bu oran Gürcistan ve Bulgaristan’da bu şekilde sigorta oranı % 10 oranındadır. Bu da işçinin sigortası, sosyal güvenlik hakkını kullanabilsin diye alınmaktadır. Türkiye’de işverenden devletçe alınan oran % 10’ düştüğü zaman, burada işçi kazanacak, bu durum işçiye yansıyacak. İşveren dışarıda fabrika alma durumunda kalmayacak. Türkiye’deki bir işçinin işverene maliyeti 1.250 YTL, buradaki maliyet ise 250 YTL.’dir. Bu oran beşte bire tekabül ediyor. Yabancı ülkelerin işçi maliyeti konusunda işverene tanıdığı % 10 oranı, Türkiye’de bize tanınsın, Türkiye’de işsizlik sorununu çözeriz. Kendi işimizi kendimiz yapalım. Fabrikalarımızı Türkiye’de kurarız. Türkiye’de iş istihdamı sorunu çözülür.
 
                              
                                    Gürcistan- Batum Tekx Fabrikası
 
Bize imkânlar tanıyın, ekonomik şartlarımızı Türkiye’de kullanalım
     Yaklaşık 19–20 yıldır yurt dışında çalışıyorum. Bizim insanımız çalışkan, sevecen bir toplum, her zaman elinden gelen gayreti gösterir. Gerek işverenini, gerek patronunu bu şekilde destekler. Çünkü bizi bizden başkası anlamaz. Ne kadar yurt dışında olsa, çalışsak, ne kadar bu işimizi yapmak için elimizden geleni yapsak, Türkiye’deki bir çalışanımız, buradaki beş çalışanımıza bedeldir. Türk vatandaşı daha çok gayret gösteriyor. Onun için biz elimizdeki cevherleri iyi değerlendirelim. İşveren olarak, devlet olarak, bu işçilerin kıymetini bilelim. Bizim insanımız sevecen, çalışkandır. Bize imkânlar tanıyın, şu ekonomik şartlarımızı Türkiye’de kullanalım. Yazıktır. Yarının aydınları olacak kişilerin; bu yüzden dolayı elimizden kaçırıyoruz. Bunun örneklerin görüyoruz. Bu ülkenin geleceğinin parlak olması için bu durumlar uzak değil, yeterki inançlı olalım, kendimize güvenelim, ne istediğimiz bilelim. Kimse bizi bizden başkası anlayamaz. Her şey ortada. Dünyanın gittiği durum ortada. Kimse getirip, cebinden çıkarıp, bize para, çikolota vermeyecek. Kendi çözümüzü kendimiz bulamazsak, kimse galipte bize bir şey yapmaz.
Dünya bizi tanıyor. Biz kendimizi tanıyamıyoruz
       Dünya bizi tanıyor. Biz kendimizi tanıyamıyoruz. Kalitemiz ve çalışkanlığımız ortadadır. Ama biz bunun kıymetini bilemiyoruz. Maalesef gelen politikacılar, idareciler, yöneticiler bazı şeyi birkaç kişinin çıkarı için kullanıyor. Birkaç kişi bundan sebepleniyor. Geriye baktığımız zaman, olan he zaman halkımıza oluyor. Adam okuyor, her şeyi gösteriyoruz, kullanamıyoruz. Başkası bizi alıp kullanıyor. Türkiye’de bir işçinin işverene maliyeti beşte bir oranına düştüğü zaman, ülkemize geri döneriz. Bürokratik işlemler çok zaman alıyor. Bu daha pratik hale getirilebilir. Türkiye’de önceden işyeri açmak çok zordu. Ama son zamanlarda değişiklikler yapıldı. Yeterli değildir. Türkiye’de işyeri açmak için 10–15 gün uğraşıyorsunuz. Yurt dışında bir işyeri açmak 2–3 gün sürüyor. Aradaki fark budur.  
Bursa’da tekstil piyasasında % 23 oranında gerileme var
     Daha önceleri bu durum iyi idi. Her geçen gün işçinin sırtına, işverenin sırtına koyduğumuz yükler ağırlaştı. Artık bu durumu işçi ve işveren taşıyamaz hale geldi. Bursa tekstil bölgesidir. Şu anda 2007–2008 yılları arasında Bursa’da tekstil piyasasında % 23 oranında gerileme var. Türkiye’nin kalbi olan bir yerde, bu çok büyük bir sorundur. Kimse bunu göremiyor. Hükümet buna bir şekilde tedbir almıyor. Geçen yıl devletçe alınan payı % 35’ten, % 30’a çekme yetersizdir. Bir taraftan 5 koyup, diğer taraftan 5 almak iyi olmuyor. Elimizdeki cevheri kendimiz göremiyoruz. Başkası bizden faydalanıyor. Bu kedi gücümüzden faydalanmıyoruz. Gürcistan’da, Bulgaristan’da insanlar kendi kıymetini biliyor. Kendi sorunlarına,  kendileri çözüm bulmaya çalışıyor. Biz dışarı kaçıyoruz.”

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: abdullah , 10.01.2009 12:50:28:
ben 26 yaşındayım ordacalışmak istiyom mesleyım tektil işi orda iş bulabilirmiyim 05347978668 eposta stilim_81@hotmail.com cvb bekliyom gelse memnun kalırım tşkr

Yorumu gönderen: kayacan, 10.01.2009 12:43:27:
ben 26 yaşındayım orda tekstilde calışabilirmiyim veya iş bulabilirmiyimm türkiyedeyım cvb bekliyom

 
    

  Editör : İlker ÇAKAN

25350 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 42 Puan Verildi
 Kaynak :  www.ilkercakan.tr.gg

 Kategori ¬ DÜNYA

  Yorum ( 11 )   

 Savaş

Tarih : 10.01.2019 22:32:09  

  İş ilanımdır

Kayıtlı İp: 78.190.60.129


S.a ordu ilinde ikamet etmekteyim 20 senedir ütü paket sefliği yapmaktayım vede sevkiyat müdürlügüm vardır. Degerlendirirseniz faydalı olacagima eminim tskler.
 şeref

Tarih : 28.07.2017 15:23:15  

  konfeksiyon fabrikalarının telefon ve whatsapp numaralarını istiyorum

Kayıtlı İp: 78.165.101.135


sayın hasan bey sizinle çalışmak istiyoruz yerimiz erzurum şenkaya da biz sizden hambez almak istiyoruz bize hambezin fiyatını ve hambezin eninin ölçüsünü istiyorum
 şerafettin

Tarih : 18.04.2017 11:52:00  

  konfeksiyon fabrikalarının telefon ve whatsapp numaralarını istiyorum

Kayıtlı İp: 78.167.48.64


merhaba hasan bey ben erteks tekstil amerikaya hambez ürünü ihracat yapıyorum sizin orada kumaş fabrikalarında hambezin metre fiyatını ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorum isteğimiz ebatta kumaş eni verebilirlermi tel 05347840365 whatsapp 05314905136 erteks tekstil
 adem ince

Tarih : 14.04.2017 11:39:35  

  polyester ve oto boya ıhracatı

Kayıtlı İp: 94.54.96.170


ırakta kurdugumuz fırmamımızın polyester oto boya cımston mermer granıt olarak falıyet gostermektedır bununla ılgılı calısmak ısterız
 alaettin

Tarih : 16.10.2016 21:21:16  

  iş talebi

Kayıtlı İp: 88.242.125.10


30 yıllık tekstil konfeksiyon işi yapıyorum türkiyede maliyetler çok yüksek olduğu için iş yerimi kapattım eyer ihtiyaç olursa yönetici olarak sizinle çalışabilirim tel: 05 326600135
 sercan

Tarih : 19.06.2016 05:38:25  

  iş arıyorum

Kayıtlı İp: 78.163.202.82


mrb ben sercan adana dan ben iş aroyorum hem makineciyim hemde overlok da ustayım size nasıl ulaşabilirim bil miyom size numaramı veriyorum umarım beni arasınız.0537 990 08 83
 Ergin kilinc

Tarih : 18.09.2015 22:27:13  

  Çok yönlü usta yonetici

Kayıtlı İp: 66.249.81.212


30 yıllık iş deneyimim var yönetici ihtiyacı varsa ararsanizz memnun olurumm 0542 320 81 58
 osman

Tarih : 25.06.2015 20:29:58  

  gürcistanda çalışmak istiyorum

Kayıtlı İp: 78.171.15.65


merhaba hasan bey ben imalat ustasıyım 15 senedir textilde imalat ustalığı ve eyitmenlik yapıyorum ihtiyacınız varsa benim gibi birine görüşe biliriz telefonum 05324045645
 canan

Tarih : 14.02.2015 13:34:10  

  gürcistanda çalişmak istıoruz

Kayıtlı İp: 94.123.205.225


merhaba hasan bey.ben canan gürc vatandaşim turkyede evliyim.eşim 20senedır textılde çalişior ben gurcistana gitmek istıorum ama orda iş yok dıe gıdemıoruz lütfen bize verebilecek işiniz olabilir mi??
 ahmet tan

Tarih : 28.11.2014 23:56:23  

  iş istexi

Kayıtlı İp: 78.166.227.253


merhaba hasan bey ben ahmet tan gaziantep dogumlu ve 7 yıldır gurcıstanda yaşıyorum gurcucem cok ıyıdır ayrıca textılde yetiştim /güneş spor gazı antep ) miltexstil ajara bobokvatı de çalıştım sizlerin yanında bana verebilecek bir işiniz olabilirmi ben orda ozurgetide yasıyorum evım ozurgetıde evliyim ve iki erkek evladım var tlf tr 0538 249 36 67 gurcu tlf +99 5 599 628 743
 osman

Tarih : 12.09.2010 09:31:47  

  

Kayıtlı İp: 81.215.173.11


1970 doğumluyum 16 senedir Mersin serbes bölgede bant şefliği yapıyorum dokuma üzerine iş imkanı olursa çalışmak isterim
  Sayfalar : İlk Sayfa - [1] - Son Sayfa

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 SON DAKİKA
 
 

 Duyuru
  HABERGÜNEBAKIŞ FACEBOOKTA  

  HABERGÜNEBAKIŞI DÜNYA DİLLERİNDE OKUMA  

  TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİNİ JPEG OLARAK OKU  

  Site videosunda Yaşamın İçinden Türkiye Programı fragmanı  

 
 Köşe Yazıları

İlker ÇAKAN

İlker ÇAKAN ¬
“Sanatçı; toplumun dertlerini, sorunlarını algılayan insan demektir”

Yasin TEMİZKAN

Yasin TEMİZKAN ¬
15 Temmuz Demokrasi Zaferi

Prof. Dr.Reşat KASAP

Prof. Dr.Reşat KASAP ¬
Demokrasinin gelişmesinde ve sağlıklı bir toplumun oluşumunda

Doç. Dr. Meral MERT

Doç. Dr. Meral MERT ¬
Şeker hastalığı

Sadullah KAVAK

Sadullah KAVAK ¬
Vatandaş ve insan olmamızın gereği üretmek

İbrahim UYAR

İbrahim UYAR ¬
MÜSİAD Türkiye’de 86, yurtdışında 68 ülkede 181 noktada

Ali KOPLAY

Ali KOPLAY ¬
Bütçe dışı fon uygulamaları ve Türkiye Varlık Fonu (2)

Av. Fatih SARIOĞLU

Av. Fatih SARIOĞLU ¬
Gürcistanda orturum başvurusunun reddine itiraz davası

Prof MuhittinYÜREKLİ

Prof MuhittinYÜREKLİ ¬
Batı

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV

Doç.Dr.Elçin AHMEDOV ¬
Ermenistanın devlet terörü politikası ve Azerbaycana karşı saldırganlığının sonuçları

Doç MürtezaHASANOĞLU

Doç MürtezaHASANOĞLU ¬
Dünyanın düzeni nereye gidiyor?

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU

Dr. Emine ÖKSÜZOĞLU ¬
Hz. Peygamber hürmetine, dön yüzünü bana

Abdil KOÇ

Abdil KOÇ ¬
Ne kadar çevreciyiz?

Leman HALİLOVA

Leman HALİLOVA ¬
Kafkasyanın iki önemli stratejik müttefiki

Cemal TUZCUOĞULLARI

Cemal TUZCUOĞULLARI ¬
Yaratıcı muhasebe stratejileri(1)

Hasan AZAKLI

Hasan AZAKLI ¬
Dünyada nadir bir örnek; iki ülke bir gazete, TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİ

Naile MEMMEDOVA

Naile MEMMEDOVA ¬
Avrupa oyunları; neden Azerbaycan?

Kübra IŞIK

Kübra IŞIK ¬
Aşırı terleme (Hiperhidroz)
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 2
 Bugün : 70
 Dün : 612
 Toplam : 1051997
 Ip No : 34.204.189.171
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.7690 5.7794
  Euro 5.2976 5.3327
 
 Hava Durumu 
 Reklam
 Reklam
 Reklam

  
 

   © Copyright - 2009- http://www.habergunebakis.com/ - Habergunebakis.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya yazarlara ait yazılardan dolayı Haber Güne Bakış sorumlu tutulamaz.

Bu site

HABER GÜNE BAKIŞ

altyapısını kullanmaktadır.